POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Narodowy Stadion Rugby w Gdyni świętował urodziny16.02.2023


14 lutego 2010 roku prezydent Wojciech Szczurek wrzucił pierwszą piłkę z autu w meczu rugby pomiędzy Arką Gdynia a reprezentacją Polski. W taki symboliczny sposób rozpoczęła się historia gdyńskiego stadionu, a rugby na dobre zadomowiło się na obiekcie przy ulicy Kazimierza Górskiego 10 w Gdyni.


Oddany 13 lat temu do użytku Narodowy Stadion Rugby wyposażony jest w sztuczną nawierzchnię z trawy syntetycznej z nowoczesnym systemem zraszania, podgrzewania i odwadniania. Posiada oświetlenie o mocy 1200 lx oraz pełne zaplecze szatniowe i administracyjne. Obiekt wyposażony jest w nowoczesny system monitoringu HD wraz z systemem kontroli dostępu umożliwiającym identyfikację widzów.

Stadion mieści blisko 3000 miejsc siedzących, z których dopingować można nie tylko rugbistów „gdyńskich Buldogów” czy reprezentacji Polski, ale również piłkarzy Bałtyku czy Arki. To obiekt nowoczesny, przystosowany do rozgrywania najwyższej rangi meczów rugby i piłki nożnej. Jest on w pełni eksploatowany, w tym również przez trenujące na nim gdyńskie kluby młodzieżowe. Płyta boiska spełnia standardy zgodne z wymaganiami zarówno IRB jak i FIFA.

Narodowy Stadion Rugby czynny jest przez cały rok, niezależnie od pogody. Posiada wymienioną w 2018 roku sztuczną murawę z trawy syntetycznej z nowoczesnym systemem zraszania, podgrzewania i odwadniania. Obiekt jest uniwersalny. Służy nie tylko seniorom i reprezentacjom Polski. Gości również najmłodszych piłkarzy, rugbistów czy futbolistów. Odbywały się tu także zajęcia rekreacyjne, jak np. joga w ramach zajęć Gdyńskiego Poruszenia, a także mecze charytatywne, jak znane "mecze o psią krew" – wspomina dyrektor GCS Przemysław Dalecki.

Warto wspomnieć, że nazywany skrótowo NSR, został pierwszym tego typu obiektem w Polsce i od razu stał się jednym z najbardziej obleganych obiektów w mieście. Od tego czasu rozegrano na nim tysiące spotkań ligowych oraz niezliczoną liczbę sparingów i treningów. NSR stał się wizytówką polskiego rugby i nie tylko. Przeżywaliśmy na nim ogromne emocje z różnych dyscyplin.

Podczas budowy Stadionu Miejskiego, NSR stał się pierwszym obiektem ze sztuczną murawą, na którym rozegrano mecze piłkarskiej Ekstraklasy. W historii stadionu nie brakuje ciekawostek, bowiem związanych jest z nim powstanie kolejnych 7 obiektów:

Co ciekawe, poprzednią murawę z tego obiektu wykorzystano do budowy sześciu boisk przyszkolnych służących na co dzień uczniom gdyńskich szkół i mieszkańcom. Aby zagrać na murawie pochodzącej z NSR należy udać się na przyszkolne obiekty mieszczące się przy ulicach: Wejherowskiej (XIV LO), Morskiej (SP 10), Orłowskiej (SP 8), Słowackiego (SP 51), Grabowo (SP 17), Zielonej (SP 28) czy Unruga (SP 39) – podsumowuje Dalecki.

W minioną sobotę na gdyńskim NSR mogliśmy kibicować reprezentacji naszego kraju, która po 25 latach awansowała do Rugby Europe Championship. Niestety Podopieczni Christiana Hitta przegrali 3:65 (3:29), nawiązując walkę z rywalami jedynie na początku meczu. Kolejne spotkanie Polacy rozegrają z Belgią 18 lutego również na gdyńskim obiekcie o godzinie 21:15. Mamy nadzieję, że trzynaste urodziny naszego stadionu okażą się szczęśliwe dla polskich rugbistów i będziemy mogli dopisać punkty za zwycięstwo do tabeli grupy B, w której występują Polacy.

Źródło: https://gdyniasport.pl/

Przed XIII Mistrzostwami Polski Weteranów Bilety RWC France 2023
Tabela Ekstraligi
01Budo 20111877
02Ogniwo Sopot1875
03Orkan Sochaczew1865
04Edach Budowlani1865
05Lechia Gdańsk1742
06Juvenia Kraków1838
07Arka Gdynia 1725
08Awenta Pogoń1819
09Posnania Poznań1819
10Up Fitness Skra18-72

Wyniki