Niezwykłe święto rugby we Lwowie11.08.2022
TweetObchody 100-lecia pierwszego meczu rugby w Polsce miały się odbyć m.in. we Lwowie, przygotowania przerwała inwazja Rosji na Ukrainę. W programie poza meczem na boisku jednostki specjalnej (w miejscu dawnego stadionu Pogoni) planowano m.in. odsłonięcie pamiątkowej tablicy na murze otaczającej jednostkę, okolicznościową wystawę i szereg spotkań towarzyskich. Nic z tego nie wyszło, przypominam więc tekst poświęcony obchodom 90-lecia tego wydarzenia, które miało miejsce w dniach 10-12 sierpnia 2012 roku, oczywiście we Lwowie.
Z okazji 90-lecia pierwszego meczu rugby w Polsce - Miejski Klub Rugby i Sokół Lwów - zorganizowali we Lwowie niezwykłą imprezę rugby. W ramach trzydniowych obchodów rozegrano pięć spotkań w tym rekonstrukcję meczu z 1922 roku w strojach z epoki. Przygotowania do jubileuszu trwały rok.
Pierwszy mecz rugby z udziałem polskiego zespołu został rozegrany na stadionie Pogoni we Lwowie 9 lipca 1922 pomiędzy drużynami Związku Sportowego Orzeł Biały Warszawa, Białymi (opartymi na graczach polskich) i Czarnymi (opartymi na graczach francuskich). Rekonstrukcja tego meczu była głównym punktem obchodów rocznicowych, jako Czarni zagrali rugbiści Ukrainy, w rolę Białych wcielili się Polacy. Wszyscy zawodnicy ubrani byli w repliki koszulek z epoki, mecz toczył się według przepisów z lat dwudziestych z ówczesną punktacją i techniką gry. Większość zawodników z Siedlec wystąpiło z doklejonymi wąsami, który w latach dwudziestych zdobiły rugbistów, Grzegorz Pliszka dodatkowo zagrał w kaszkiecie upamiętniając w ten sposób Louisa Amblarda założyciela i trenera Orła Białego, który nawet na meczu nie rozstawał się z tym nakryciem głowy. Dziewięćdziesiąt lat temu Czarni pokonali Białych 6:3, w sobotnim meczu zanotowano remis 8:8. Mecz był planowany początkowo w miejscu nieistniejącego stadionu lwowskiej Pogoni, na boisku wojsk powietrzno-desantowych, niestety władze w Kijowie odmówiły wstępu na jednostkę zawodnikom z kraju należącego do NATO.
Dwa spotkania rozegrała reprezentacja młodzieżowa przygotowująca się do obrony wywalczonego przed rokiem w Siedlcach mistrzostwa Europy. W piątek pokonała zdecydowanie ligowy zespół Sokoła Lwów 38:0, w sobotę rówieśników z Ukrainy 48:16. Nasz zespół wyraźnie dominował w obu spotkaniach. Po młodzieżówce rozegrano pierwszy międzypaństwowy mecz weteranów Ukraina – Polska, który zakończył się zwycięstwem biało-czerwonych 12:10. Gospodarze mieli przez większość czasu przewagę w polu, ale nie mogli przebić się przez obronę Polski, która decydujące o zwycięstwie punkty zdobyła w końcówce meczu. W ostatnim meczu spotkały się zespoły weteranów powyżej 50 lat, meczu nie było w programie i goście nie mieli pełnej drużyny w tej kategorii, skład uzupełnili więc gracze Ukrainy, którzy wygrali to spotkanie 10:5. Łącznie w imprezie udział wzięło ponad 200 uczestników z Ukrainy, Polski i Francji.
W reprezentacji weteranów grało 27 zawodników z 9 klubów: AZS AWF Warszawa- Jarosław Nowicki, Wojciech Szonecki; Budowlani Łódź- Adam Kociński, Tadeusz Szczepański, Cezary Zabokrzycki, Paweł Zapędowski; Lechia Gdańsk- Bogusław Olszewski; Juvenia Kraków- Jarosław Sarota, Janusz Wilk; Ogniwo Sopot- Maciej Wiater; ORC Poznań- Piotr Minkin, Piotr Walczak, Jarosław Wiśniewski; Owal Leszno- Wojciech Poprawski; ROC Lublin- Mirosław Janeczko, Leszek Popko, Robert Rachwał; WFS Siedlce- Artur Adamczyk, Łukasz Bacik, Dariusz Głogowski, Paweł Kuligowski, Paweł Narojek, Wojciech Plichta, Grzegorz Pliszka, Tomasz Radzikowski, Jacek Wierzbicki, Bartosz Zagalski.
Trwające trzy dni święto rugby wypełniły nie tylko mecze. W piątek otwarto w Ratuszu wystawę fotograficzną poświęconą lwowskiemu rugby, przygotowujący ekspozycję zadbali o dużo polskich akcentów, mieliśmy więc zdjęcia z rozegranych we Lwowie meczy międzypaństwowych z Polską i towarzyskich z polskimi zespołami. Tego samego dnia odbyło się spotkanie przedstawicieli Ukraińskiej Federacji Rugby, Polskiego Związku Rugby, Sokoła Lwów i Miejskiego Klubu Rugby Siedlce poświęcone dalszej współpracy. Na sobotnim bankiecie wymieniono okolicznościowe pamiątki, uczestnicy mogli też wysłuchać koncertu polskiej kapeli ze Lwowa w repertuarze przedwojennych przebojów. Obchody zakończyła w niedzielę objazdowa wycieczka po Lwowie, uczestnicy byli m.in. w miejscu dawnego stadionu Pogoni przy ul. Stryjskiej gdzie poprzedniego dnia nie mogli zagrać.
Wyniki:
10.08.2012
Sokół Lwów – Polska U20 0:38 (0:14)
Punkty: Radosław Rakowski 10, Miłosz Popławski 10, Mateusz Adamski 8, Aleksander Nowicki 5, Wojciech Krześniak 5.
Punkty: Radosław Rakowski 10, Miłosz Popławski 10, Mateusz Adamski 8, Aleksander Nowicki 5, Wojciech Krześniak 5.
11.08.2012
Orzeł Biały Czarni – Orzeł Biały Biali 8:8 (3:8)
Punkty: Piotr Walczak 3, Grzegorz Pliszka 3, Tomasz Radzikowski 2.
Punkty: Piotr Walczak 3, Grzegorz Pliszka 3, Tomasz Radzikowski 2.
Ukraina U20 – Polska U20 16:48 (6:25)
Punkty: Mateusz Adamski 23, Radosław Rakowski 10, Aleksander Nowicki 5, Wojciech Grygułło 5, Mateusz Mrowca 5.
Punkty: Mateusz Adamski 23, Radosław Rakowski 10, Aleksander Nowicki 5, Wojciech Grygułło 5, Mateusz Mrowca 5.
Ukraina U35 – Polska U35 10:12 (10:7)
Punkty: Łukasz Bacik 5, Wojciech Poprawski 5, Janusz Wilk 2.
Punkty: Łukasz Bacik 5, Wojciech Poprawski 5, Janusz Wilk 2.
Ukraina U50 – Polska/Ukraina U50 10:5 (10:0)
Punkty: Jarosław Wiśniewski 5.
Punkty: Jarosław Wiśniewski 5.