POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Nowa Historia Kobiecego Rugby08.03.2020

 
Rugby Kobiet ma ponad stuletnią historię sięgającą 1881 roku, natomiast wzmianki o grze kobiet w męskich zespołach (i męskich przebraniach) szkolnych pojawiały się już w latach 60-tych XIX stulecia. Jednak historia kobiecego rugby, a przynajmniej jej początki są słabo udokumentowane, z powodu nacisków społecznych o kobietach grających w kontaktowy sport nie pisała prasa, a mecze odbywały się bez udziału publiczności, nie było zdjęć i filmów. Poniżej z okazji International Women's Day przypominamy najważniejsze daty z historii kobiecego rugby rozbudowane o nowe historyczne i aktualne fakty. 
 
1881 : Dwie drużyny kobiet rozgrywały mecze pokazowe piłki nożnej w Szkocji i północnej Anglii, 25 czerwca na Cattle Market Inn Athletic Grounds, Stanley, Liverpool rozegrano jedyny mecz według zasad rugby.
1887 : Pierwsza znana rugbistka nazywała się Emily Valentine, zagrała w meczu męskiego zespołu założonego przez jej braci, zdarzyło się to w Portora Royal School, Enniskillen (Irlandia).
1891 : Pierwszy zespół kobiet utworzono w Nowej Zelandii, jednak ze względu na publiczne oburzenie pokazowe mecze zostały odwołane.
1895 : Dziewczyna z piłką do rugby pojawiła się na jednej z serii kart sportowych dodawanych do papierosów.
1903 : Odbyły się pierwsze rozgrywki kobiet we Francji (1903) i Anglii (1913) bez udziału publiczności.
1913 : W Anglii uczennice spotykały się potajemnie żeby grać w rugby, ujawnił to Philip Trevor w książce opublikowanej 10 lat później.
1917 : 16 grudnia na Cardiff Arms Park rozegrano pierwszy udokumentowany mecz rugby kobiet, Cardiff pokonało Newport 6:0, drużyna z Cardiff nosiła kaski ochronne wyprzedzając takie zabezpieczenia w „męskim” rugby o kilka dziesięcioleci.
1920 : Przez dziesięć lat we Francji istniała gra „Barette” zbliżona do rugby, a rozgrywana przez kobiece zespoły dziesięcioosobowe.
1921 : W Sydney dwie drużyny kobiet zagrały mecz według zasad Rugby League przed 30 tysięczną publicznością. Presja ze strony władz spowodowała, że planowany drugi mecz nie doszedł do skutku.
1929 : We Francji ukazały się zdjęcia z meczu rugby rozegranym przez kobiety w Paryżu.
1923 : Philip Trevor otworzył swoją książkę „Rugby Football” rozdziałem „Popularność gry - Rugby dla dziewczyn”.
1930 : W Nowej Południowej Walii (Australia) rozpoczęły się regularne rozgrywki drużyn kobiecych trwające do zakończenia II Wojny Światowej. 
1940 : Maoryskie kobiety rozpoczęły rozgrywki w rugby w Nowej Zelandii. 
1956 : Australijski zespół Belles of St Mary's rozegrał kilka meczów w Nowej Południowej Walii wg zasad Ligi Rugby.
1960 : Na Samoa zakazano kobietom grać w rugby.
1962 : Pierwszy kobiecy zespół powstał na Uniwersytecie w Edynburgu.
1963 : Studentki z Edynburga zagrały w Londynie przeciwko zespołowi męskiemu.
1965 : Pierwszy odbył się mecz francuskich studentek.
1966 : Angielski klub Worthing RFC zorganizował charytatywny mecz pomiędzy drużynami kobiet i mężczyzn.
1968 : Pierwszy mecz klubowy wewnętrzny 1 maja rozegrały dwa zespoły Toulouse Fémina Sports (Francja) przed tysiącami widzów.
1970 : W Tuluzie powstała pierwsza organizacja kobiet Association Francaise de Rugby Feminin (AFRF). Powstała pierwsza drużyna w Kanadzie dając początek rugby kobiet w Ameryce Północnej.
1972 : We Francji rozegrano pierwsze w historii mistrzostwa z udziałem 26 drużyn. W USA rozpoczęły się rozgrywki studentek z udziałem University Colorado, Colorado State University, University of Illinois i University Missouri.
1975 : Pierwsze kobiece zespoły studenckie na kontynencie powstały w Holandii (Wageningen) i Hiszpanii (Arquitectura Madryt i OBPS Barcelona). W Stanach Zjednoczonych powstała federacja USA RFU z drużynami mężczyzn i kobiet.
1977 : Drużyny amerykańskie rozegrały pokazowe mecze w Wielkiej Brytanii.
1978 : Powstały pierwsze kluby poza uczelniami w Kanadzie i Holandii.
1979 : Pierwszy kluby kobiecy powstał w Mediolanie (Włochy).
1980 : Rozpoczęły się rozgrywki mistrzowskie w Szwecji (Malmo, RC i Karlstad), USA i Nowej Zelandii.
1981 : Powstały pierwsze drużyny w Japonii i Walii.
1982 : Odbyło się pierwsze tournee kobiecego zespołu, drużyna University College London's pojechała w lutym na mecze do Francji. W tym samym roku, 13 czerwca rozegrano pierwsze spotkanie międzynarodowe kobiet, w Utrechcie Holandia uległa Francji 0:4.
1983 : Powstała Women's Rugby Football Union (WRFU), która objęła patronatem drużyny z Wysp Brytyjskich.
1984 : Założono LNRF (Lega Nazionale Rugby Feminile) we Włoszech
1985 : Rozegrano pierwszy mecz pomiędzy Włochami i Francją
1986 : Rozpoczęły się rozgrywki ligowe w Wielkiej Brytanii
1987 : Powstała Canadian Rugby Board. Rozegrano pierwsze mecze pomiędzy Kanadą i Ameryką oraz Walią i Anglią.
1988 : Pierwsze nieoficjalne Mistrzostwa Europy rozegrano w dniach 21-23 maja w Bourg-en-Bresse (Francja), zwyciężyła Francja przed Wielką Brytanią, Holandią i Włochami. Utworzono Women's International Rugby Board. Powstała japońska federacja RFU.
1989 : Pierwszy mecz kobiecego rugby odbył się w ZSRR.
1990 : W Christchurch (Nowa Zelandia) rozegrano w dniach 19 sierpnia - 1 września międzykontynentalny turniej RugbyFest, wygrała go reprezentacja Nowej Zelandii przed Stanami Zjednoczonymi, Holandią i Związkiem Radzieckim. 
1991 : Z udziałem 12 drużyn rozegrano w dniach 06-14 kwietnia w Cardiff pierwszy Puchar Świata Kobiet, w finale Anglia uległa Stanom Zjednoczonym 6:19, na III miejscu turniej zakończyły drużyny Francja i Nowej Zelandii. Grały też: Hiszpania, Holandia, Japonia, Kanada, Szwecja, Walia, Włochy i ZSRR.
1992 : Szkocja wystąpiła z WRFU, tworząc własną SWRU, powstała też irlandzka RFU.
1993 : Pierwszy mecz rozegrały drużyny Szkocji i Irlandii. W Toronto rozegrany został Canada Cup z udziałem Kanady, USA, Anglii i Walii.
1994 : Drugi Puchar Świata Kobiet rozgrywany został w Szkocji, zwyciężyła Anglia przed USA i Francją..
1995 : Mistrzostwa Europy pod patronatem FIRA rozegrano w dniach 12-14 kwietnia w Treviso (Włochy), w finale Hiszpania pokonała Francję 22:6, III miejsce przypadło Włoszkom.
1996 : Pierwszy turniej Home Nations z udziałem Anglii, Irlandii, Szkocji i Walii wygrał zespół angielski, w 1999 dołączyła Francja (Five Nations), a w 2000 Hiszpania (Six Nations). W roku 2007 Włoszki zastąpiły w Six Nations Hiszpanki.
1997 : Po raz pierwszy w turnieju Hongkong Sevens rozegrano turniej kobiet.
1998 : Trzeci Puchar Świata Kobiet rozegrano w Amsterdamie (Holandia), zwyciężyła Nowa Zelandia przed USA i Anglią..
2000 : Kobiety z Południowej Afryki wstąpiły do SARFU.
2001 : W Polsce powstały trzy drużyny kobiece, Hool's Girls Arka Gdynia, Piranie Ogniwo Sopot i Tygrysice Orkan Sochaczew. Rok później rozegrano nieoficjalne, a dwa lata później oficjalne Mistrzostwa Polski Kobiet, pierwszymi mistrzyniami zostały sopockie Piranie.
2002 : Czwarty Puchar Świata Kobiet rozegrano w Hiszpanii zwyciężyła Nowa Zelandia przed Anglią i Francją. 
2004 : Powołana została reprezentacja Polski kobiet, która debiutując na turnieju w Limoges zajęła XIII miejsce w stawce XVI zespołów, trenerem był Jarosław Bator.
2006 : Piąty Puchar Świata Kobiet rozegrano w Kanadzie ponownie zwyciężyła Nowa Zelandia przed Anglią i Francją. Wystawa poświęcona historii kobiecego rugby „Women's Rugby - A Work in Progress” była prezentowana na stadionie Twickenham. W Ugandzie rozegrano inauguracyjny turniej kobiecych siódemek w Konfederacji Afrykańskiego Rugby (CAR).
2009 : Rozegrano pierwszy Puchar Świata Kobiet 7, w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) rywalizowało 16 drużyn, w finale Australia pokonała Nową Zelandię 15:10, na III miejscu turniej zakończyły drużyny Stanów Zjednoczonych i Południowej Afryki.
2010 : Szósty Puchar Świata Kobiet rozegrano w Anglii, zwyciężyła Nowa Zelandia przed Anglią i Australią. 
2012 : IRB (od 2014 World Rugby) uruchomiła Women's Sevens World Series początkowo jako pojedyńczy turniej, w Dubaju zwyciężyła Nowa Zelandia pokonując Południową Afrykę 41:0, III miejsce zajęły Hiszpanki wygrywając z Australią 17:5.
2014 : Siódmy Puchar Świata Kobiet rozegrano we Francji, zwyciężyła Anglia przed Kanadą i Francją. 
2016 : Kobiece rugby zaliczyło debiut na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro, tytuł mistrzowski zdobyły zawodniczki Australii pokonując w finale Nową Zelandię 24:17, brązowe medale wywalczyła Kanada. 
2017 : Ósmy Puchar Świata Kobiet rozegrano w Irlandii, zwyciężyła Nowa Zelandia przed Anglią i Francją. International Centre for Sports History and Culture at De Montfort University w Leicester oraz World Rugby Museum w Twickenham rozpoczęły finansowanie projektu „Kobiety w Rugby Union: Historia społeczna i kulturalna ok. 1880-2016”.
2018 : W trzecim Pucharze Świata Kobiet 7 zwyciężyła Nowa Zelandia przed Francją i Australią. Pierwszy turniej Rugby 7 kobiet rozegrano na Igrzyskach Wspólnoty Brytyjskiej (Commonwealth Games), w finale Nowa Zelandia pokonała Australię 17:12. Mecz Six Nations Francja v Anglia w Grenoble obejrzało 17440 widzów ustanawiając nowy rekord frekwencji na meczu kobiet.
2019 : World Rugby Women's Sevens Series został rozszerzony z sześciu do ośmiu turniejów.
2020 : Oficjalny World Rugby Rankings notuje obecnie 56 reprezentacji, nie ma wśród nich Polski gdyż uwzględnia tylko kraje grające w Rugby XV, w aktualnym notowaniu prowadzi Nowa Zelandia przed Anglią i Kanadą. Natomiast w nieoficjalnym Rankingu Światowej Klasyfikacji Rugby 7 Kobiet nasza reprezentacja plasuje się na 19 miejscu (w ubiegłym roku na 26) na sklasyfikowanych 155 reprezentacji. Tu również prowadzi Nowa Zelandia, ale przed Kanadą i Australią. Dla ciekawych podamy jeszcze, że reprezentacja męska Rugby 7 w tym samym rankingu jest 42 na 174 reprezentacje.
 
II Mistrzostwa Siedlec w Rugby Tag Puchar 6 Narodów - 4 kolejka
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Polska Ukraina

Rugby Europe Trophy
Siedlce, 10.10.2020

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
  Master Pharm Łódź    
  MKS Ogniwo Sopot    
  Awenta Pogoń Siedlce    
  RzKS Juvenia Kraków    
  OKS Skra Warszawa    
  RC Lechia Gdańsk    
  RC Orkan Sochaczew    
  Edach Budowlani Lublin    
  RC Arka Gdynia    
  RK Sparta Jarocin