Nowe zasady dotyczące szarży na zawodniku07.01.2017
TweetWorld Rugby wprowadziła zmianę przepisów, która mając na celu lepszą ochronę zawodników, uszczegółowiła sankcje za wysoką szarże, w szczególności na głowę przeciwnika.
Nowa regulacja weszła w życie 3 stycznia 2017 roku, a jej wprowadzenie odbyło się na podstawie analizy, która miała za zadanie zidentyfikować najczęstsze sytuacje, prowadzące do urazów głowy. Zebrane dane wskazały, że 76% urazów głowy powstało w wyniku wysokiej szarży.
Wprowadzony przepis dokonał podziału, w którym kontakt z głową przeciwnika został przyporządkowany do kategorii bezmyślnej albo przypadkowej.
Za szarżę bezmyślną zostanie uznana akcja zawodnika, który wiedział lub mógł przewidzieć, że szarża albo próba jej przeprowadzenia na zawodniku drużyny przeciwnej lub inne działanie w kolejnej fazie gry, doprowadzi do kontaktu z jego głową i mimo tej wiedzy, nie zapobiegł powstaniu takiej sytuacji. Sankcja zostanie zastosowana, nawet jeśli szarża zaczęła się atakiem na zawodnika drużyny przeciwnej poniżej jego ramion. W przypadku szarży bezmyślnej minimalna sankcja to żółta kartka, a maksymalna czerwona.
Za szarżę przypadkową zostanie uznana sytuacja, kiedy zawodnik będąc w kontakcie z zawodnikiem drużyny przeciwnej w czasie szarży albo jej próby lub w innej fazie gry, doprowadzi do kontaktu z jego głową, bezpośrednio albo w sytuacji, kiedy kontakt z zawodnikiem drużyny przeciwnej zaczął się poniżej jego ramion. W powyższej sytuacji sędzia może przyznać rzut karny.
Przykłady sytuacji, w których znajdą zastosowanie nowe przepisy [kliknij]
Muszak, CzasNaRugby