POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

OKKW: Pierwsza akcja z badaniami19.05.2015

 
Pierwsza w tym roku Ogólnopolska Konsultacja Kadr Wojewódzkich (roczniki 1998 i 1999) odbyła się w Puławach w dniach 6-9.05.2015 r. W akcji uczestniczyło 70 najlepszych zawodników z Łodzi, Mazowsza, Pomorza, Małopolski, Wielkopolski i Lublina. Kadrę szkoleniową stanowili: Maciej Misiak - Kierownik Wyszkolenia PZR, Krzysztof Okapa - trener Reprezentacji Polski U18, oraz trenerzy kadr wojewódzkich: Krzysztof Krzewicki (Krajowy Oficer Rozwoju), Marek Maciejeski, Jakub Seklecki, Leszek Samel, Jacek Zalejarz i Bartosz Włodarek. W realizacji programu treningowego uczestniczył także Grzegorz Kacala - Wiceprezes PZR ds. Sportowych. Celem konsultacji było sprawdzenie umiejętności zawodników pod kątem: zachowania się z piłką w kontakcie, obrony indywidualnej, gry penetracyjnej i rozwiniętej. Po za częścią specjalistyczną przeprowadzono próby: mocy (rzut piłka lekarską 4 kg) i szybkości (bieg na 30 m). Ocena poziomu motoryki i zaawansowania techniki indywidualnej zawodników pozwoli na ukierunkowanie szkolenia w tej kategorii wiekowej i selekcję do szerokiej Kadry Polski Juniorów. Dalszym zadaniem szkoleniowym będzie przygotowanie reprezentacji do przyszłorocznych Mistrzostwa Europy U18, które odbędą się w Portugalii. 
 
Ważnym akcentem akcji było przeprowadzenie specjalistycznych badań i testów z zakresu cech i zdolności motorycznych. Są to jedne z najnowocześniejszych metod i po raz pierwszy zastosowane z polskim rugby. W tym elemencie skorzystaliśmy z pracy zespołu badawczego Uniwersytetu Rzeszowskiego, którego kierownikiem był mgr Łukasz Godek - asystent w Katedrze Sportu Wydziału Wychowania Fizycznego oraz trener i zawodnik KU AZS UR Rugby oraz zawodnik RCBC Nowy Sącz. Laboratorium badawcze zainstalowano w miejscu zakwaterowania RCKU w Puławach i w ciągu dwóch dni przebadano ponad 50 zawodników.
W skład badań weszły następujące testy:
1. Stan podstawowych komponentów ciała: 
- Body Mass Index (BMI) – współczynnik wzrostu i wagi ciała
- Basal metabolic rate (BMR) - tempo przemiany materii
- Fat-free body mass (FFM) - masa tkanki beztłuszczowej
- FAT(%) oraz FAT mass (kg)TBW - procentowy i wagowy poziom tłuszczu w masie ciała
- Total body water - ilość wody w organizmie
- Masa kośćca oraz otłuszczenie poszczególnych części ciała.
2. Badanie przekrojowe FMS (Functional Movement Screen):
Ocena jakości wzorców ruchowych oraz identyfikacja ewentualnych ograniczeń bądź asymetrii u zawodników.
3. Testy Agility Fitro: 
Pomiar szybkości przemieszczania całego ciała w różnych kierunkach
4. Beep Test:
Test wytrzymałości i wydolności krążeniowo - oddechowej 
5. Opto Jump:
Testy siły kończyn dolnych oraz dynamiki 
6. Pomiar siły statycznej (funkcjonalnej):
Siła zacisku ręki .
 
W celu monitorowania (oceny) efektów dalszego szkolenia zawodników (regres - progres), badania i testy zostaną powtórzone jeszcze dwukrotnie, podczas kolejnych zgrupowań szerokiej Kadry Polski Juniorów: w sierpniu (40 - 45 zawodników) oraz na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku (30 - 35 zawodników). Wyniki będą pomocne przy wyborze zawodników do składu na Mistrzostwa Europy U18, a w przyszłości (po rocznym cyklu treningowym) pozwolą na modyfikację treningu, aby szybciej osiągnąć jego efekty.
 
Ostatniego dnia konsultacji zawodnicy i trenerzy przyjechali do Lublina gdzie na bocznym boisku Areny Lublin rozegrano wewnętrzny mecz kontrolny, jako sprawdzian aktualnego stanu umiejętności młodych rugbistów. Po rozegraniu meczu wszyscy obejrzeli spotkanie pierwszych reprezentacji Polski i Ukrainy.
                                                                                                  Krzysztof Okapa
 
Wielkie święto Rugby Tag Najmłodsi poznają Rugby
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Polska Ukraina

Rugby Europe Trophy
Siedlce, 10.10.2020

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
  Master Pharm Łódź    
  MKS Ogniwo Sopot    
  Awenta Pogoń Siedlce    
  RzKS Juvenia Kraków    
  OKS Skra Warszawa    
  RC Lechia Gdańsk    
  RC Orkan Sochaczew    
  Edach Budowlani Lublin    
  RC Arka Gdynia    
  RK Sparta Jarocin