Ogniwo zdemolowało rywali, Budo 2011 z cenną wygraną02.04.2023

Ekstraliga: Ogniwo zdemolowało rywali, Budo 2011 z cenną wygraną

Liderujący w tabeli Ekstraligi zespół Budo 2011 Aleksandrów Łódzki w XII kolejce pokonał na wyjeździe Arkę Gdynia 28:10 i utrzymał przewagę nad Ogniem Sopot, które zdemolowało Posnanię 108:0. Po bardzo emocjonującym spotkaniu Lechia Gdańsk wygrała w Siedlcach z Pogonią 30:17, a o krok od sprawienia niespodzianki była Juvenia, która uległa na własnym boisku Budowlanym 17:18.

Cenna wygrana lidera, pogrom w Poznaniu

Choć pierwsza połowa na to nie wskazywała, Arka Gdynia bardzo mocno postawiła się liderom z Aleksandrowa Łódzkiego. Zaczęło się zresztą bardzo dobrze dla gospodarzy, bowiem po rzucie karnym w 28. minucie i celnym kopie na słupy Dawida Banaszka, „Buldogi” prowadziły 3:0. Na Narodowym Stadionie Rugby panowały trudne warunki, bo przed spotkaniem mocno padało, a mecz rozgrywany był w dość niskiej, choć plusowej, temperaturze.

Jednak w końcówce pierwszej części gry goście zadbali o „podkręcenie” temperatury i zdobyli trzy przyłożenia. Najpierw na polu punktowym zameldował się Toma Mchedlidze, potem Kamil Brzozowski, a na koniec Krystian Pogorzelski i do przerwy Budo 2011 prowadzili 21:3.

W drugiej połowie, dość niespodziewanie, grająca bez kompleksów Arka napsuła liderowi sporo krwi. Gospodarze zaczęli bardzo dobrze i błyskawicznie zdobyli swoje pierwsze przyłożenie. Jego autorem był Łukasz Kasperek. Dwa „oczka” dołożył Banaszek i przewaga gości znacząco stopniała.

Gdynianie walczyli bardzo ambitnie, ale na niewiele się to zdało. W 58. minucie czwarte przyłożenie dla przyjezdnych zdobył Przemysław Dobijański, a wynik meczu na 28:10 z podstawki ustalił Patryk Chain. Co prawda gospodarze starali się o kolejne punkty, ale mimo sporych chęci ich dorobek zamknął się na dziesięciu „oczkach”. Trzeba im jednak oddać, że nieoczekiwanie postawili faworytowi twarde warunki i pokazali, że mogą napsuć krwi wyżej notowanym rywalom.

W zupełnie innych nastrojach mecz w Poznaniu kończyli zawodnicy Posnanii, mierzący się z Ogniwem Sopot. Wynik 0:108 mówi właściwie wszystko o tym spotkaniu. Przyjezdni dominowali w każdym elemencie rugbowego rzemiosła i już do przerwy prowadzili 54:0, nie pozostawiając złudzeń, że zwycięzca tego starcia może być tylko jeden. Po przerwie dołożyli kolejne 54 punkty i zdemolowali zupełnie bezradnych gospodarzy. Najwięcej punktów dla Ogniwa zdobył Tanatswa Keith Chiwara, który zakończył mecz z dorobkiem 26 „oczek”.

Emocje w Siedlcach, Pogoń postraszyła rywali

Po raz kolejny z dobrej strony pokazali się zawodnicy Awenta Pogoni Siedlce, którzy co prawda ulegli u siebie Lechii Gdańsk 17:30, ale zostawili mnóstwo zdrowia na murawie, a wynik do samego końca był „na styku”. Zaczęło się zresztą bardzo dobrze dla gospodarzy, którzy już w 6. minucie po szybkim rozegraniu rzutu karnego zdobyli pierwsze przyłożenie. Na polu zameldował się Przemysław Rajewski, a udanym podwyższeniem popisał się Mamuka Czanczibadze. Później jednak do głosu doszli goście i najpierw Paweł Boczulak, a potem Zavien Klaasen zameldowali się w polu punktowym Pogoni. Lechia tylko raz udanie podwyższyła, ale i tak prowadziła 12:7.

W 34. minucie kolejne przyłożenie dla zespołu z Gdańska dorzucił Mateusz Kolas, ale znów nie udało się podwyższyć. Wydawało się, że mimo tego „Lwy” będą miały komfort gry, jednak w końcówce żółtymi kartkami ukarani zostali  Krzysztof Smoliński i Paweł Boczulak. Gospodarze wykorzystali podwójne osłabienie rywali i po przyłożeniu Giorgiego Maisuradze zmniejszyli swoją stratę do zaledwie pięciu „oczek”.

Po kwadransie drugiej części gry na tablicy wyników pojawił się remis 17:17, kiedy przyłożenie dla siedlczan zdobył Dawid Lenartowicz. Czanczibadze po raz drugi nie trafił z podwyższenia, marnując okazję by wyjść na prowadzenie. To niestety dla nich się zemściło. W 59. Minucie Boczulak trafił między słupy po rzucie karnym, natomiast na dziesięć minut przed końcem czwarte przyłożenie i punkt bonusowy gościom zapewnił doświadczony Grzegorz Buczek.

Wynik spotkania w ostatnich minutach meczu ustalił Boczulak, który po raz kolejny wykorzystał rzut karny. Łącznik młyna zdobył łącznie aż 15 punktów, czyli połowę dorobku Lechii, która po ciężkim boju pokonała Pogoń 30:17, choć w pewnym momencie wydawało się, że zespół gospodarzy może po raz drugi w tym sezonie być autorem sporej sensacji.

Juvenia o krok od niespodzianki

W meczu kończącym dwunastą kolejkę spotkań Juvenia Kraków po niezwykle zaciętym starciu uległa walczącym o ligowe podium Budowlanym Lublin 17:18. „Smoki” przed własną publicznością udowodniły, że pod wodzą Konrada Jarosza stać ich na bardzo wiele.

Pierwsza połowa zaczęła się niejako zgodnie z planem, bo Budowlani wyszli na prowadzenie 15:3 i wydawało się, że tak też zakończy się pierwsze 40 minut gry. Jednak po kilku bardzo dobrych wejściach formacji młyna Juvenii i znakomitym rozrzuceniu akcji przez Riaana Van Zyla, Rafał Lewicki tuż przed końcem tej części gry zameldował się na polu punktowym gości z Lublina, a kopacz z Namibii dołożył dwa „oczka” z podwyższenia. Dzięki temu gospodarze schodzili do szatni ze stratą pięciu punktów.

To była tylko zapowiedź emocji z drugiej części spotkania. W 45. minucie błysk geniuszu wspomnianego Van Zyla dał gospodarzom prowadzenie. Zawodnik z Namibii zdecydował się na mocny przekop ze swojej połowy, po czym ruszył sprintem przed siebie, wyprzedził wszystkich i po kolejnym kopnięciu przyłożył piłkę w polu punktowym Budowlanych. Po chwili trafił między słupy po podwyższeniu i Juvenia prowadziła 17:15.

Ostatnie słowo należało jednak do Budowlanych, którzy ostatecznie przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść. W 63. minucie niezawodny Nkululeko Ndlovu zdobył trzy punkty po rzucie karnym i jak się okazało, dał tym samym swojej drużynie wygraną w tym spotkaniu. Mimo ambitnej gry obu drużyn nikomu już nie udało się zdobyć punktów na namokniętym boisku w Krakowie. Ostatecznie to przyjezdni zakończyli grę w lepszych nastrojach, choć dla „Smoków” było to jedno z lepszych spotkań w ostatnim okresie, a na pewno najlepsze w tej rundzie.