O innych ligach: Węgry09.09.2021
TweetPierwszy mecz rugby pracownicy brytyjskiej ambasady mieli rozegrać w Budapeszcie już w 1875. Jednak potem zapadła cisza. Pod koniec lat 60. XX w. rugby zaczął popularyzować włoski dyplomata Carlo Passalaqua. Powołanie krajowej federacji i rozegranie pierwszego meczu międzynarodowego nastąpiło dopiero w 1990. Pierwsze spotkanie Węgrzy zagrali 1 lipca 1990 przeciwko NRD i przegrali je 3:7. W 1993 przystąpili do rozgrywek międzynarodowych organizowanych przez FIRA i odtąd regularnie w nich uczestniczyli, choć bez większych sukcesów. Pierwsze zwycięstwo w międzynarodowym spotkaniu odnieśli w swoim pierwszym meczu w Pucharze FIRA – nad Słowenią. Obecnie występują na trzecim poziomie Rugby Europe International Championships – Conference 1 (poziom niżej od Polski). W ostatnim ukończonym sezonie, 2018/2019, Węgry zajęły czwarte miejsce w grupie północnej.
W 1987 przyznano pierwsze nieoficjalne mistrzostwo Węgier - zdobył je uniwersytecki klub z Budapesztu ELTE-BEAC. Najbardziej utytułowanym klubem są Esztergomi Vitézek (czyli „Rycerze” z Ostrzyhomia), którzy tytuły mistrzowskie zdobywali w latach 1999-2008, 2012, 2014-2015 i 2019-2021 (tu z przerwą w 2020, gdy rozgrywek nie dokończono z powodu pandemii). Na przełomie pierwszej i drugiej dekady naszego stulecia ich monopol przełamała drużyna Battai Bulldogok („Buldogi” z Százhalombatty), a w latach 2016–2018 Budapest Exiles. W ostatnim sezonie Vitézek wygrali wszystkie swe spotkania w lidze, a w majowym finale pokonali Bulldogok 22:10. Brązowy medal zdobyli Exiles. W ten weekend ruszył nowy sezon: finaliści wygrali swoje spotkania (Vitézek pokonali drużynę z Debreczyna aż 99:5), Exiles natomiast przegrali z ekipą z Segedyna, która wzięła udany rewanż za ostatni mecz o brąz.
W przeszłości na Węgrzech rozgrywki ligowe organizowano na trzech poziomach. Uczestniczyła w nich przez pewien czas nawet drużyna rumuńska, Spartan Oradea, której właściciel zbuntował się przeciwko temu, jak go traktują władze związku i miasta. Obecnie na Węgrzech istnieją dwie ligi, w których uczestniczy 12 drużyn, po 6 w każdej. Rozgrywki zaczynają się od sezonu zasadniczego (każdy z każdym, mecz i rewanż), a następnie dwie najlepsze drużyny walczą o złoto, a dwie kolejne o brąz. Podobny system obowiązuje w II lidze. Spadków i awansów nie ma. Choć w przeszłości centrum węgierskiego rugby był Budapeszt, obecnie w rozgrywkach ligowych walczą tylko trzy drużyny ze stolicy, w tym jedynie Budapest Exiles na najwyższym poziomie.
Węgierskie kluby przez kilka lat brały udział w międzynarodowych bałkańskich rozgrywkach klubowych - Regional Rugby Championship. Był sezon, w którym uczestniczyły tam trzy drużyny z Węgier, a ostatni raz selekcja węgierskich zawodników brała udział w tych zawodach w sezonie 2014/2015. Największy sukces odnieśli Esztergomi Vitézek w 2010 - zdobyli wicemistrzostwo tej ligi.
Grzegorz Bednarczyk
Więcej informacji o rugby w kraju i na świecie przeczytasz na moim blogu „W szponach rugby” [kliknij]