POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Orkan zdmuchnął Posnanię18.03.2023

 
Orkan „zdmuchnął” Posnanię, popis mistrzów Polski
 
W jedynym meczu Ekstraligi rugby, jaki odbywał się w ten weekend, broniący tytułu Orkan Sochaczew pokonał na wyjeździe Posnanię 80:12 (47:0). Dzięki tej wygranej podopieczni Macieja Brażuka mają już tylko punkt straty do będących na trzeciej pozycji Budowlanych Lublin.
 
Spotkanie 10. kolejki miało odbyć się przed tygodniem, ale nagły powrót zimy i całotygodniowe opady śniegu sprawiły, że boisko w Poznaniu nie nadawało się do gry. Zdecydowano więc przełożyć mecz o tydzień, kiedy liga pauzowała z powodu meczu kadry w ramach Rugby Europe Championship.
 
Zdecydowanymi faworytami byli goście, którzy chociaż w rundzie jesiennej stracili sporo punktów, to pozostają mistrzami Polski i obrońcami tytułu. Co więcej mają apetyty na medale, a może nawet coś więcej, bo w czołówce robi się naprawdę ciasno.
 
Goście zaczęli „demontaż” obrony poznaniaków już w 7. minucie, kiedy po bardzo efektownej akcji Michał Szwarc dopełnił formalności i zameldował się w polu punktowym gospodarzy, dając swojej drużynie prowadzenie 5:0. Siedem minut później znakomity rajd zaprezentował Krystian Olejek, który przebiegł z piłką kilkadziesiąt metrów, odbijając od siebie rywali i zdobył drugie przyłożenie dla Orkana. Po słabym początku w wykonaniu Posnanii później… było już niestety tylko gorzej. Kolejne minuty przyniosły następne przyłożenia dla zespołu z Sochaczewa, który do przerwy prowadził już 47:0, właściwie rozstrzygając to spotkanie.
 
Jednak w drugiej połowie gospodarze pokazali, że ambicji im nie brakuje. Starali się powstrzymywać ataki Orkana, który dopiero w 66. minucie zdołał zaliczyć kolejne przyłożenie. Świetnie środkiem przedarł się Jonathan O’Neill, dla którego była to już trzecia „piątka” w tym meczu.
 
W 74. minucie Artem Zarownyi zaliczył akcję, którą bardzo rzadko możemy oglądać na tym poziomie. Przebiegł z piłką kilkadziesiąt metrów, zaczynając już na własne połowie, minął albo odbił od siebie kilku rywali i zdołał wpaść na pole punktowe. Dominik Machlik mógł mieć spore pretensje do swoich graczy, bowiem defensywa Posnanii nie zrobiła zbyt wiele, by zatrzymać rozpędzonego gracza Orkana.
 
W samej końcówce, przy wyniku 73:0 dla Orkana, ambitnie grający gospodarze zdobyli w końcu pierwsze punkty. Po sprytnym podkopnięciu za linię obrony do piłki dopadł Tornike Mamulaszwili i zaliczył pierwsze przyłożenie dla Posnanii. Jak się okazało nie ostatnie, bo w ostatniej akcji meczu, dzięki dobrej grze formacji młyna, na polu punktowym zameldował się kolejny z Gruzinów. Giga Mamagulaszwili dopisał kolejne punkty na konto miejscowych.
 
Orkan ostatecznie wygrał ten mecz 80:12 i ma już tylko jedno „oczko” straty do trzeciej w tabeli drużyny Budowlanych Lublin oraz siedem do liderów z Aleksandrowa Łódzkiego.
 
Posnania Poznań – Orkan Sochaczew 12:80 (0:47)
Posnania: Tornike Mamulaszwili 5 (P), Giga Mamagulaszwili 5 (P), Dominik Machlik 2  (pd).
Orkan: Pieter Steenkamp 23 (10 pd, K), Jonathan O’Neill 15  (3P), Adrian Pętlak 10 (2P), Michał Szwarc 5 (P), Krystian Olejek 5 (P), Artem Zarownyi 5 (P), Jaydon O’Neill 5 (P), Krystian Mechecki 5 (P), Antoni Gołebiewski 5 (P). 
Puchar 6 Narodów - 5 kolejka I liga - VIII kolejka cd
Tabela Ekstraligi
01 Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 10 42
02 MKS Ogniwo Sopot 10 40
03 Edach Budowlani Lublin 10 36
04 RC Orkan Sochaczew 10 35
05 RC Lechia Gdańsk 9 22
06 Up Fitness Skra Warszawa 9 18
07 RzKS Juvenia Kraków 9 12
08 RC Arka Gdynia 9 10
09 Awenta Pogoń Siedlce 10 9
10 KS Posnania Poznań 10 5