PEN: nieudana pogoń za Ukrainą27.04.2014

Reprezentacja jednym punktem uległa Ukrainie. Mecz we Lwowie tak jak poprzedni w Siedlcach można było wygrać, jednak graliśmy nierówno a strat z pierwszej, przespanej połowy nie udało odrobić.

Po hymnach minutą ciszy uczczono ofiary czystek etnicznych na Wołyniu, gospodarze chcieli pokazać, że zależy im na przyjaźni z Polską, podkreślał to także transparent z napisem „Dziękujemy za wsparcie w walce o wolność” w barwach narodowych obu krajów.

Później już tak miło nie było, wprawdzie prowadziliśmy 0:3 po karnym Janeczki, ale przyłożenia Nowokreszczenowa (podwyższone przez Delijergiewa) i Gulenki odwróciły wynik na 12:3. Po pierwszym przyłożeniu kibice Karpat Lwów odpalili na trybunach race, ale szybko zostali przywołani do porządku przez lwowskich rugbistów. Przed przerwą obaj kopacze trafili jeszcze za trzy punkty z rzutów karnych ustalając wynik na 15:6. Po zmianie stron i korekt w składzie zobaczyliśmy zupełnie inaczej grających Polaków, którzy rozpoczęli pogoń za Ukrainą. Najpierw na 15:9 przewagę zmniejszył Gasik, ale po przyłożeniu Masiukowa i podwyższeniu Delijergiewa było 22:9. Po kilku autach rozegranych na przedpolu gospodarzy pierwszą piątkę dla Polski zdobył Bartoszek na prawym słupie bramki, Gasik celnie podwyższył na 22:16. Niestety zaraz po wznowieniu nie upilnowaliśmy Polianskiego, który z podwyższającym Delijergiewem zmienili wynik na 29:16. Polacy nie złożyli broni, przeciwnie, po indywidualnej akcji Szostek przyłożył na 29:21, niestety Gasik nie trafił z podwyższenia i żeby wygrać trzeba było przeprowadzić dwie punktowe akcje. Czasu niestety było tylko na jedną, piątkę przyłożył Gasik, za chwilę celnie podwyższył na 29:28, ale gwizdek arbitra rozwiał szansę na pierwsze zwycięstwo na Ukrainie.
Rywalizację zakończyliśmy na czwartym miejscu w grupie, dużo poniżej swoich możliwości, szczególnie w kontekście meczu w Pradze gdzie spadający z Dywizji 1B Czesi pokonali Mołdawię 37:19.