PNE: Holandia v Polska 40:1630.04.2016

Reprezentacja Polski w rugby w ostatnim meczu Pucharu Narodów Europy sezonu 2014/16 przegrała w Amsterdamie z Holandią 16:40. W naszej reprezentacji mieliśmy kolejnych dwóch debiutantów, a o porażce zadecydowała druga połowa kiedy nasz zespół przez blisko trzydzieści minut grał w osłabieniu.

Konto punktowe w 2 minucie otworzyli Holendrzy, po spalonym, Storm Carroll celnie kopnął z rzutu karnego na 3:0. W 11 minucie Michał Kępa wyrównał po rzucie karnym na 3:3, ale już dwie minuty później z karnego trafił również Carroll i gospodarze prowadzili 6:3. W 21 minucie ofensywną akcję rozpoczętą przez Szymona Sirockiego przyłożeniem zakończył Kamil Bobryk, Polska objęła prowadzenie 6:8, podwyższenie było niecelne. Po aucie na 5 metrze w 29 minucie Holendrzy weszli na pole maulem, a przyłożenie na 11:8 zdobył wiązacz młyna Tom Altink, podwyższenie było niecelne. W Polskim zespole nastąpiła zmiana kopacza, w 34 minucie Tomasz Gasik wyrównał po rzucie karnym wynik na 11:11. Ten zmienił się już trzy minuty później, kontynuację młynem przyłożeniem zakończył Dirk Danen ustalając wynik pierwszej połowy na 16:11, Carroll z podwyższenia trafił w słupek.
Gospodarze powiększyli przewagę w 49 minucie, po kilkudziesięciometrowym rajdzie przyłożenie zdobył kapitan zespołu Rik Roovers, a na 23:11 podwyższył Leon Koenen. Kolejne przyłożenie na 28:11 biało-czerwoni stracili w 61 minucie kiedy już grali w czternastu po czerwonej kartce Kamila Bobryka, zdobył je Norbecio Mambo. Mimo gry w osłabieniu Polacy nie zamierzali złożyć broni, cztery minuty później akcję młyna zakończył przyłożeniem Aleksander Nowicki na 28:16. W końcówce liczebną przewagę wykorzystali Holendrzy, którzy jeszcze dwukrotnie przedzierali się na pole punktowe gości, przyłożenia zdobyli Amir Rademaker i Alex van Povel, drugie na 40:16 podwyższył Koenen ustalając wynik meczu.

Puchar Narodów Europy: Amsterdam, 30.04.2016
Holandia v Polska 40:16 (16:11)
Punkty Holandia: Storm Carroll 6 (2K), Tom Altink 5 (P), Dirk Danen 5 (P), Rik Roovers 5 (T), Norbecio Mambo 5 (P), Amir Rademaker 5 (P), Alex van Povel 5 (P), Leon Koenen 4 (2pd).
Punkty Polska: Kamil Bobryk 5 (P), Aleksander Nowicki 5 (P), Tomasz Gasik 3 (K), Michał Kępa 3 (K).
Skład Polski: Rafał Witoszyński (60 Adrian Chróściel), Kamil Bobryk- kapitan, Marcin Wilczuk (35-45 Adrian Chróściel) (72 Daniel Bartkowiak), Michał Krużycki (60 Tomasz Nowak- debiutant), Paweł Poniatowski (72 Piotr Wawrzyńczak), Aleksander Nowicki, Tomasz Hebda, Paweł Dąbrowski (58 Grzegorz Buczek) - Dawid Plichta (58 Jakub Bobruk) - Michał Kępa - Szymon Sirocki (50 Tomasz Rokicki), Patryk Reksulak, Tomasz Gasik, Robert Kwiatkowski (40 Kevin Bracik- debiutant) - Krystian Pogorzelski.
Żółte kartki: Giorgi Tskitishvili, Alexander Barendregt (obaj Holandia), Marcin Wilczuk (Polska).
Czerwona kartka: Kamil Bobryk (Polska).
Sędziowali: Frank Himmer (główny), P. Freyburg i K. O'Brien (liniowi), P. Robin (komisarz).