POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Polska wśród najlepszych drużyn Europy!11.07.2016

 
Najbliższy weekend będzie jednym z najważniejszych w historii polskiego rugby. Do Gdyni zawitają najsilniejsze reprezentacje Starego Kontynentu, w siedmioosobowej odmianie rugby. Przypominamy jak dotychczas radzili sobie Biało-Czerwoni w gronie europejskiej Elity.
 
Heidelberg
Droga do Badenii-Wirtembergii była niezmiernie długa, lecz doprowadziła do celu. Podczas turnieju finałowego Polska zajęła czwarte miejsce w grupie. Naszą reprezentację wyprzedziły jedynie Litwa, Niemcy i Francja. Polska o miejsca 5-8 rywalizowała z Maltą, pokonując wyspiarzy 28:7. Pierwszy turniej w elicie ukończyliśmy na dobrym, siódmym miejscu.
Rok później Biało-Czerwoni także zapewnili sobie prawo gry o Mistrzostwo Europy. Ponownie najlepsze reprezentacje kontynentu gościł Heidelberg. Polska znalazła się w trudnej sześciozespołowej grupie, z Gruzją Hiszpanią, Niemcami, Szwajcarią i Chorwacją. Niestety, tym razem los nam nie chciał sprzyjać. W grupie wygraliśmy zaledwie jedno spotkanie, przeciwko słabej Szwajcarii 21:17. Ostatecznie naszym rugbistom pozostała walka o dolne rejony klasyfikacji generalnej. Turniej ukończyliśmy na niższej, niż przed rokiem, dziewiątej pozycji, mając za sobą jedynie Czechy, Rumunię i Szwajcarię.
 
Palma de Mallorca
Turniej w Palma de Mallorca, był wyjątkowy, bowiem po raz pierwszy do grona elity dopuszczono szesnaście reprezentacji, wśród nich ponownie znaleźli się Biało-Czerwoni. W czterozespołowej grupie zajęliśmy ostatnie miejsce. Jednak należy pamiętać, że rywalami Polski były, zawsze wymagająca Portugalia, nieprzewidywalna Rosja oraz Litwa. W dalszej fazie zawodów zmierzyliśmy się z Rumunią, gdzie po dość wyrównanej walce przegraliśmy 17:12, kończąc trzecią edycję Mistrzostw Europy na 14. miejscu w klasyfikacji generalnej.
 
Moskwa
Podczas dwóch pierwszych edycji czempionatu w Rosji zabrakło Biało-Czerwonych. Do grona Elity powróciliśmy dopiero w 2007 roku. Los skojarzył nas już w grupie z gospodarzami imprezy, a także silną Francją. Jednak pomimo wymagających przeciwników Polska dobrze poradziła sobie w fazie zasadniczej, zajmując trzecie miejsce. W kolejnej fazie turnieju nasza drużyna nie miała łatwego zadania. Mecze z Włochami i Gruzją zakończyły się porażkami Biało-Czerwonych. Jednak powrót do elity można uznać za udany, w całych mistrzostwach odnieśliśmy trzy zwycięstwa i cztery porażki, kończąc imprezę w Moskwie na ósmym miejscu.
 
Hanower
Turniej w Hanowerze był jednym z najtrudniejszych, w którym brała udział nasza reprezentacja. Już w grupie musieliśmy zmierzyć się z wymagającymi przeciwnikami: Walią i Irlandią, a także Włochami. W całej fazie grupowej odnieśliśmy tylko jedno zwycięstwo nad pozbawioną formy reprezentacją Belgii. W kolejnej części turnieju nasi zawodnicy grali w kratkę. Szanse na wyższą pozycję zostały zaprzepaszczone w meczu z Rumunią, która pokonała Polskę 21:7, zaś w kolejnym spotkaniu nasi zawodnicy zmierzyli się z Belgią. Rugbiści z zachodniej Europy przegrali ten pojedynek 26:0. Wygrana z Belgami oznaczała jedenaste miejsce w klasyfikacji generalnej.
Drugi turniej w Hanowerze zakończyliśmy już na fazie grupowej. Ponownie Polska, nie poradziła sobie z rywalami w zasadniczej części zawodów. Zaledwie jeden remis i trzy porażki, to bilans naszej drużyny podczas Mistrzostw Europy 2009 w Hanowerze. Polska zakończyła udział w imprezie na dziesiątym miejscu. Warto zaznaczyć, że były to pierwsze mistrzostwa, w których liczba drużyn została zredukowana do zaledwie dziesięciu.
 
Moskwa
Po dwóch turniejach rozegranych w Hanowerze, impreza ponownie zagościła w Moskwie. Tym razem do stolicy Rosji przyjechało dwanaście drużyn narodowych. Ponownie wśród nich znalazła się Reprezentacja Polski. W fazie grupowej nasi rugbiści sprawili kibicom miłą niespodziankę pokonując 12:10 Włochy. Jednak było to jedyne zwycięstwo jakie udało się odnieść Biało-Czerwonym w zasadniczej części imprezy. W kolejnej fazie przeciwnikami naszej drużyny były Holandia i Litwa. Przeciwko Holandii stoczyliśmy wyrównaną walkę, jednak to nasi rywale byli górą i wygrali to spotkanie 17:15, następnie przegraliśmy, z Litwą 21:7. Cały turniej kończąc na ostatnim, dwunastym miejscu.
 
Po sześciu latach przerwy wracamy jednak do grona najlepszych reprezentacji Europy, będąc nie tylko uczestnikiem zawodów, ale i gospodarzem turnieju w Gdyni. Przed nami historyczne chwile.
 
Paweł Plecha
 
Grand Prix Sevens Exeter 2016 Rozlosowano grupy na Igrzyska Olimpijskie
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Holandia Polska

Rugby Europe Trophy
Amsterdam, 29.02.2020

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
1 Master Pharm Łódź 8 37
2 MKS Ogniwo Sopot 8 30
3 Pogoń Awenta Siedlce 8 30
4 RzKS Juvenia Kraków 8 25
5 OKS Skra Warszawa 8 20
6 RC Lechia Gdańsk 8 17
7 RC Orkan Sochaczew 8 14
8 KS Budowlani Lublin 8 5
9 RC Arka Gdynia 8 1