Potencjalne zmiany w światowym kalendarzu16.06.2020
TweetWorld Rugby z zadowoleniem przyjmuje zaangażowanie głównych interesariuszy gry w dalszy dialog dotyczący potencjalnych zmian w światowym kalendarzu międzynarodowym.
Chociaż World Rugby Professional Game Forum nie jest forum decyzyjnym stanowiło platformę dla federacji krajowych, międzynarodowych, profesjonalnych zawodów klubowych i zawodników. Wymienione szczere poglądy, rozważano natychmiastową i długoterminową reformę kalendarza zgodnie z podstawowymi zasadami uznania potrzeb rozgrywek międzynarodowych i krajowych, a także poprawy dobrobytu graczy.
Ponieważ globalna pandemia Covid-19 ma znaczący wpływ na kalendarz rugby na rok 2020 oraz finanse związków i klubów, wszystkie strony uznały potrzebę uzgodnienia kompromisowego rozwiązania, które umożliwi ukończenie rozgrywek klubowych i międzynarodowych w tym roku.
W przypadku braku pełnego dostosowania wszystkie strony będą prowadzić wymianę informacji i dyskusję na temat wykonalności proponowanych zmian w międzynarodowych terminach 2020 roku określonych w Regulacji 9, które umożliwią rozegranie przełożonych i innych meczów międzynarodowych, a także zakończenie rozgrywek klubowych od października 2020. Ostateczna decyzja w sprawie zostanie potwierdzona głosowaniem World Rugby Council (Rady) 30 czerwca br. po rozpatrzeniu zaleceń World Rugby Executive Committee (Komitetu Wykonawczego).
Zobowiązano się również do dalszego szczegółowego modelowania komercyjnego i dobra graczy we współpracy z rozgrywkami klubowymi. W ten sposób będzie można lepiej ocenić opłacalność i atrakcyjność, dla wszystkich stron, potencjalnego nowego okna rozgrywek międzynarodowych od października/listopada 2021, które zastąpi okno lipcowe.
Wszystkie zainteresowane strony uważają, że znacząca reforma kalendarza międzynarodowego jest konieczna w znacznie zmienionym środowisku po Covid-19 w celu ożywienia światowej gry i zapewnienia bardzo potrzebnego dopasowania w międzynarodowym i klubowym rugby. Będzie mniej nakładających się na siebie imprez, zawodnicy będą mogli dłużej odpoczywać. Co najważniejsze, proponowana długoterminowa reforma kalendarza umożliwi dogodniejsze drogi rozwoju dla narodów wschodzących w skali globalnej i regionalnej. W tym modelu przewidziano też dogodniejszy rozwój rugby kobiet określając terminy, które nie pokrywają się z zawodami mężczyzn.
Uczestnicy World Rugby Professional Game Forum (15.06.2020): World Rugby, The Six Nations, SANZAAR, International Rugby Players, British and Irish Lions, EPCR, PRO 14, LNR, PRL, Top League and Professional Game Committee, federacje: Argentyny, Australii, Anglii, Fiji, Francji, Japonii, Irlandii, Włoch, Nowej Zelandii, Szkocji, Południowej Afryki i Walii.
Źródło: World Rugby