Powtórka finału dla Ogniwa, Budo 2011 gromi rywali26.03.2023

Ekstraliga: Powtórka finału dla Ogniwa, Budo 2011 gromi rywali

W najciekawiej zapowiadającym się meczu 11. kolejki Ekstraligi rugby Ogniwo Sopot pokonało na własnym boisku broniący tytułu Orkan Sochaczew 19:10 (13:3). Bohaterem spotkania został Wojciech Piotrowicz, który dla zespołu z Trójmiasta zdobył aż 14 „oczek”. Zdecydowaną wygraną odnieśli aktualni liderzy tabeli. Budo 2011 Aleksandrów Łódzki rozbili u siebie Posnanię 95:5.

W jedenastej kolejce Ekstraligi rugby zaplanowano cztery spotkania. Największe emocje u kibiców budziło starcie mistrza i wicemistrza kraju, czyli mecz Orkana Sochaczew i Ogniwa Sopot, który tym razem odbywał się w Trójmieście.

Nowy nabytek z pierwszym przyłożeniem

Ogniwo, które w poprzedniej kolejce sensacyjnie przegrało w Siedlcach z Pogonią, do meczu z Orkanem przystępowało mimo wszystko w roli faworyta. Szczególnie, że mogło już liczyć na pozyskanego ze Skry Warszawa reprezentanta Polski Vahę Halaifonuę, który znalazł się w wyjściowym składzie.

Zaczęło się jednak dość spokojnie, bo dopiero w 33. minucie wynik spotkania z rzutu karnego otworzył Wojciech Piotrowicz. Kopacz Ogniwa chwilę później ponownie trafił między słupy i zrobiło się 6:0. Przewagę gospodarzy zmniejszył w ten sam sposób Pieter Steenkamp i wydawało się, że tak też zakończy się pierwsza połowa. Jednak w jednej z ostatnich akcji tej części gry, pierwsze przyłożenie zaliczył Halaifonua i po 40 minutach regulaminowego czasu gry Ogniwo prowadziło 13:3.

Druga połowa zaczęła od się od dwóch żółtych kartek dla gospodarzy. Najpierw z boiska musiał zejść Władysław Grabowski, a nieco później Ołeksandr Czasowski. Właśnie wtedy pozyskany zimą Jadon O’Neill zaliczył przyłożenie dla Orkana. Steenkamp dodał dwa „oczka” po podwyższeniu i goście nadrobili część strat.

Końcówka meczu należała jednak do Ogniwa. Dwa razy rzut karny pewnie wykorzystał Piotrowicz, który zapisał na swoim koncie łącznie 14 punktów i walnie przyczynił się do tego, że gospodarze wygrali 19:10, zamazując złe wrażenie po meczu w Siedlcach.

Nieudany debiut trenera Arki

Budowlani Lublin pokonali na swoim stadionie Arkę Gdynia 40:7 po kolejnym kapitalnym meczu Nkululeko Ndlovu, który zdobył trzynaście punktów. "Buldogi", w trenerskim debiucie Łukasza Szostka, wyraźnie ustępowały rywalom. Gospodarze w pierwszej połowie zaliczyli trzy przyłożenia, kolejno w wykonaniu wspomnianego Ndlovu, Piotra Psuja oraz Piotra Wiśniewskiego i prowadzili 21:0.

Po zmianie stron na polu punktowym Arki zameldowali się Piotr Skałecki, a następnie Michał Węzka i Budowlani mogli już właściwie świętować kolejne pięć punktów w swoim dorobku. Arka jednak się nie poddawała i zdołała również zaliczyć honorowe przyłożenie. Zdobył je debiutant Eujaan Botha, a dwa „oczka” z podwyższenia dołożył Dawid Banaszek. Wynik meczu na 40:7 ustalił Jakub Bobruk.

Arka mimo kilku wzmocnień nie zdołała rozpocząć sezonu pozytywnym rezultatem. Zespół z Gdyni zagrał w nowych, czarnych strojach, które mają upamiętniać zasłużoną dla tego klubu postać Zbigniewa Rybaka. Wieloletni zawodnik i prezes klubu zmarł tragicznie w grudniu 2022 roku.

Bolesna porażka Posnanii

Zgodnie z przewidywaniami, w niedzielnym starciu, zdecydowaną wygraną odnieśli Budo 2011 Aleksandrów Łódzki, którzy rozbili na swoim boisku Posnanię 95:5 i utrzymali pozycję liderów w tabeli Ekstraligi. Już do przerwy gospodarze prowadzili 40:5, nie pozostawiając przyjezdnym złudzeń, kto w tym spotkaniu jest lepszy.

Po zmianie stron apetyty gospodarzy jeszcze wzrosły, natomiast z drużyny z Poznania kompletnie zeszło powietrze. Gracze Budo 2011 dołożyli kolejne 55 punktów i wygrali to spotkanie 95:5. Jak na liderów przystało, do ostatniego gwizdka grali z jednakowym zaangażowaniem i zanotowali kolejne wysokie zwycięstwo.

Po bardzo ciekawym meczu kolejną wygraną w Ekstralidze zanotowała Lechia Gdańsk, która na swoim stadionie pokonała Juvenię Kraków 33:14. „Smoki” zaczęły ten mecz całkiem nieźle i w pewnym momencie, po przyłożeniu Riaana Van Zyla doszła gospodarzy na jedno „oczko”, gdy „Lwy” prowadziły 9:8. Potem jednak przewaga gospodarzy zaczęła się coraz bardziej uwidaczniać. Do przerwy, po przyłożeniu doświadczonego Grzegorza Buczka i udanym podwyższeniu Lechia prowadziła 16:11.

W drugiej połowie gdańszczanie jeszcze bardziej odskoczyli przyjezdnym i ostatecznie wygrali 33:14. Mecz mógł się podobać, a Lechia pokazała, że cały czas chce walczyć o miejsce w czołowej czwórce Ekstraligi na koniec sezonu.