POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Projekt: Muzeum Rugby10.12.2022


"Galą" kończymy obchody 100-lecia Polskiego Rugby, w 2023 roku czekają nas z kolei urodziny Rugby i to nie byle jakie bo dwusetne*. Pomyślmy nad upamiętnieniem tych dwóch wydarzeń (bardziej tego pierwszego) tworząc coś trwałego, co będzie istniało wiecznie (a przynajmniej do końca naszej cywilizacji) i dało szansę wszystkim żeby to zobaczyli. Stwórzmy - Wirtualne Muzeum Rugby lub bardziej narodowo Wirtualne Muzeum Polskiego Rugby! Rozważając taką decyzję na "Gali 100-lecia Polskiego Rugby" sprawiamy, że nasz jubileusz będzie na zawsze zapamiętany!


Nasz sport, jego historia, sukcesy i tworzący ją ludzie, wart jest tego żeby pokazać go wszystkim w kraju i za granicą. Naszym głównym celem powinny być otwarcie w przyszłości „stacjonarnego” Muzeum Polskiego Rugby, sami jednak wiemy, że nie jest to sprawa prosta choć do jej realizacji wystarczy jeden środek - pieniądze, inna sprawa, że kwota byłaby znaczna. Po pierwsze trzeba by było kupić lokal odpowiedni dla Muzeum w Warszawie (wiadomo Stolica), Łodzi (środek kraju) lub Gdańsku (trójmiejskie skupisko drużyn), nie wynajmować go żeby nikt nie mógł nas z niego wyeksmitować. Po drugie zatrudnić etatowych pracowników - przewodników, archiwistów i administrację. Po trzecie pozyskiwać dane i wszystkie dostępne pamiątki, jeżeli trzeba to kupować.

Wirtualne Muzeum Rugby to także koszty, ale o wiele mniejsze. Największy to zaprojektować i stworzyć wortal internetowy z wyszukiwarką, który powoli będziemy zapełniać eksponatami i informacjami. Zatrudnić pracownika lub grupę wolontariuszy, którzy będą realizował ten projekt.

Prawie każdy z nas ma w swoim posiadaniu pamiątki związane z Polskim Rugby, zdjęcia, proporce, medale, plakaty czy trofea. Jedni zgodzą się na przekazanie tych rzeczy do Muzeum Rugby czy Wirtualnego Muzeum Rugby, drugim ciężko będzie się z nimi rozstać, ale na potrzeby Wirtualnego Muzeum Rugby wystarczy, że wypożyczą daną rzecz lub zrobią jej dokumentację fotograficzną.

Poniżej zamieszczam proponowane kategorie przedmiotów i ogólnie pojętych dokumentów. W fazie pierwszej należało by stworzyć fotograficzną bazę przedmiotów, z informacją o każdym z nich według schematu:
Kategoria: Proporczyk
Rok: 1966
Nazwa: Za zdobycie Mistrzostwa Polski w Rugby 1966
Opis: Proporczyk dla zawodnika klubu Skra Warszawa za zdobycie Mistrzostwa Polski w 1966 roku
Pochodzenie: Pamiątka ze zbioru Józefa Skołowskiego    
 
Kategorie I faza:
Bilety
Breloki
Dyplomy
Gadżety (długopisy, zapalniczki itd.)
Maskotki
Medale
Naklejki
Naszywki
Napoje (butelki, etykiety, kapsle)
Odznaki
Okładki
-Prasa
-Książki, broszury
-Programy
Piłki
Plakaty
Plakiety
Poczta (koperty, karty, znaczki, datowniki)
Proporczyki
Puchary
Reklamy (prasa, internet)
Statuetki
Talerze
Trofea (inne niż statuetki, puchar czy plakiet)
Ubiory
Zdjęcia
Inne (wszystko co nie mieści się w ranach powyższych kategorii)

Druga faza byłaby trudniejsza, trzeba by było zeskanować artykuły, książki czy wybrane dokumenty. Spisać biogramy ustalając wcześniej ich kryteria np. czy podajemy biogramy wszystkich reprezentantów Polski czy tylko tych którzy zagrali minimum 5 czy 10 spotkań. Ustalić czy podajemy metryki wszystkich klubów (co jest moim skromnym zdaniem niewykonalne bo niektóre informacje są mniej niż szczątkowe) czy ograniczamy się do klubów grających w lidze Rugby XV (z podkreśleniem grających, bo dużo było klubów, które zgłosiły się do rozgrywek, ale w nich nie wystartowały).

Kategorie II faza:
Artykuły prasowe
Biogramy
Dokumenty
Kluby
Książki
Programy
Protokoły
Roczniki

Jeżeli projekt zyskałby akceptację zebranych na Gali 100-lecia, niezbędne będzie powołanie Komisji Muzeum Rugby (w składzie historycy sportu, osoba odpowiedzialna z Zarządu, informatyk tworzący strony internetowe), która by odpowiedziała na powyższe pytania i kierowała realizacją projektu. Pomyślcie i odpowiedzcie sobie sami na pytanie: Czy „Wirtualne Muzeum Rugby” nie byłoby pięknym upamiętnieniem 100-lecia Polskiego Rugby, a realizacja projektu rozpoczęła się w dwusetne urodziny Rugby? Wiążącą decyzję może podjąć Zarząd Polskiego Związku Rugby lub Walne Zebranie Delegatów więc na rozpoczęcie projektu będziemy musieli jeszcze trochę poczekać...

W załącznikach znajdują się przykładowe 24 eksponaty uszeregowane od najstarszych do najnowszych reprezentująca podstawowe kategorie I Fazy, wszystkie zdjęcia są podpisane.

* - Historyczny bieg z piłką Willama Webba Ellisa miał bowiem miejsce 07 kwietnia 1823 roku na boisku Rugby School w Rugby dając symboliczny początek naszemu ukochanemu sportowi, który wziął nazwę od miasta gdzie miał swoje korzenie.

Konferencja Polskiego Rugby RWC 2023: Odsprzedaż biletów
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Rumunia Polska

Rugby Europe Championship
Bukareszt, 04.02.2023

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
01 Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 9 37
02 MKS Ogniwo Sopot 8 34
03 Edach Budowlani Lublin 8 31
04 RC Orkan Sochaczew 9 30
05 RC Lechia Gdańsk 9 22
06 Up Fitness Skra Warszawa 9 18
07 RzKS Juvenia Kraków 8 12
08 RC Arka Gdynia 9 10
09 Awenta Pogoń Siedlce 9 5
10 KS Posnania Poznań 8 5