Przed WR Sevens Series w Hiszpanii15.01.2022

Przed wznowieniem rozgrywek HSBC World Rugby Sevens Series w Hiszpanii, World Rugby przedstawia pięć najważniejszych spotkań rugby, które rozegrano tam wcześniej.

Rugby będzie w tym miesiącu mocno obecne w programie sportowym w Hiszpanii, Malaga (21-23 stycznia) i Sewilla (28-30 stycznia) to miejsca kolejnych turniejów HSBC World Rugby Sevens Series kobiet i mężczyzn, które odbędą się w tym kraju po raz pierwszy. Z tej okazji warto przedstawić kilka dużych imprez, w większości których grały drużyny spoza jej granic, w tym Puchar Świata Kobiet 2002.

Finał Copa Del Ray De Rugby 2016: El Salvador v Valladolid Rugby Asociación Club  13:9
Krajowe hiszpańskie rugby nie trafia na nagłówki gazet w taki sam sposób, jak TOP14 we Francji, ale po uzyskaniu królewskiego patronatu finał Copa del Ray de Rugby 2016 zdecydowanie miał swój dzień.  w słońcu ( i deszcz), gdyż złą pogodę w pierwszej połowie zastąpiły korzystniejsze warunki w drugiej. Na Estadio Jose Zorilla w Valladolid przybył 26-tysięczny tłum, aby oglądać lokalnych rywali i dwóch gigantów hiszpańskiego rugby. El Salvador wygrał dzięki przyłożeniu Alberto Díaza, ale najważniejszą osobą był król Filip VI, który wszedł na boisko po ostatnim gwizdku, aby wręczyć puchar swojego imienia zwycięskiej drużynie.

Finał Puchar Świata Kobiet 2002: Anglia v Nowa Zelandia  9:19
Dziesięć lat po tym, jak na Estadi Olimpic de Montjuic w Barcelonie rozegrano Igrzyska Olimpijskie, słynny obiekt był gospodarzem finału Pucharu Świata w Rugby 2002. Osiem tysięcy widzów na trybunach zostało potraktowanych mieszanką świadomości taktycznej, ostrej gry i ofensywnego rugby, gdy Czarne Paprocie skutecznie obroniły Puchar w pierwszym z trylogii finałów między zespołami. Shelley Rae (Anglia) i Tammi Wilson (Nowa Zelandia) kopały na początku na bramkę, aby dać Anglii prowadzenie 9:6 po 23 minutach. O zwycięstwie Nowej Zelandii zadecydowały jednak przyłożenia Monique Hirovanaa i Cheryl Waaka.

Ćwierćfinał Pucharu Heinekena 2010: Biarritz v Osprey  29:28
Ospreys z Walii przybyli do Kraju Basków z drużyną „Galacticos” mającą bardzo realną szansę zwycięstwa w Pucharze Europy. Mecz rozgrywano w upale na Estadio Anoeta w San Sebastian w obecności 32 000 kibiców. Ospreys stracili punkty w ostatnich sekundach, los meczu mógł zmienić w ostatniej próbie Dan Biggar, ale nie trafił i wygrali Biariritz.

Finał Top 14 2016: Racing 92 Paryż v RC Toulon 29:21
Na stadionie Camp Nou w Barcelonie było 99 124 kibiców, to największa publiczność w historii rugby w Hiszpanii, która obserwowała, jak Racing 92 pokonuje RC Toulon 29:21, zdobywając mistrzostwo TOP 14 w 2016 roku po raz pierwszy od 26 lat. Racing zagrał ostatnią godzinę z 14 zawodnikami po kartce Machenauda (18 minuta!) i przegrywał w przerwie 12:14. Dwukrotny zwycięzca Pucharu Świata w Rugby, Dan Carter, zaliczył doskonały występ, strzelając pięć rzutów karnych, do tego trzeba dodać trzy karne Johana Goosena i przyłożenie Joe Rokocoko.

Finał Pucharu Mistrzów Heineken 2018: Leinster v Racing 92 Paryż 15:12
Stadion San Mamés w Bilbao był wspaniałym miejscem, w którym Leinster wyrównał rekord Tuluzy w zdobyciu czwartego Pucharu Europy. Johnny Sexton i Teddy Iribaren wywalczyli sobie nawzajem trzy rzuty karne, po czym Iribaren wykonał czwartą próbę wyrównania paryżan na 12:9. Następnie kapitan Leinster, Isa Nacewa, najpierw wyrównał wyniki, a następnie zdobył prowadzenie stając się bohaterem, który pokonał Irlandczyków.

Urbanowicz: Spełnia się nasze marzenie Fiji nie zagra w Maladze