Przegląd Lig Świata29.06.2020

Super Rugby
• Sobotni mecz był starciem dwóch niepokonanych dotąd ekip i zarazem północy z południem. Po 20 minutach było 10:10, jednak potem obrona Higlanders nieco się posypała. Fatalny błąd popełnił obrońca tej drużyny – najpierw nie mógł złapać piłki, a gdy wreszcie mu się udało, jego kop został nakryty przez Hoskinsa Sotutu praktycznie na linii bramkowej. Skończyło się oczywiście przyłożeniem. Wkrótce potem świetną akcję przeprowadził Caleb Clarke (niesamowity w tym spotkaniu) i do przerwy Blues prowadzili 22:10. Jednak początek drugiej połowy należał do Highlanders. Świetny kwadrans w ich wykonaniu i wyszli na prowadzenie 24:22, a mogło być wyższe. Jednak nie cieszyli się długo z prowadzenia, bo Blues mimo osłabienia odpowiedzieli przyłożeniem i objęli prowadzenie 27:24, którego bronili skutecznie przez kolejne dwadzieścia minut, aż do końca meczu. Trzecie zwycięstwo Blues, którzy stają się jednym z faworytów rozgrywek.
• W drugim meczu także zwycięstwo faworytów, również niełatwe: Crusaders pokonali Chiefs 18:13. Było bardzo mokro, wciąż lało, co miało spory wpływ na ilość błędów popełnianych przez zawodników. Po pierwszej połowie gospodarze prowadzili 10:3, a jedyne przyłożenie zawdzięczali błędowi obrońcy Chiefs: ruszył on na połowę boiska aby walczyć w powietrzu o piłkę, fatalnie się z nią minął i zostawił praktycznie otwartą drogę do swojego pola przyłożeń. A na początku drugiej połowy było już 15:3, tym razem po zagapieniu się Chiefs, którzy pozwolili Crusaders na szybkie wznowienie z autu. Na kwadrans przed końcem Chiefs zaczęli zmniejszać straty i było 18:10, chwilę potem 18:13, ale do końca meczu nie udało się żadnej drużynie zdobyć już punktów. Chiefs w końcówce długimi okresami byli na połowie przeciwników, ale nic z tego nie wynikało. Trzecia porażka Chiefs i niewielkim pocieszeniem jest fakt, że już druga z punktem bonusowym.
• W tabeli prowadzą dwie niepokonane drużyny, Blues przed Crusaders (Blues mają trzy punkty przewagi i jeden mecz rozegrany więcej), dalej są Highlanders i dwie drużyny z kompletem porażek: Chiefs i Hurricanes.
• A swoją drogą, tydzień czy dwa tygodnie temu pisałem o rodzącej się gwieździe Sotutu i o dywagacjach, którą reprezentację wybierze: Fidżi (stąd pochodzi ojciec) czy Nowej Zelandii (tu się urodził i mieszka). Okazuje się, że w grze jest także reprezentacja Anglii (stąd pochodzi matka).
• Szef federacji australijskiej Hamish McLennan powiedział, że jeśli Australia otrzyma prawo organizacji Pucharu Świata w 2027, część spotkań może być rozegrana w Nowej Zelandii. Czyżby element targów o to, aby Nowozelandczycy zgodzili się grać w jednej lidze z Australijczykami? W sumie to byłby objaw swego rodzaju dziejowej sprawiedliwości, gdyby jakieś spotkania mogły odbyć się w Christchurch – w 2011 było to niemożliwe, bo miasto zniszczyło trzęsienie ziemi.
• W Australii trwają negocjacje między federacją i zawodnikami dotyczące cięcia płac. Wynegocjowany wcześniej układ obejmował obniżkę płac o 60% do końca września. Władze chcą, aby do końca roku płace nadal były obniżone, o 40%. Sytuacja nie jest łatwa, pojawiły się nawet sugestie o tym, że zawodnicy mogą nie przystąpić do gry w ramach Super Rugby AU, choć potem te pogłoski zdementowano. Faktem jest natomiast przeprowadzka Rebels z Melbourne do Canberry z powodu pojawienia się nowych przypadków epidemii w stanie Victoria (mamy tam zdecydowaną większość zarażeń w Australii, choć generalnie jest ich bardzo mało – w ubiegłą środę w Victorii zanotowano 33 nowe przypadki spośród 37 w całym kraju)

Premiership
• Swoje odejście do amerykańskiej MLR skomentował Chris Robshaw. Uważa, że nie jest ostatnim Anglikiem, który podąży w tym kierunku, zwłaszcza wśród doświadczonych graczy, dla których długi sezon w Europie stanowi zbyt duże obciążenie – w Stanach czeka ich granie tylko przez sześć miesięcy. A zapytany o konflikt między graczami i klubami dyplomatycznie odpowiedział, że jest zadowolony, że wyprowadza się za ocean.
• Jak się jednak wydaje, konflikt ten nieco złagodniał. Prasa niewiele o nim wspomina, z wypowiedzi graczy Newcastle Falcons wynika zrozumienie dla sytuacji klubów, aczkolwiek podkreślane jest, że każdy przypadek jest indywidualny i każdy gracz odrębnie ocenia swoją sytuację (z wypowiedzi wynika, że nie wszyscy podpisali aneksy do umów i rozmowy trwają).
• Powiało też optymizmem. Anglicy mają nadzieję, że zapowiedziany na 15 sierpnia początek dokończenia sezonu Premiership nie będzie musiał odbywać się na jednym neutralnym boisku, ale grać będzie można na swoich obiektach i to z udziałem pewnej ilości publiczności.
• Transfery: Wreszcie poznaliśmy nazwisko nowego trenera Gloucester. Został nim George Skivington, dotąd członek sztabu trenerskiego London Irish. Niestety, w efekcie mamy oskarżenia ze strony Irish o nielegalne negocjacje z trenerem i zapowiedź sporu prawnego. Przejście na emeryturę ogłosił Mark Lambert po 17 latach i ponad 250 meczach w barwach Harlequins. Do Leicester Tigers ma trafić ponad 50-krotny reprezentant Argentyny i obecny gracz Jaguares, młynarz Julián Montoya. I na koniec ciekawostka: w Leicester Tigers zakontraktowano młodego Harry’ego Pottera.

Pro14
• Potwierdziły się ubiegłotygodniowe doniesienia o odebraniu przez South African Rugby większości udziałów w Southern Kings prywatnemu inwestorowi, który pojawił się tam rok temu. Drużyna ma być niezagrożona i w przyszłości nadal występować w Pro14 (jeśli epidemia pozwoli).
• Zanosi się na to, że przy wznowieniu Pro14 nadal nie będziemy oglądać świetnego młodego łącznika ataku Munsteru, Joey’a Carbery’ego, od dawna już leczącego kontuzję. Jest szansa, że wróci do gry we wrześniu.
• Transfery: Do Cheetahs wraca z Bulls wielokrotny reprezentant Południowej Afryki w siódemkach i medalista z Rio, Rosko Specman. Do Scarlets przenosi się z Newcastle Falcons młody środkowy Johnny Williams, który nie dawno wyszedł z ciężkiej choroby (rak jąder) i o którego powołaniu do reprezentacji myślą zarówno Anglicy, jak i Walijczycy. Były reprezentant Australii, środkowy Joe Tomane, przechodzi z Leinsteru do Connachtu.

Top14
• Władze klubów Top 14 zgodziły się na przedłużenie okna na mecze testowe w listopadzie z trzech do pięciu tygodni (federacja chciała sześciu weekendów).
• Transfery: Kolejny zawodnik Jaguares trafia na północ – ponad 50-krotny reprezentant Argentyny, filar Guido Petti podpisał swój pierwszy kontrakt w Europie, wiążąc się z Bordeaux-Bègles. Castres z kolei ściąga z Chiefs reprezentanta Kanady Tylera Ardrona.

Niemcy / Holandia
• Pisząc podczas przerwy koronawirusowej o innych ligach europejskich, zwracałem szczególną uwagę na sytuacje, gdy w lidze jednego kraju występują drużyny z innego. Zanosi się na kolejny taki przypadek: do występów w lidze holenderskiej szykuje się podobno jeden z czołowych klubów niemieckich, RC Aachen. Liczy na mniejsze odległości i niższe koszty, a za to więcej meczów i brak długiej przerwy zimowej.

MMM7: Turniej w Sochaczewie Rozgrywki Dzieci i Młodzieży 16