Przegląd Lig Świata21.12.2020
TweetPremiership - Anglia
• Nieoczekiwane rozkręcenie się karuzeli transferowej, które zapoczątkował enfant terrible angielskiego rugby, Danny Cipriani. Ogłoszono jego odejście ze skutkiem natychmiastowym z Gloucester. Dlaczego i gdzie teraz podąży – tego już nie wiadomo. Mówi się oczywiście o Francji, Japonii i Stanach (a także o Bath i Newcastle). To już kolejna strata, jaką notuje Gloucester w tym roku – straciła chyba cały sztab szkoleniowy oraz kilku zawodników. Cipriani w ostatnich meczach miał problemy z załapaniem się do składu. Nowym łącznikiem młyna Gloucester po zakończeniu tego sezonu zostanie Adam Hastings, reprezentant Szkocji z Glasgow Warriors. A już teraz do Gloucester dołączy Giorgi Kweseładze z gruzińskiego klubu Armazi. Środkowy błysnął w Autumn Nations Cup najpiękniejszym przyłożeniem turnieju.
• Inna wieść z najwyższego poziomu rozgrywek to informacja o zawarciu kontraktu telewizyjnego. PRL przedłużyło kontrakt z BT Sport na kolejne trzy sezony (do 2024). Kością niezgody przy rozmowach była oczekiwana przez PRL klauzula zabraniająca zmniejszenia wynagrodzenia w przypadku odwołania spotkań z powodu koronawirusa. Ostatecznie do porozumienia doszło, a kwota kontraktu wynosi prawdopodobnie 110 mln funtów.
Championship - Anglia
• Drugi poziom profesjonalnych rozgrywek ligowych w Anglii, Championship, miał wystartować w styczniu. Teraz pojawiły się plotki, że start sezonu zostanie przesunięty na marzec. To fatalne wieści dla Eddiego Jonesa, bo bez gry przed Pucharem Sześciu Narodów będą pozostawać gwiazdy zdegradowanych w tym roku Saracens z Maro Itoje i Owenem Farrellem na czele. Ponieważ czasu będzie niewiele, format rozgrywek może okazać się grupowy.
Top 14 - Francja
• Leone Nakarawa, który po zwolnieniu z Racingu 92 wystąpił o zapłatę prawie 2 mln euro (w tym 1 mln odszkodowania), przegrał we francuskim sądzie. Przypomnijmy: Nakarawa powrócił po Pucharze Świata z kilkutygodniowym opóźnieniem. W sądzie argumentował m.in. kuriozalnie, że przecież Racing wygrał mecze, w których mógłby grać, gdyby przyjechał na czas.
SLAR - Ameryka Południowa
• Ogłoszony został format i terminarz nowego sezonu zawodowej Superliga Americana de Rugby (przypomnijmy: pierwszy sezon, po zaledwie paru meczach, przerwała epidemia). Start 16 marca, finał 15 maja. W składzie sześć ekip, po jednej z każdego kraju: Argentyny, Brazylii, Chile, Kolumbii, Paragwaju i Urugwaju. To oznacza, że do ligi nie dołączą Jaguares. Ich kadra jest już bardzo przerzedzona i zawodnicy, którzy nie znajdą jeszcze swojej szansy w Europie, raczej będą werbowani przez inne kluby SLAR. Przykry upadek wielkiej drużyny. Cieszy natomiast pełen udział franszyzy kolumbijskiej, która w poprzednim sezonie miała pojawić się dopiero na sam koniec. Format: faza ligowa, następnie półfinały i finał. Wszystkie mecze z powodu pandemii mają odbyć się tylko na dwóch stadionach.
Grzegorz Bednarczyk
Więcej informacji o rugby w kraju i na świecie przeczytasz na moim blogu „W szponach rugby” [kliknij]