Przegląd Lig Świata30.08.2021

Currie Cup - Południowa Afryka
W południowoafrykańskim Currie Cup odbyła się ostatnia kolejka fazy zasadniczej i mieliśmy spore emocje na zakończenie. Przed tą kolejką pewne awansu były drużyny Bulls i Sharks, a o pozostałe dwa miejsca promowane awansem do play-off walczyły Griquas, Pumas i Western Force. Griquas miało trzy punkty przewagi nad ekipą z Kapsztadu, a Pumas dwa, ale obie te drużyny czekało bezpośrednie spotkanie. Sporo w nim było zażartej walki, ale niewiele punktów i padł remis 13:13, który oznaczał, że los Pumas zależał od wyniku późniejszego meczu Western Force (cóż, Pumas na pewno żałowali sytuacji z 77. minuty, gdy nie zdecydowali się kopać z karnego na bramkę). Western Force czekało bardzo trudne zadanie, bo jego rywalami byli Sharks, a kapsztadczycy grali na wyjeździe. I jeszcze w 75. minucie to gospodarze prowadzili, ale wtedy młynarz JJ Kotze zdobył czwarte przyłożenie dla Western Force. Sharks do końca walczyli o odzyskanie zwycięstwa, ale pozwolili na przechwyt, Western Force zaliczyło kolejne przyłożenie, wygrało 35:24 i dzięki zwycięstwu z bonusem zagwarantowało sobie awans do półfinałów. W ostatnim spotkaniu Bulls pokonali Cheetahs po zaciętym spotkaniu 39:36 – choć Cheetahs grali do końca, a w ostatnich minutach mieli przewagę jednego zawodnika. W sumie w tym meczu padło 10 przyłożeń. Skład półfinałów: Bulls – Western Province i Sharks – Griquas.

Baltic Top League  - Litwa, Łotwa
W litewskiej (a właściwie litewsko-łotewskiej) Baltic Top League koniec fazy zasadniczej (co prawda nie rozegrano jednego spotkania, ale jego uczestnicy nie mają już szansy walki o medale): do półfinałów awansowały dwie drużyny z Szawli (Baltrex i Vairas), kowieńska drużyna Ąžuolas oraz łotewski rodzynek, Livonia (która zapewniła sobie awans w ostatnim meczu przeciwko wileńskiemu beniaminkowi Geležinis Vilkas).

Extraligy Ragby - Czechy
Ruszyły rozgrywki u kolejnego spośród naszych sąsiadów: liga czeska. W pierwszej kolejce solidarne zwycięstwa faworytów. Broniąca tytułu mistrzowskiego stołeczna Sparta pokonała Přelouč 35:8 i została pierwszym liderem.

NPC - Nowa Zelandia
Nadal zawieszone są rozgrywki prowincjonalne (NPC) w Nowej Zelandii – w dużej części kraju obowiązuje czwarty stopień obostrzeń pandemicznych, a organizowanie meczów będzie możliwe wtedy, gdy zostanie obniżony do drugiego. Pod dużym znakiem zapytania stoi możliwość rozegrania finału turnieju pod koniec października, ale trudno go przesunąć w czasie – w grudniu zaczynają się przygotowania do Super Rugby, a wcześniej gracze mają mieć przerwę.

Super Rugby Pacyfic
Najbliższa przyszłość Super Rugby to Super Rugby Pacific: ogłoszono format nowych rozgrywek. Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia o 14 spotkaniach każdej drużyny: 11 meczach z kompletem rywali i trzech dodatkowych. Te ostatnie trzy mecze ostatecznie mają zostać rozegrane w formie krajowych derby, co daje pewną przewagę drużynom z Australii, choć prawdopodobnie nie wpłynie ona bardzo znacząco na wyniki rozgrywek. Start 18 lutego, finał 18 czerwca 2022. Wkrótce ma zostać ogłoszony harmonogram spotkań, wówczas przekonamy się, jak problem trzech dodatkowych derbowych spotkań został rozwiązany w przypadku Fijian Drua i Moana Pasifika (rozegrają między sobą cztery spotkania w sezonie zasadniczym?). Wkrótce też federacja fidżyjska ma ogłosić, gdzie będą rozgrywane spotkanie tamtejszej franczyzy.

United Rugby Championship - Irlandia, RPA, Szkocja, Walia, Włochy
Ogłoszono harmonogram spotkań United Rugby Championship. Pierwsza kolejka już za niespełna miesiąc. Pierwszym mecze będzie starcie włoskiego Zebre z południowoafrykańskimi Lions. Najciekawiej w pierwszej kolejce zapowiadają się starcia najlepszych drużyn irlandzkich i południowoafrykańskich: Leinsteru z Bulls i Munsteru z Sharks. Pierwsze mecze na półkuli południowej zaplanowano dopiero po listopadowym okienku międzynarodowym. Warto zwrócić uwagę, że duża część spotkań będzie pokazywana w Walii, Szkocji i Irlandii Północnej w otwartych kanałach BBC.