Przegląd Lig Świata18.04.2022

Super Rugby Pacific - Australia, Nowa Zelandia, Fiji, Samoa, Tonga
•  Ubiegły tydzień zaczął się od odrabiania zaległości: Hurricanes zrewanżowali się Moanie za niedawną porażkę i przerwali serię trzech przegranych z rzędu. Wygrali zdecydowanie 53:12 (pierwsze przyłożenie zdobyli po półtorej minuty meczu, a w sumie zaliczyli ich aż osiem – na pierwsze wyspiarze jeszcze odpowiedzieli, ale potem było gorzej).
•  A w weekend prawdziwe święto rugby zafundowali kibicom w Nowej Zelandii gracze Crusaders i Blues. Blues po pierwszej połowie prowadzili 17:7 (dwa przyłożenia z dużym udziałem Beaudena Barretta) i mieli przewagę jednego zawodnika po żółtej kartce jednego z gospodarzy. Chwilę po rozpoczęciu drugiej połowy Crusaders zmniejszyli stratę o trzy punkty, ale moment później czerwoną kartkę zobaczył ich kapitan Scott Barrett. Parę minut gry z przewagę dwóch zawodników Blues wykorzystali do zdobycia przyłożenia i prowadzili 27:10. Co prawda Sevu Reece zdobył dla Crusaders potem dwa przyłożenia, ale ostatecznie Blues wygrali 27:23 – Crusaders byli o włos od kolejnego przyłożenia, które dałoby mu zwycięstwo, ale ekipę uratowali w ostatniej chwili Dalton Papalii i Rieko Ioane. To pierwsze zwycięstwo Blues w Christchurch od 18 lat. Emocje były też w drugim nowozelandzkim pojedynku, w którym Highlanders przegrali z Hurricanes zaledwie 21:22. Hurricanes (wśród których brylował skrzydłowy Julian Savea) prowadzili przez większość meczu, i choć na kwadrans przed końcem stracili przewagę, zdołali ją odzyskać. Po upływie 80 minut Highlanders byli jednak o włos od przyłożenia, które dałoby im wygraną – sędzia i TMO uznali jednak, że Saula Ma’u przyłożył piłkę przed linią bramkową. Niemiłym akcentem była kolejna czerwona kartka za wejście ramieniem w głowę przeciwnika. Poza tym Chiefs wygrali pewnie z Moaną 45:12.
•  W Australii ciekawe widowisko w wykonaniu Rebels i Reds. Goście dobrze zaczęli mecz, po 30 minutach prowadząc 17:3. Kolejne punkty zdobywali gospodarze, którzy na kwadrans przed końcem wyszli na jednopunktowe prowadzenie. Jednak wtedy dwa błyskawiczne przyłożenia dały Reds zwycięstwo 36:32. W drugim spotkaniu Waratahs zanotowali w meczu z Western Force znakomity pierwszy kwadrans, po którym prowadzili 24:0. I choć ostatnie minuty grali w trzynastkę, wygrali 41:24. W Western Force namieszał covid – w izolacji przed meczem z Waratahs znalazł się trener i dwóch zawodników (w tym Izack Rodda).
•  Za tydzień w Super Rugby początek starć transtasmańskich – runda w całości rozgrywana w Melbourne, okraszona finałem Super W.

Super W -  Australia
•  W kobiecym Super W rozpoczęła się zaledwie dwumeczowa faza play-off. W półfinale (rozegranym między drugą i trzecią drużyną fazy zasadniczej) niespodzianki nie było: Waratahs rozgromiły Queensland 36:0. W finale Waratahs zmierzą się z niepokonaną w fazie zasadniczej drużyną Fijiana Drua.

United Rugby Championship - Irlandia, RPA, Szkocja, Walia, Włochy
•  W United Rugby Championship w ten weekend rozegrano jedno zaległe spotkanie – zmierzyły się dwie drużyny walijskie, które odpadły z europejskich pucharów, Scarlets i Dragons. Wynik okazał się sporą niespodzianką: Dragons wygrali swój drugi mecz w tym sezonie URC i zadali bolesny cios marzeniom Scarlets o awansie do play-off. Mecz długo był bardzo wyrównany. W pierwszej połowie Scarlets przez kilka minut grali w trzynastkę, ale prowadzili do przerwy 15:14 (dzięki świetnej akcji zakończonej przyłożeniem Liama Williamsa pod koniec tej części spotkania). Na osiem minut przed końcem wygrywali jeszcze 28:21. Wtedy jednak żółtą kartkę za zbicie piłki zobaczył Corey Baldwin, a Dragons tę przewagę bezlitośnie wykorzystali zdobywając dwa przyłożenia z podwyższeniami, dorzucając karnego i wygrywając 38:27. W tabeli żadna z drużyn nie zmieniła pozycji – Scarlets zmniejszyło tylko o punkt stratę do ósmego miejsca (z 6 do 5 oczek), a Dragons pozostali przedostatni bez realnych perspektyw na zmianę tej lokaty już do końca sezonu.

Pro D2 - Francja
•  We francuskiej Pro D2 w czwartej od końca kolejce fazy zasadniczej solidarne zwycięstwa odniosły zespoły zajmujące czołowe sześć miejsc. Najciekawiej (choć niestety nie tylko ze sportowych powodów) było w czwartkowym meczu Montauban z wiceliderami z Bajonny. Walczący o awans do play-off gospodarze przegrali 23:33, przez co ich strata do szóstego miejsca wzrosła do 7 punktów. Ale kończyli mecz w trzynastkę: już w 20. minucie, przy prowadzeniu Basków 17:0 sędzia pokazał dwie czerwone kartki graczom obu drużyn (wymienili się ciosami w twarz), a wkrótce po przerwie trzeci raz wyciągnął czerwony kartonik odsyłając z boiska jednego z graczy gospodarzy (w międzyczasie Bajonna zaliczyła dodatkowo dwie żółte kartki). Stratę do czołowej szóstki zwiększyli też gracze Provence, jednak ich porażka z Rouen Normandie była zaskoczeniem. Szanse na zmiany w gronie drużyn awansujących do play-off lub spadających z ligi są już niewielkie.

Japan Rugby League One - Japonia
•  W trzynastej kolejce Japan Rugby League One (jeszcze tylko trzy do końca fazy zasadniczej) drużyny z górnej połówki tabeli wygrały solidarnie swoje mecze z ekipami z dolnej połowy. Liderzy, Tokyo Sungoliath, pokonali Blue Revs 56:27 (7 przyłożeń i 21 punktów z kopów Damiana McKenziego dla zwycięzców), a wiceliderzy, Wild Knights, pokonali 37:31 Kobelco Steelers. Aż 112 punktów (i 16 przyłożeń) padło w meczu ostatnich Green Rockets z trzecią drużyną ligowej tabeli, Kubota Spears: gospodarze przegrali 41:71.

Major League Rugby - USA, Kanada
•  W północnoamerykańskiej Major League Rugby ciekawie było na zachodzie. Seattle Seawolves pokonali San Diego Legion 34:32 mimo pogoni rywali w końcówce. Zmniejszyli w ten sposób stratę do trzeciego miejsca do jednego punktu – tu wciąż aż pięć drużyn liczy się w walce o trzy miejsca w play-offie. Poza tym LA Giltinis pokonali Houston SaberCats 17:12 (Houston także ciągle w grze, ma tyle samo punktów, co Seattle), a liderzy, Austin Gilgronis, rozgromili Dallas Jackals 55:3 (największa różnica punktów w historii meczów MLR). Beniaminek z Dallas wciąż z kompletem porażek, ale na wschodzie inna drużyna z podobnym bilansem wreszcie zaliczyła przełamanie: stołeczne Old Glory DC, choć przez większość meczu przegrywało z Utah Warriors, dzięki przyłożeniu w ostatnich minutach pokonało Utah Warriors 22:21.

Currie Cup - Południowa Afryka
•  W Currie Cup odwołano spotkanie Sharks z Bulls zaplanowane w ubiegłym tygodniu w Durbanie. Powodem były poważne powodzie w prowincji KwaZulu-Natal. Mecz uznano za remisowy. Bulls pozostali jednak na pierwszym miejscu w lidze – mimo siódmego do kompletu zwycięstwa Cheetahs (tym razem 28:21 nad Western Province). Na czwarte miejsce dające do półfinału wrócili Griquas po zwycięstwie nad Lions (ci z kompletem ośmiu porażek na koncie – tym razem zwycięstwo stracili w niemal ostatniej minucie).

Border League - Szkocja
•  W Szkocji rozgrywki zakończyła jedna z najstarszych lig na świecie – Border League. W finale rozgrywek Hawick pokonał Kelso 18:14 i sięgnął po tytuł mistrzowski po raz pięćdziesiąty w swojej historii (ostatni raz w 2015, potem w rozgrywkach dominowało Melrose). Kelso odrobinę postraszyło wyżej notowanych rywali, zdobywając kontaktowe przyłożenie tuż przed końcem.

Liga Națională de Rugby - Rumunia
•  W Rumunii ruszyła błyskawicznie zorganizowana Liga Națională de Rugby. Niestety, potwierdziły się oczekiwania co do niezwykle wysokich wyników w starciach zespołów profesjonalnych z dotychczasowymi drugoligowcami: Dinamo Bukareszt pokonało Politehnikę Jassy 62:0, Timișoara wygrała z Alba Iulia 96:6, a Universitatea Kluż rozgromiła Bucovinę Suczawa aż 133:6 (19 przyłożeń zwycięzców, wszystkie podwyższone). Pauzowali ubiegłoroczny mistrz kraju Știința Baia Mare i wicemistrz Steaua Bukareszt.