Przegląd Lig Świata27.06.2022

Top 14 - Francja

•    Ponad dekadę czekał Mohed Altrad zanim wydały oczekiwany owoc miliony pompowane w drużynę Montpellier – pierwsze w historii klubu mistrzostwo Francji. W finale na Stade de France w Paryżu w powtórce finału z 2018 spotkały się Montpellier i Castres. Pieniądze stały za ekipą spod znaku Altrada, ale przed czterema laty to Castres było górą, w sezonie zasadniczym zdołało też przeskoczyć Montpellier i skończyć go na pierwszym miejscu. To było jednak osobne spotkanie. Montpellier fantastycznie zaczęło mecz, w ciągu sześciu minut (od 6. do 12.) zdobywając trzy przyłożenia i wychodząc na prowadzenie 17:0. Pierwsze przyłożenie padło po dwóch błędach rywali, kolejne - gdy ich obrona poszła w rozsypkę. I choć to były jedyne trzy przyłożenia zwycięzców, Castres już do tego meczu nie zdołali wrócić – do przerwy Montpellier prowadziło 23:3, w drugiej połowie po długim okresie bez punktów (na boisku dominowało Castres, ale nic to mu nie dawało) było nawet 26:3 i dopiero parę minut przed końcem Castres zdołało zdobyć honorowe przyłożenie. Mecz zakończył się zwycięstwem Montpellier 29:10.

Major League Rugby - USA, Kanada
•    Po raz czwarty poznaliśmy mistrza Major League Rugby. Finał pierwszy raz rozgrywany był na wschodnim wybrzeżu i tytuł mistrzowski także po raz pierwszy tam trafił. Rugby New York grało z dwukrotnymi mistrzami ligi, Seattle Seawolves, na Red Bull Arena pod Nowym Jorkiem (25 tysięcy miejsc, ale zajętych tylko 2 tysiące). Pierwsze punkty zdobyli goście ze Seattle, ale pierwszą połowę przegrali 8:14, a po przerwie nowojorczycy rozstrzygnęli losy spotkania. Wygrali 30:15. Jak będzie wyglądać kolejny sezon nie wiadomo – mówi się o nowych drużynach, a wszyscy zastanawiają się, co ze zdyskwalifikowanymi ekipami Gilchrista.

Currie Cup - Południowa Afryka
•    11 tysięcy ludzi oglądało na żywo w prowincjonalnym Kimberley decydujący mecz o Currie Cup. W nieoczekiwanym zestawieniu zmierzyły się drużyny Griquas i Pumas. Gospodarze, którzy ostatni raz wygrali to trofeum przed 52 laty, będą musieli czekać co najmniej rok dłużej – Pumas, którzy nigdy jeszcze nie grali nawet w finale, wygrali to spotkanie 26:19 (a prowadzili już nawet 26:9). W finale drugiego poziomu (First Division) Griffons dopełnili kompletu zwycięstw w sezonie wygrywając z Eastern Province 45:16 i za rok zagrają na wyższym poziomie.

Bundesliga - Niemcy
•    Tytuł mistrza Niemiec obroniła drużyna SC Frankfurt 1880, która w finale Bundesligi Rugby w Heidelbergu pokonała TSV Handschuhsheim 29:17. To ósmy złoty medal frankfurtczyków w historii.