Przegląd Lig Świata08.08.2022

NPC - Nowa Zelandia
•   W Nowej Zelandii wystartował nowy sezon mistrzostw prowincjonalnych, czyli NPC. To pierwszy sezon po sporej rewolucji – zrezygnowano z obowiązującego od 2011 podziału na dwie konferencje (który niesłychanie skrzywdził przed rokiem ekipę Taranaki – ogrywała ekipy z Premiership seryjnie, a i tak nie mogła walczyć o mistrzostwo). Będzie zatem 10 kolejek rundy zasadniczej (14 zespołów podzielonych jest na dwie grupy na podstawie wyników sprzed roku – każda gra 6 spotkań z rywalami ze swojej grupy i 4 mecze z ekipami z drugiej), a potem play-off od ćwierćfinałów.
•   Jako pierwsza na boisko wybiegła najbardziej utytułowana drużyna rozgrywek, Canterbury, która grała z Manawatū. Niespodzianki nie było – Canterbury wygrało na wyjeździe 62:15. Hitem pierwszej kolejki był sobotni mecz między dwoma najlepszymi drużynami sezonu zasadniczego w konferencji Premiership przed rokiem: Waikato (obrońcy tytułu) grało z Hawke’s Bay i mecz okazał się godny wcześniejszych oczekiwań. Pierwsze 10 punktów zanotowało Hawke’s Bay, potem trzy przyłożenia z podwyższeniami oraz karnego zdobyło Waikato, ale rywale nie zasypiali i do przerwy gospodarze prowadzili tylko 24:20. W drugiej połowie punktów było mniej, a w 70. minucie Hawke’s Bay doprowadziło do wyrównania. Wynik 32:32 przetrwał nie tylko ostatnie 10 minut, ale i dogrywkę (graną do „złotego punktu”, którego się nie doczekano) i drużyny podzieliły się punktami. Szansę na zdobycie wygranej dla Waikato trzykrotnie miał Damien McKenzie (wcześniej dobrze kopiący i mający na koncie świetną asystę) – jednak spudłował z karnego w końcówce podstawowego czasu gry, potem ponownie w dogrywce i wreszcie próbując na jej koniec drop goala. Ubiegłoroczni wicemistrzowie, Tasman, zaczęli sezon od wygranej 27:20 z Southlandem. A Taranaki na pewno nie powtórzy znakomitego wyniku z tamtego sezonu (10 spotkań, wszystkie wygrane): przegrało w pierwszym meczu z jedną ze słabszych drużyn ligi, Northlandem, 11:13 (Northlandowi zwycięstwo dało przyłożenie zdobyte w końcówce spotkania z podwyższeniem z trudnej pozycji).

Super6 - Szkocja
•   Ruszyła też szkocka liga Super6 (wcześniej, na wiosnę, w ramach rozgrzewki drużyny z tej ligi rozegrały tzw. Sprint Series, zakończoną zwycięstwem z kompletem wygranych Watsonians). W pierwszym meczu właściwego sezonu na boisku zobaczyliśmy obrońców tytułu mistrzowskiego sprzed roku, Ayrshire Bulls – pokonali Heriot’s 33:17. Od zwycięstwa zaczęli też Watsonians, którzy wygrali na wyjeździe z Southern Kings 36:12. Wyraźne zwycięstwo odniósł ponadto Boroughmuir nad Stirling County.

Shute Shield - Australia
•   W Australii dobiegła końca faza zasadnicza w rozgrywkach ligowych Nowej Południowej Walii – Shute Shield. Obrońcy tytułu, Gordon, po porażce w ostatniej kolejce (jednym punktem z Hunter Wildfires) zdołali awansować do play-off z zaledwie siódmego miejsca. Niewiele lepiej pokazał się wicemistrz, Eastwood, który zajął piąte miejsce. Pierwszą lokatę zajęli Northern Suburbs, drugą Sydney Uni (mistrz m.in. z 2018 i 2019). Przed nami ciut skomplikowany czterostopniowy play-off, a mistrza poznamy na początku września. W ubiegłym roku rozgrywki przerwano z powodu pandemii – w historii ligi sięgającej 1883 to był ewenement (wcześniej przerwano ją tylko w okresie pierwszej wojny światowej).