POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Przełomowy rok Hegemona Mysłowice31.12.2021


Akademia Rugby Hegemon działa w Mysłowicach od zaledwie 2 lat, ale dzięki zaangażowaniu wielu otwartych i pozytywnych ludzi klub ciągle się rozwija i prze do przodu jak burza. Zbliża się koniec roku, dlatego to najlepsza okazja do podsumowania tego przełomowego okresu dla Hegemona Mysłowice.


Mysłowice Rugby 7
Mysłowiccy seniorzy rok rozpoczęli od startu w Mistrzostwach Polski Rugby 7 (turnieje w Warszawie, Poznaniu, Lubawie i Sochaczewie) i jako absolutni debiutanci mieli szansę zmierzenia się z krajową czołówką w olimpijskiej odmianie rugby. Zajęcie 6 miejsca było więc sporym sukcesem i pozytywnie „rozpędziło” działania klubu w tym sezonie.
19 czerwca br. nastąpiła kulminacja. Hegemon na kompleksie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mysłowicach w dzielnicy Wesoła zorganizował Mysłowice Rugby 7. Był to największy turniej Rugby 7, jaki został zorganizowany w Polsce w 2021 roku: 11 drużyn zagrało na dwóch świetnie przygotowanych i zaopatrzonych boiskach, a kibice całymi rodzinami mogli korzystać z atrakcji przygotowanych w ramach pikniku towarzyszącego imprezie.
Organizacja tak wielkiego przedsięwzięcia była nie lada wyzwaniem, które kosztowało wszystkich działaczy i zawodników wiele wysiłku. Pozytywne reakcje i komentarze zespołów, które brały udział w turnieju potwierdziły jednak, że wszystko było dopięte na ostatni guzik i okazało się sukcesem młodego klubu na arenie ogólnopolskiej.

Start na szczeblu centralnym
Wielkie święto rugby, jakim był turniej Mysłowice Rugby 7, rozbudziło sportowe apetyty. Hegemoni podjęli decyzję o przystąpieniu drużyny seniorów do rozgrywek II Ligi w 15-osobowej odmianie. Choć gra na szczeblu centralnym wiąże się z dużo większymi obciążeniami  i wyzwaniami organizacyjnymi, to rugbiści ze Śląska kolejny raz udowodnili, że wartości im przyświecające - jedność, pasja, solidarność - pozwalają sięgać po najwyższe cele.
Prowadzeni przez grającego trenera Marka Odolińskiego mysłowiczanie wygrali wszystkie mecze rundy jesiennej i z 19 punktami na koncie są obecnie liderem rozgrywek. Niewątpliwie najbardziej satysfakcjonującą była wygrana w pierwszych od ponad 30 lat Derbach Śląska na szczeblu centralnym. W meczu kończącym tegoroczne zmagania Hegemoni pokonali rugbistów z Rudy Śląskiej 22:5.
Po rundzie jesiennej wśród 10 najlepiej punktujących zawodników 2 ligi znajduje się aż 3 mysłowiczan: Usaia Navia (39 punktów), Tomasz Goliński (27 punktów) i Adrian Szula (25 punktów).
Paweł Łętowski, prezes klubu i zawodnik, imponujący początek sezonu podsumował następującymi słowami: Runda jesienna była dla nas zaskakująco budująca. Przystępując do ligi nie nastawiliśmy się na wyniki, lecz na naukę i przemianę drużyny w monolit. Wyniki sportowe miały być jedynie skutkiem ubocznym długofalowego procesu, jakim jest konsekwentne budowanie zespołu na miejsce, w którym obecnie się znajdują. Nie mogłem sobie wymarzyć lepszego zespołu.

Sparingi i treningi z reprezentantem Polski
Głodnym rugby Hegemonom klub umożliwia regularne sprawdzanie swoich umiejętności także w meczach towarzyskich. To świetna okazja dla zawodników, którzy w II Lidze spędzili mniej minut na boisku. W tym roku mysłowiczanie towarzysko zmierzyli się m.in. z zawodnikami czeskiego klubu RC Havířov czy klubem złożonym z obcokrajowców mieszkających w Polsce - Frogs Warszawa. Niewątpliwym wyróżnieniem było zaproszenie do wspólnej gry treningowej z czołową drużyną polskiej Ekstraligi Skrą Warszawa.
We wrześniu Hegemona odwiedził reprezentant Polski i jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich rugbistów - Mateusz Bartoszek. Pochodzący z Bytomia zawodnik najwyraźniej bardzo dobrze czuje się w Mysłowicach: To dla mnie przyjemność, że mogę poprowadzić chłopaków ze Śląska, przekazać im jakieś podstawowe tajniki rugby. To moja kolejna wizyta w Mysłowicach i za każdym razem chce się wracać tutaj do chłopaków, bo pokazują wielkie serce do treningów i rugby.
Rugbyści z Mysłowic z niecierpliwością czekają na powrót rozgrywek, których start przewidziany jest na początek kwietnia 2022. W tak zwanym międzyczasie nie próżnują i szykują formę na druga część sezonu. Boisko zamienili jednak na siłownię, gdzie pod okiem trenera przygotowania motorycznego - Michała Mekitowa - pracują nad poprawą siły i wytrzymałości.

Najmłodsi Hegemoni
W ostatnich miesiącach nie próżnowali również wychowankowie Akademii. Mimo pandemii młodzi Hegemoni mieli okazję uczestniczenia w wyjazdowych turniejach (m.in. w Krakowie czy Częstochowie). W październiku br. w Mysłowicach zorganizowano Turniej Przyjaźni, na który zaproszono zawodników Juvenii Kraków oraz zaprzyjaźnionego czeskiego klubu RC Havířov. Rodzice mysłowickich rugbistów przygotowali dla wszystkich uczestników bogaty poczęstunek oraz zapewnili doskonałą zabawę. Klub po raz kolejny wysokim poziomem organizacyjnym i świetną atmosferą zdobył zaufanie i uznanie wśród zawodników i trenerów, co potwierdziły komentarze otrzymane po turnieju.

Stop dewastacji Mysłowic
Jednak rok 2021 to nie tylko sport. W październiku br. Hegemon wraz z miastem Mysłowice i partnerem strategicznym MINUTOR Energia wystartował z akcją społeczną „Stop dewastacji Mysłowic” skierowaną do dzieci w szkołach podstawowych. W trakcie specjalnych lekcji zorganizowanych w kilkunastu szkołach rugbiści wraz ze strażą miejską zachęcali dzieciaki do odnajdywania ciekawszych form spędzania wolnego czasu niż niszczenie przestrzeni publicznej.
Same pogadanki byłyby jednak mało atrakcyjne, dlatego przedstawiciele Akademii zadbali o zainteresowanie dzieci prezentując najefektowniejsze rugbowe zagrywki i zapraszając do wzięcia udziału w treningach. Jest to odpowiedź klubu na potrzeby najmłodszych, którzy po okresie nauczania zdalnego potrzebują o wiele więcej wsparcia, ruchu, a czasem i  wyżycia się. Akcja przyniosła już efekt w postaci wzmożonego zainteresowania treningami wśród uczniów mysłowickich podstawówek, a zaproszenia na zajęcia z rugbistami spływały nawet z Krakowa. Mamy nadzieję, że w niedługim czasie pojawią się również efekty długofalowe w postaci bezpieczniejszych i przyjaznych Mysłowic.

Ze wsparciem w Nowy Rok
Hegemoni zapytani o plany na nowy rok przyznają, że ich najwyższym priorytetem jest utrzymanie wspanialej, rodzinnej atmosfery, którą można poczuć na wszystkich wydarzeniach organizowanych w Mysłowicach.
Po tak udanym roku, w którym na każdym kroku czuliśmy wsparcie kibiców i partnerów strategicznych - MINUTOR Energii Mysłowice oraz WZZ Sierpień '80, czujemy, że nie ma dla nas rzeczy nieosiągalnych. Dziękujemy, że jesteście z nami i wspieracie budowanie fundamentów naszej Akademii, która odważnie wkracza w kolejny etap rozwoju.

Rugby Klub Hegemon Mysłowice

Podsumowanie roku 2021 (2) Kadra z Jajem - Lekcja 02
Tabela Ekstraligi
01Budo 20111877
02Ogniwo Sopot1875
03Orkan Sochaczew1865
04Edach Budowlani1865
05Lechia Gdańsk1742
06Juvenia Kraków1838
07Arka Gdynia 1725
08Awenta Pogoń1819
09Posnania Poznań1819
10Up Fitness Skra18-72

Wyniki