Puchar Świata Kobiet - Finały17.08.2014

Na początku zobaczyliśmy trzy jednostronne spotkania, Samoa pokonały 31:0 Kazachstan, Hiszpania wygrała 38:0 z Południową Afryką, a Nowa Zelandia rozgromiła USA 55:5, jedyne przyłożenie Amerykanki zdobyły przy stanie 36:0. Australia po kwadransie prowadziła 5:0, ale zaraz było 5:3  po karnym Walii, później punktowały już tylko Australijki wygrywając ostatecznie 30:3. W meczu o III miejsce emocji już nie brakowało, Irlandia cztery razy obejmowała prowadzenie w meczu z Francją, zwycięstwo gospodyniom zapewnił rzut karny kopnięty przez Jessy Tremouliere na 18:20, w ostatniej minucie przyłożyła jeszcze Elodie Guiglion ustalając wynik na 18:25.

W 11 minucie meczu finałowego Anglia objęła prowadzenie po karnym Emily Scarratt, w 25 po kolejnym było 6:0, a w 33 pierwsze przyłożenie zdobyła Danielle Waterman. Na odpowiedź Kanady trzeba było czekać do ostatniej minuty, Magali Harvey kopiąc karnego ustaliła wynik pierwszej połowy na 11:3. W 45 minucie Magali trafiła ponownie zmniejszając przewagę na 11:6, a w 58 jeszcze raz na 11:9. Tuż po wznowieniu celny kop Emily Scarratt zmienił wynik na 14:9, a w 73 minucie po solowej akcji Emily zdobyła przyłożenie i podwyższenie zapewniając po dwudziestu latach Puchar Świata Czerwonym Różom.

Angielki jako jedyne zdobywały medale we wszystkich siedmiu dotychczasowych turniejach, dla Kanady jest to pierwszy medal, a dla Francji szósty. Po zakończeniu turnieju kanadyjska skrzydłowa Magali Harvey została uhonorowana tytułem IRB Women's Player of the Year 2014.

O miejsca 11
Samoa v Kazachstan 31:0 (14:0)
O miejsca 9
Południowa Afryka v Hiszpania 0:38 (0:17)
Anglia v Kanada 21:9 (11:3)

Medal brązowy, Francja: Lise Arricastre, Gaelle Mignot (kapitan), Christelle Chobet, Sandra Rabier, Assa Koita, Koumiba Djossouvi, Laetitia Grand, Safi N'Diaye, Jennifer Troncy, Sandrine Agricole, Elodie Guiglion, Marjorie Mayans, Elodie Poublan, Shannon Izar, Jessy Tremouliere, Laetitia Salles, Elodie Portaries, Manon Andre, Coumba Diallo, Caroline Ladagnous, Christelle Le Duff, Yanna Rivoalen.

Medal srebrny, Kanada: Julianne Zussman, Magali Harvey, Mandy Marchak, Andrea Burk, Jessica Dovanne, Emily Belchos, Elissa Alarie, Kelly Russell (kapitan), Karen Paquin, Jacey Murphy, Maria Samson, Latoya Blackwood, Hilary Leith, Kim Donaldson, Marie-Pier Pinault-Reid, Laura Russell, Olivia DeMerchant, Mary Jane Kirby, Tyson Beukeboom, Kayla Mack, Julia Sugawara, Brittany Waters.

Medal złoty, Anglia: Danielle Waterman, Katherine Merchant, Emily Scarratt, Rachael Burford, Kay Wilson, Katy McLean (kapitan), Natasha Hunt, Rochelle Clark, Victoria Fleetwood, Sophie Hemming, Tamara Taylor, Joanna McGilchrist, Marlie Packer, Maggie Alphonsi, Sarah Hunter, Emma Croker, Laura Keates, Rebecca Essex, Alexandra Matthews, La Toya Mason, Ceri Large, Claire Allan.

Zdjęcia: IRB i INPHO