POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

REC: Przed meczem Rumunia v Polska02.02.2023


"Panowanie" nowego trenera Rumunii, Eugena Apjoka, rozpoczyna się w sobotę 04 lutego br., kiedy jego drużyna podejmie Polskę w inauguracyjnym meczu Rugby Europe Championship 2023 w Bukareszcie.


Anglik Andy Robinson opuścił stanowisko pierwszego trenera pod koniec zeszłego roku, ale pomimo zmiany na szczycie nadal jest dużo pewności siebie i oczekiwań w rumuńskiej kadrze. A czemu nie - w końcu zajęli drugie miejsce w Championship w 2022 roku, zagrają w tej rozszerzonej imprezie w najbliższych tygodniach, a potem będą przygotowywać się do Pucharu Świata w Rugby 2023 gdzie w meczu otwarcia w Bordeaux w 09 września br. zmierzą się z potęgą Irlandii.

Kapitan Mihai Macovei powiedział:
- Chcę podziękować Andy'emu za to, co zrobił dla drużyny narodowej w ciągu ostatnich kilku lat. Mamy teraz nową grupę pracowników, którą znam bardzo dobrze. Grałem z trzema trenerami i pracowałem z Eugenem, głównym trenerem, przez siedem lat, kiedy grałem dla Baia Mare. Nie mogę się doczekać wspólnej pracy z nimi i włożenia w to całego wysiłku, aby drużyna podnosiła swój poziom z meczu na mecz. Każdy rok ma swoją historię. Miniony sezon w Rugby Europe Championship był wyjątkowy, ponieważ wszystkie mecze były jednocześnie eliminacjami do Pucharu Świata. Odnieśliśmy dwa zwycięstwa i jedno z nich było dla nas bardzo ważne: zwycięstwo nad Portugalią, drużyną, która rośnie z roku na rok. U siebie też zagraliśmy dobry mecz z Gruzją, ale niestety nie udało nam się wygrać.
- Mistrzostwa w 2023 roku mają nowy format i naprawdę myślę, że od tego momentu rozpoczynają się nasze przygotowania do Pucharu Świata. Zdecydowanie chcemy wygrać te zawody o mistrzostwo. Wiemy, że to będzie ciężka walka, Gruzja jest faworytem podobnie jak w poprzednich latach, a Portugalia i Hiszpania to bardzo mocni przeciwnicy, ale to będzie wielkie wydarzenie. To ważny rok dla rumuńskiego rugby. Wielu graczy w naszej drużynie po raz pierwszy weźmie udział w Pucharze Świata, więc nie mogą się doczekać, aby tam wyjść i zagrać w swoje najlepsze rugby. A dla mnie to zaszczyt i przywilej być kapitanem drużyny narodowej.

A co Macovei myśli o wyzwaniu, jakim jest Polska za kilka dni?
- Mam kolegę z reprezentacji Polski w moim klubie i rozmawiałem z nim o polskim rugby. Polska to perspektywiczny zespół, będą grać agresywnie, ponieważ nie mają nic do stracenia, więc spróbują pokazać dobre rugby.

Kolega Macoveia z drugiej linii, Dragoș Ser, prawdopodobnie nie zagra w meczu z Polską z powodu kontuzji, ale oczekuje się, że wróci, by odegrać kluczową rolę w mistrzostwach. - Myślę, że w tym sezonie rozegramy bardzo dobre mecze, ponieważ chcemy poprawiać nasz poziom, a także konsekwentnie podnosić standardy - powiedział. - Mamy już podstawową grupę graczy, znamy się bardzo dobrze i wraz z nowym personelem będziemy ciężko pracować, aby wprowadzić plan gry. To będzie zaszczyt reprezentować nasz kraj na najwyższym poziomie w najważniejszych rozgrywkach rugby, Pucharze Świata, które odbędą się jeszcze w tym roku. Myślę, że dla każdego zawodnika gra w tej imprezie to spełnienie marzeń, to coś, na co pracujesz, motywacja, która zawsze sprawia, że dajesz z siebie wszystko, próbując każdego dnia pokonywać swoje ograniczenia. Wszyscy mamy ogromne oczekiwania co do tego sezonu, a chłopaki chcą rozpocząć mistrzostwa od zwycięstwa w weekend. To ważne, abyśmy pierwszy mecz zagrali u siebie, a zespół ma nadzieję, że zagra bardzo dobrze przed naszymi fanami.

Rumunia v Polsce - 4 lutego br., godz. 13:00 na żywo w Rugby Europe TV

Autor: Gary Heatly, Rugby Europe

Ruszył Puchar Sześciu Narodów KLUBY: Aktualizacja danych teleadresowych
Tabela Ekstraligi
01 Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 10 42
02 MKS Ogniwo Sopot 10 40
03 Edach Budowlani Lublin 10 36
04 RC Orkan Sochaczew 10 35
05 RC Lechia Gdańsk 9 22
06 Up Fitness Skra Warszawa 9 18
07 RzKS Juvenia Kraków 9 12
08 RC Arka Gdynia 9 10
09 Awenta Pogoń Siedlce 10 9
10 KS Posnania Poznań 10 5