RET: Polska v Holandia 0:4917.11.2018

W trzecim meczu sezonu 2018/2019 Rugby Europe Trophy reprezentacja Polski uległa w Lublinie Holandii 0:49 zachowując prowadzenie w tabeli. W końcówce meczu graliśmy w dwunastu przeciwko piętnastce gości.

W Lublinie Holendrzy pierwsze punkty zdobyli w 5 minucie, po karnym celnie wyegzekwowanym przez Davida Weersma prowadzili 0:3. W 16 minucie żółtą kartę zobaczył Wolf van Dijk i szansę na wyrównanie dostał Mateusz Adamski, ale że do bramki miał około 40 metrów wynik się nie zmienił. Goście mimo, że przez dziesięć minut mieli grać w czternastu nie zamierzali się bronić, w 20 minucie drop goal Liama McBride powiększył ich prowadzenie na 0:6. W 25 minucie była szansa na przyłożenie, ale Aron Struminski nie mając komu podać dał się wypchnąć na aut przed polem punktowym Holendrów. Trzy minuty później byliśmy świadkami pierwszego przyłożenia, akcję ataku gości przyłożeniem zakończył Josh Gascoigne, a na 0:13 podwyższył Weersma.

Po zmianie stron Weersma dołożył 3 punkty z rzutu karnego i Holandia zwiększyła prowadzenie na 0:16. W 51 minucie drugie przyłożenie dla gości zdobył Amir Rademaker, po wepchnięciu młyna na pole punktowe rzucił się na piłkę, którą w nogach miał Kevin Krieger. Weersma nie trafił z podwyższenia, ale i tak Holendrzy prowadzili 0:21. Chesney Crosby zdobył w 60 minucie trzecie przyłożenie, ale wcześniej goście podali do przodu i sędzia punktów nie uznał. Niestety w 64 minucie po młynie na 5 metrach grający na pozycji łącznika młyna Rademaker podjął gre i zakończył ją przyłożeniem, McBride podwyższył na 0:28. Orange zdobywając trzecie przyłożenie zapewnili sobie punkt bonusowy pod warunkiem, że piątki nie zdobędą Polacy. W 68 minucie boisko z żółtą kartką opuścił kapitan polskiego zespołu Piotr Zeszutek zwiększając szanse Holandii na zwiększenie przewagi. W 74 minucie żółtą kartę zobaczył też Jonathan Michalak i liczba naszych zawodników zmniejszyła się do trzynastu, a ze względów regulaminowych do dwunastu (brak zmiany w I linii). Na efekt nie trzeba było długo czekać, w 77 minucie po młynie na 5 metrach Holendrzy przedarli się na nasze pole maulem, a w 79 i 82 minucie zdobyli kolejne przyłożenia (Mark Darlington, Krieger i van Dijk), wszystkie udanie podwyższył McBride ustalając wynik spotkania na 0:49.

Następny mecz Rugby Europe Trophy rozegramy 16 lutego 2019, na wyjeździe zmierzymy się z reprezentacją Portugalii, obrońcą tytułu mistrzowskiego.

Rugby Europe Trophy: Lublin, 17.11.2018
Polska v Holandia 0:49 (0:13)
Punkty Holandia: Liam McBride 11 (3pd, DG)Amir Rademaker 10 (2P), David Weersma 8 (pd, 2K), Joshua Gascoigne 5 (P), Kevin Krieger 5 (P), Wolf van Dijk 5 (P), Mark Darlington 5 (P).
Skład Polski:
Adrian Chróściel (51 Tomasz Gołąb), Grzegorz Buczek (54 Jonathan Michalak), Robizon Kelberashvilli (51 Radosław Bysewski), Kacper Ławski (54 Piotr Wiśniewski), Ronan Seydak- debiutant, Stanisław Powała-Niedźwiecki (60 Kostiantyn Bezverkhyi), Lawrie Seydak, Piotr Zeszutek- kapitan - Dawid Plichta (69 Mateusz Plichta) - Mateusz Adamski (52 Wojciech Piotrowicz) - Grzegorz Szczepański, Harry Siejka, Daniel Gdula, Aron Struminski - Patryk Reksulak.
Rezerwa: Jakub Bobruk.
Żółte kartki: Piotr Zeszutek, Jonathan Michalak (obaj Polska), Wolf van Dijk (Holandia).
Sędziowie: Keith Allen - główny; Ross Mabon i Alistair Watt - liniowi (wszyscy Szkocja); Dariusz Reks i Dominik Jastrzębski - techniczni. Komisarz: Eduard Krutzner (Słowacja).
Sztab szkoleniowy reprezentacji: Duaine Lindsay (I trener), Christian Hitt (trener), Stanisław Więciorek (trener asystent, młyn), Jurij Bukhalo (trener asystent, atak), Joshua Bennett (analiza video), Grzegorz Witczak (kierownik).