RET: Portugalia v Polska 35:1018.02.2017

Reprezentacja Polski w rugby w pierwszym tegorocznym meczu Rugby Europe Trophy sezonu 2016-17 po zaciętym meczu przegrała w Lizbonie z Portugalią 35:10. Debiuty w reprezentacji zaliczyło czterech zawodników.

Konto punktowe otworzyli biało-czerwoni, w 9 minucie Wojciech Piotrowicz celnie kopnął karnego z 40 metrów. Prowadzenie chyba rozluźniło nasz zespół co wykorzystali gospodarze przeprowadzając punktowe akcje w 14, 17 i 25 minucie. Właśnie te minuty zadecydowały o naszej porażce, wynik z 0:3 zmienił się na 21:3. Spowodowało to mobilizację polskiego zespołu, w 37 minucie ataki przyniosły wymierny rezultat, debiutujący w składzie Toma Mchedlidze zdobył przyłożenie, a na 21:10 podwyższył Piotrowicz ustalając wynik pierwszej połowy.
Druga połowa była bardziej wyrównana, a na pierwsze punkty trzeba było czekać aż do 67 minuty. Zdobyli je Portugalczycy po formacji autowej zwiększając przewagę na 28:10. Był to dla nich jednocześnie punkt bonusowy za zdobycie czwartego przyłożenia. W końcówce ponownie ostrzej zagrali biało-czerwoni, ale punktów nie zdobyli. Wynik na 35:10 ustalili gospodarze zdobywając przyłożenie i podwyższenie już w doliczonym czasie.
Najtrudniejszy mecz za nami, do kolejnych drużyna będzie na pewno lepiej przygotowana. W Lizbonie debiuty poza Mchedlidze zaliczyli Andrzej Charlat, Łukasz Kujawa i Mateusz Plichta.

Rugby Europe Trophy: Lizbona, 18.02.2017
Portugalia v Polska 35:10 (21:10)
Punkty Portugalia: Nuno Sousa Guedes 15 (P, 5pd), Manuel Picão 5 (P), Vasco Fragoso Mendes 5 (P), Tomás Appleton 5 (P), Francisco Domingues 5 (P).
Punkty Polska: Toma Mchedlidze 5 (P), Wojciech Piotrowicz 5 (pd, K).
Skład Polski: Marcin Wilczuk (55 Sebastian Kacprzak), Kamil Bobryk- kapitan (55 Łukasz Kujawa - debiutant), Toma Mchedlidze - debiutant (52 Radosław Bysewski), Piotr Karpiński II, Stanisław Powała-Niedźwiecki (46 Marek Płonka Jr.), Mateusz Bartoszek, Aleksander Nowicki, Piotr Zeszutek - Dawid Plichta (78 Mateusz Plichta - debiutant) - Wojciech Piotrowicz - Radosław Rakowski (78 Tomasz Rokicki), Daniel Gdula, Szymon Sirocki - Mateusz Lament (48 Andrzej Charlat - debiutant).
Rezerwa:  Adrian Ignaczak.
Sędziowie: Sam Grove-White- główny, D. Sutherland i S. Turnbull- liniowi (wszyscy Szkocja); A. Wells- komisarz (Belgia).
Sztab szkoleniowy reprezentacji Polski: Blikkies Groenewald (trener), Andrzej Kozak, Krzysztof Krzewicki, Christian Bujtendach (trenerzy asystenci), Bartosz Chudzik (lekarz), Marcin Domański (trener fitness/fizjoterapeuta), Grzegorz Lemiesz (fizjoterapeuta), Grzegorz Witczak (kierownik), Maciej Brażuk (menadżer).