RET: Szwajcaria v Polska 20:2323.11.2019

W drugim meczu sezonu 2019/2020 Rugby Europe Trophy reprezentacja Polski wygrała w Yverdon-les-Bains ze Szwajcarią 23:20, wynik został ustalony dziesięć minut przed końcem spotkania.

W Yverdon-les-Bains pierwsze punkty zdobył dla gospodarzy Simon Perrod kopiąc w 2 minucie karnego na 3:0, siedem minut później Jędrzej Nowicki wyrównał na 3:3. W 14 i 17 minucie sytuacja się powróżyła, najpierw Perrod kopnął karnego na 6:3, a następnie Nowicki wyrównał na 6:6. Kolejnego karnego Szwajcarzy już nie kopali na bramkę tylko w aut, a po naszym przewinieniu w formacji autowej żółtą kartkę zobaczył Thomas Fidler skazując biało-czerwonych na 10 minut gry w osłabieniu. Tego karnego przeciwnicy zamienili z kolei na młyn, a także następnego na pięciu metrach. Po zagraniu na otwartą i kontynuacji młynem na pole punktowe przedarł się Nicolas Mousties, a po podwyższeniu Perroda w 25 minucie przegrywaliśmy 13:6. Taki wynik utrzymał się do końca pierwszej odsłony.

Minutę po wznowieniu, kopiąc karnego, Nowicki zmniejszył przewagę na 13:9, a z kolejnych dwóch trafił ostatniego i w 53 minucie zbliżyliśmy się do Szwajcarii na dystans 1 punktu. Do katastrofy doszło w 57 minucie, po długiej kontynuacji nasi reprezentanci dopuścili do przechwytu, Hugo Malyon popędził na pole punktowe, a nasz ustawiony ofensywnie zespół nie zdołał mu przeszkodzić. Malyon przyłożył, a na 20:13 podwyższył Perrod. Trzy minuty później Nowicki kopnął kolejnego karnego i dystans zmniejszył się na 20:15. W 64 minucie remisowaliśmy 20:20 po akcji zapoczątkowanej przez Craiga Bachurzewskiego, a zakończonej przyłożeniem przez Patryka Reksulaka, niestety z ostrego kąta Nowicki nie trafił podwyższenia. Dwanaście minut przed końcem żółtą kartkę zobaczyli też Szwajcarzy, Nowicki próbował zamienić przyznanego nam karnego na zwycięskie 3 punkty, ale z ponad 40 metrów nie trafił. Dwie minuty później kopnął celnie i po raz pierwszy objęliśmy w tym spotkaniu prowadzenie 20:23, które utrzymaliśmy do końca meczu. Trzeba przyznać, ze w drugiej odsłonie, poza tym nieszczęsnym przechwytem, gospodarze nie mieli akcji ofensywnych, które by zagroziły naszemu polu punktowemu. A my przeciwnie, szkoda tylko, że wykorzystaliśmy tylko jedną zamieniając ją na przyłożenie.

Szwajcarzy z okazji spotkania z Polską zorganizowali na Stade Municipal całodzienną imprezę „Suisse Rugby Day”, którego zakończeniem miał być mecz seniorów Szwajcaria v Polska. W pozostałych meczach Szwajcaria U20 wygrała z Polską U20 27:25 w kwalifikacjach do Mistrzostw Europy (szczegóły po powrocie drużyny do kraju), a reprezentacja Szwajcarii kobiet pokonała 32:0 Finlandię w meczu Rugby Europe Women's Trophy.

W innym meczu Rugby Europe Trophy Niemcy ulegli w Heidelbergu Holandii 7:37 (7:10).

Rugby Europe Trophy: Yverdon-les-Bains, 23.11.2019

Szwajcaria v Polska 20:23 (13:6)

Punkty Szwajcaria: Simon Perrod 10 (2pd, 2K), Nicolas Mousties 5 (P), Hugo Malyon 5 (P).

Punkty Polska: Jędrzej Nowicki 18 (6K) Patryk Reksulak 5 (P).

Skład Polski: Craig Bachurzewski, Grzegorz Buczek (54 Adrian Chróściel), Thomas Fidler, Edward Krawiecki, Mateusz Bartoszek, Aleksander Nowicki, Adam Piotrowski (28-38 Radosław Bysewski, 43 Kacper Ławski), Piotr Zeszutek- kapitan (26-36 Kacper Ławski) - Sam Stelmaszek (74 Dawid Plichta) - Jędrzej Nowicki - Krystian Pogorzelski, Daniel Gdula, Michał Jurczyński, Grzegorz Szczepański - Patryk Reksulak.

Rezerwa: Oskar Rudziński- debiutant, Nikolas Pacewicz, Ross Cooke, Przemysław Rajewski.
Żółte kartki: Thomas Fidler (Polska), Vincent Vial (Szwajcaria).

Sędziowie: Rob O’Sullivan - główny; Richard Horgan, Oisin Quinn - liniowi (wszyscy Irlandia). Komisarz: Pavel Mysak (Czechy).

Sztab szkoleniowy reprezentacji: Duaine Lindsay (I trener), Stanisław Więciorek (asystent), Andrew Barlow (asystent), Karol Czyż (asystent), Bartosz Chudzik (lekarz), Karol Grablowski (fizjoterapeuta), Kamil Łódzki (fizjoterapeuta), Grzegorz Witczak (technik, logistyka).