RWC 2019: Anglia i Nowa Zelandia w półfinale!19.10.2019

W pierwszym dniu ćwierćfinałów awans do półfinałów wywalczyły reprezentacje Anglii (pokonując Australię 40:16) i Nowej Zelandii (pokonując Irlandię 46:14), za tydzień zmierzą się ze sobą na stadionie w Yokohamie.

Punkty w pierwszym ćwierćfinale w 12 minucie zdobył z rzutu karnego dla Australii Christian Lealiifano, ale po wznowieniu dwie akcje ofensywne przeprowadzili Anglicy, druga zakończyła się przyłożeniem Jonnego May’a na skrzydle, a Owen Farrell z trudnej pozycji podwyższył na 7:3. Dwie minuty później rugbiści Czerwonej Róży wyprowadzili akcję ze swojej połowy, do przekopu po ziemi doszedł May, a jego drugie przyłożenie w tym samym rogu boiska na 14:3 podwyższył Farrell. W 25 minucie Wallabies nie zdecydowali się na grę ręką choć mieli karnego na polu 22 metrów Anglii, Lealiifano kopnął pewnie na 14:6, ale cztery minuty później Farrell również trafił z karnego na 17:6. Wynik połowy na 17:9 ustalił Lealiifano kopiąc karnego w ostatniej minucie.
Po zmianie stron Marika Koroibete zdobył pierwsze przyłożenie dla Australii, Lealiifano podwyższył na 17:16 i … trzy minuty później Kyle Sinckler przyklepała dla Anglików, a Farrell najpierw podwyższył, a w 51 minucie kopnął jeszcze karnego na 27:16. Przy tym wyniku Wallabies karnego ze 100% sytuacji nie kopali już na bramkę, wybrali młyn dążąc do przyłożenia, ale stracili piłkę przebijając się przez obronę Anglików. Kwadrans przed końcem Farrell celnie kopiąc karnego powiększył przewagę Czerwonej Róży na 30:16, 8 minut przed końcem kopnął na 33:16 i praktycznie było po meczu. Anglia pierwszym półfinalistą! Przechwyt i przyłożenie Anthony Watsona i podwyższenie Farrella ustaliły tylko wynik na 40:16.

W drugim ćwierćfinale konto punktowe otworzył dla All Blacks Richie Mo'unga kopiąc w 6 minucie karnego na 3:0, natomiast pierwsze przyłożenie padło po kwadransie, Aaron Smith wykorzystał fakt, że Irlandczycy nie zdążyli się przesunąć w obronie po przegrupowaniu, po podwyższeniu Mo'unga było 10:0. Pięć minut później ponownie Irlandczycy zawahali się na chwilę w przegrupowaniu gdy sędzia Nigel Owens pokazał korzyść dla Nowej Zelandii, Smith wykorzystał to po raz drugi zdobywając przyłożenie, a na 17:0 podwyższył Mo'unga. Trzecie przyłożenie zdobył w 30 minucie Beauden Barrett, podkopał piłkę po ziemi ze środka boiska zebrał ją przed linią pola punktowego, a wynik zmienił się na 22:0. Dopiero w doliczonym czasie pierwszej odsłonie Irlandczycy mogli zdobyć punkty kopiąc z karnego na bramkę, jednak dążąc do przyłożenie wybrali kop w aut, a następnie stracili piłkę po przewinieniu.
W drugiej połowie obraz gry nie uległ zmianie, w 48 minucie Codie Taylor zdobył przyłożenie obok słupów, a Mo'unga podwyższył na 29:0. Następne przyłożenie, na 34:0, zdobył w 60 minucie Matt Todd, który na placu gry pojawił się trzy minuty wcześniej, tym razem Mo'unga nie wykorzystał podwyższenia. Dopiero w 68 minucie pierwsze przyłożenie dla Irlandii zdobył Robbie Henshaw, który wcześnie był bliski zdobycia „piątki”, Joey Carbery podwyższył na 34:7. Po wznowieniu zieloni pozwolili sobie na wyjęcie piłki z przegrupowania, na słupy pobiegł z nią i przyłożył George Bridge, Mo'unga podwyższył na 41:7. Mimo tej przewagi punktowej All Blacka Irlandczycy nie odpuszczali, Matt Todd kładąc się przed ochraniaczem słupów i uniemożliwiając zdobycie przyłożenia zobaczył żółtą kartkę, a Zieloni dostali karne przyłożenie na 41:14. Ostatnie słowo należało do Nowej Zelandii, Jordie Barrett przyłożył po podaniu brata Beaudena ustalając wynik na 46:14. Nowa Zelandia drugim półfinalistą.