RWC 2019: Anglia v Południowa Afryka 12:3202.11.2019

Pojedynek na kopy Handre Pollarda z Owenem Farrellem trwał do 63 minuty, w końcówce dwa przyłożenia Springboksów zapewniło im Puchar Świata.

Już w 2 minucie Handre Pollard mógł otworzyć konto punktowe dla Południowej Afryki w finałowym meczu Pucharu Świata z Anglią, ale nie trafił z dogodnej sytuacji, w siedem minut później już się pomylił i Springboksi objęli prowadzenie 0:3. Rugbiści Czerwonej Róży otrząsnęli się z chwilowej dominacji Springboksów, przeszli do kontrataku, a Owen Farrell kopnął karnego i 22 minucie mieliśmy remis 3:3. Taki wynik nie utrzymał się długo, problemy Anglików w młynie dyktowanym przyniosły karnego Południowej Afryce, Pollard trafił do bramki na 3:6. W 34 minucie Farrell kopnął z karnego na remis 6:6, Springboksi odetchnęli bo kilkuminutowy atak młyna Czerwonej Róży mógł się zakończyć przyłożeniem. Dwie minuty przed końcem pierwszej połowy Pollard kopnął na bramkę z 43 metrów, trafił też w doliczonym czasie gry i do szatni Południowa Afryka zeszła przy prowadzeniu 6:12.

Po wznowieniu Pollard trafił po raz piąty zwiększając w 45 minucie przewagę Springboksów na 6:15. Sześć minut później Farrell celnie kopiąc karnego zmienił wynik na 9:15, ale kolejnego niestety nie trafił wyrównując bilans niecelnych kopnięć z Pollardem na 1:1. Pollard w 57 minucie z bardziej dogodnej sytuacji trafił na 9:18, dwie minuty później ta sztuka udała się Farrellowi i był 12:18. Kiedy Jerome Garces podyktował karnego dla Południowej Afryki, Pollard zdecydował się na kop z 55 metrów, tym razem nawet jak dla niego było to za daleko. Decydującą akcję Springboksi przeprowadzili w 66 minucie, Makazole Mapimpi zrobił przekop na pole 22 metrów Czerwonej Róży, piłkę zebrał Lukhanyo Am i zagrał do Mapimpi, który zdobył pierwsze przyłożenie w tym spotkaniu. Po podwyższeniu Pollarda było 12:25 co przy dominacji jego zespołu w młynie i wyrównanym spotkaniu dawało olbrzymią szansę na zdobycie Pucharu Świata. Kropkę nad i postawił w 73 minucie Cheslin Kolbe, indywidualną akcję zakończył przyłożeniem pieczętującym zwycięstwo Południowej Afryki. Podwyższając Pollard ustalił wynik spotkania na 12:32, Południowa Afryka zdobyła po raz trzeci Puchar Świata w Rugby wyrównując osiągnięcie Nowej Zelandii!