RWC 2019: Łatwa wygrana Irlandii, Anglia zachowawczo22.09.2019

To miał być najciekawszy mecz dnia, tymczasem Irlandia niespodziewanie łatwo pokonała Szkocję 27:3, w pozostałych wygrywali faworyci Włosi ograli Namibię, 47:22, a grający zachowawczo Anglicy Samoa 35:3.

Wprawdzie pierwsze punkty w meczu Włochy - Namibia zdobyli w 5 minucie Afrykańczycy kiedy przyłożył Damian Stevens, a na 0:7 podwyższył Cliven Loubser. Nie cieszyli się nim zbyt długo, pięć minut później sędzia Nic Berry przyznał Włochom karne przyłożenie po celowym zawaleniu młyna na linii pola punktowego. Jak policzyli statystycy, Namibia ma najwięcej karnych przyłożeń (osiem) niż jakakolwiek inna drużyna w historii Pucharu Świata. Przed przerwą Włosi zdobyli jeszcze dwa przyłożenia, a po zmianie stron doprowadzili do bezpiecznego prowadzenia 35:7 nim kolejne punkty zdobyła Namibia.

Najwięcej emocji miał dostarczyć mecz Irlandii ze Szkocją, wprawdzie pół roku temu w Pucharze Sześciu Narodów Osty uległy Koniczynkom 13:22, ale to był mecz walki, a wynik do końca niepewny. Tymczasem w Yokohamie po niespełna kwadransie Irlandczycy prowadzili 12:0, przyłożenia zaliczyli James Ryan i Rory Best, a dwa punkty z podwyższenia dodał Johnny Sexton. Szkoci jedyne jak się później okazało punkty zdobyli z karnego w 20 minucie, ale zaraz potem trzecie przyłożenie Koniczynek ustaliło wynik pierwszej odsłony na 19:3. Po przerwie Irlandczycy kontrolowali wynik zdobywając też czwarte przyłożenie dające im punkt bosusowy.

W ostatnim meczu dnia, Tonga po ambitnej grze przegrało z grającą zachowawczo Anglią 3:35. Pierwsze punkty zdobył dla Anglii z karnego Owen Farrell, po czterech minutach było jednak 3:3 kiedy z karnego trafił Sonatane Takulua. Taki wynik utrzymał się do 24 minuty kiedy pierwsze przyłożenie dla Czerwonej Róży zdobył Manu Tuilagi Samoańczyk zresztą. W miarę upływu czasu Anglicy zdobywali wprawdzie kolejne punkty, ale nie przychodziło im to łatwo, a czwarte przyłożenie dające punkt bonusowy uzyskali dopiero cztery minuty przed ostatnim gwizdkiem sędziego. W końcówce bliscy przyłożenia byli Tongijczycy i to było piękne zakończenie tego meczu, niestety popełnili błąd pięć metrów od pola Anglii, a sędzia Paul Williams zakończył spotkanie.