POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

RWC 2021: Przed imprezą w Nowej Zelandii04.02.2020


Na stadionie Eden Park w Auckland 03 lutego br. World Rugby ogłosił daty rozgrywania eliminacji, fazy play off oraz przedstawił logo Pucharu Świata 2021 w Nowej Zelandii.
 
Dlaczego Pucharu Świata, a nie Pucharu Świata Kobiet? A to dlatego, że RWC 2021 będzie pierwszą imprezą, w której zostało zastosowane neutralne pod względem płci podejście do nazewnictwa. Już w zeszłym roku World Rugby ogłosił, że jego najważniejsze imprezy czyli Puchar Świata w Rugby XV i Rugby 7 nie będą już uwzględniać płci w nazwach zwiększając swoje zaangażowanie na rzecz równości i spójności marki w całym portfolio.
 
A wracając do meritum, impreza kobiet po raz pierwszy odbędzie się na półkuli południowej, a losowanie grup zaplanowano jeszcze w tym roku. Mecze zostaną rozegrane na stadionach Waitakere, Whangarei w Northland Events Centre i Auckland's Eden Park od 18 września do 16 października 2021 roku. Eliminacje zostaną rozegrane w ciągu trzech dni meczowych - w sobotę 18 września, we czwartek 23 września i we wtorek 28 września na stadionach w Waitakere i Whangarei. Ćwierćfinały, które są „nowością” w kobiecej imprezie, odbędą się w niedzielę 3 października we wspomnianych wyżej miejscach. Natomiast Eden Park będzie gospodarzem półfinałów w sobotę 9 października, a także meczów o medale w sobotę 16 października 2021. Dla widzów w Nowej Zelandii wszystkie gry będą transmitowane przez oficjalnego właściciela praw do transmisji RWC 2021 „Spark Sport”.
 
Przedstawione też zostało logo turnieju opracowane przez World Rugby i New Zealand Rugby w ścisłej współpracy z lokalnymi doradcami kulturowymi. Logo RWC 2021 ma w sercu witalność, łączność z wodami oceanu, a także „Ngaru” - symbol fal oceanu otaczających Nową Zelandię i wiele brzegów, z których drużyny będą podróżować, aby konkurować w tym przełomowym turnieju.
 
W wydarzeniu na Eden Park udział wzięli: Prezydent World Rugby Sir Bill Beaumont, Dyrektor RWC 2021 Alison Hughes, Dyrektor Generalny Rugby Kobiet Kate Sadleir, Dyrektor NZR Mark Robinson, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego RWC 2021 Dame Julie Christie oraz zawodniczki Black Ferns Kendra Cocksedge, Aleishy-Pearl Nelson, Charmaine McMenamin, Ruahei Demant i Arihiana Marino-Tauhinu. Zawodniczki wzięły też udział w sesji treningowej z dziećmi z szkół Birkdale Primary, Ahuroa, Horizon i Woodhill.
 
Sir Bill Beaumont powiedział: RWC 2021 jest wynikiem niezwykle udanego wydarzenia w Irlandii w 2017 roku, które pobiło frekwencję i ustanowiło rekordy mające ogromnie pozytywny wpływ na rugby kobiet. W ubiegłym roku z powodzeniem uruchomiliśmy kampanię „Try and Stop Us” (Spróbuj nas zatrzymać - przyp red.), która ma na celu zwiększenie udziału i zaangażowania fanów, publiczności, graczy i inwestorów w kobiece rugby.
 
Podzielamy globalną ambicję World Rugby polegającą na zwiększeniu liczby kobiet i dziewcząt zaangażowanych w rugby, a RWC 2021 to świetny sposób na zaprezentowanie rugby kobiet na poziomie elitarnym i zapewnienie inspiracji dla chłopców i dziewcząt do zaangażowania się w naszą grę - powiedział Mark Robinson.
 
RWC 2021 wspiera Światowy Plan Rugby Kobiet na lata 2017-2025, Strategię Rugby Kobiet NZR oraz Strategię Kobiet i Dziewcząt rządu Nowej Zelandii w sporcie i aktywnej rekreacji.
 
W Nowej Zelandii wystąpi dwanaście reprezentacji kobiet. Zwycięzca RWC 2017 - Nowa Zelandia i sześciu najlepszych finalistów (Anglia, Francja, USA, Kanada, Australia i Walia) zakwalifikowało się automatycznie. Po Pucharze Afryki awansowała reprezentacja Południowej Afryki, a po Mistrzostwach Oceanii awansowało Fiji. Kolejną drużyną będzie zwycięzca Mistrzostwa Azji Rugby Kobiet planowanych w dniach 14-22 marca 2020. W Europie turniej kwalifikacyjny odbędzie się we wrześniu 2020 roku. Do Irlandii, Włoch i Szkocji dołączy zwycięzca kobiecych mistrzostw Europy Rugby 2020, a zwycięzca awansuje do RWC 2021. Ostatnie miejsce zostanie dla zwycięzcy repasaży z udziałem drugich zespołów z turniejów w Azji, Europie i Oceanii oraz wygranego z barażu pomiędzy zwycięzcą turnieju w Ameryce Południowej, a drugą drużyną Pucharu Afryki czyli Kenią.

Źródła: World Rugby, New Zealand Rugby
U20: Powołania na konsultację do Sopotu Komunikat Kolegium Sędziów PZR
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Polska Ukraina

Rugby Europe Trophy
Siedlce, 10.10.2020

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 6 28
 02 OKS Skra Warszawa 6 18
 03 RC Orkan Sochaczew 6 18
 04 Master Pharm Łódź 6 17
 05 RC Lechia Gdańsk 6 14
 06 Edach Budowlani Lublin 6 13
 07 RC Arka Gdynia 6 13
 08 Awenta Pogoń Siedlce 5 12
 09 RzKS Juvenia Kraków 5 7
 10 RK Sparta Jarocin 6 0