POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Regionalni Oficerowie Rozwoju15.07.2014

Tabela końcowa Turniejów Dzieci i Młodzieży, która ukazała się na stronie PZR 17 czerwca pokazuje kto gdzie ma braki i na czym powinien się skupić wykorzystując Oficerów Regionalnych. Tylko głupiec może sądzić, że po roku ich pracy przybędzie nam juniorów lub kadetów. Wszystkim racjonalnie patrzącym na pewno jest wiadome, że proces ten musi potrwać parę lat aby zaistniała normalność. Co do samych Oficerów to mają oni parę słów do przekazania.
 
Sebastian Berestek - Lubelskie
 
Od rozpoczęcia wdrażania Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Rugby, w moim regionie zaszło i zachodzi dużo pozytywnych zmian na wielu płaszczyznach działania tego programu. Jest to obszerny temat i nie łatwo streścić go w kilku zdaniach. Jednak postaram się przedstawić najważniejsze zmiany, osobiste spostrzeżenia i przemyślenia.
1) Dzięki ww. programowi, który stał się integralną częścią systemu naboru do KS Budowlani Lublin (mowa tu m.in. o lekcjach pokazowych i rozgrywkach szkolnych), zwiększyła się ilość najmłodszych adeptów naszej dyscypliny. Dzięki temu klub często ma możliwość wystawiania dwóch ekip w danej kategorii. Należy podkreślić, że drużyna żaków tego klubu w większości składa się z zawodników, którzy przeszli z młodszej kategorii, a więc rozpoczynali przygodę z rugby od Tagów!
2) Kolejna pozytywna zmiana to zwiększenie ilości drużyn w kategoriach najmłodszych na Turniejach Regionalnych i coraz częstsze występowanie w nich reprezentacji szkół.
3) Rugby Tag weszło do rywalizacji międzyszkolnej, a więc do Igrzysk Młodzieży Szkolnej Miasta Lublin. Dzięki temu w wielu szkołach prowadzone są regularnie zajęcia SKS z Rugby Tag a w rozgrywkach wzięło udział 11 reprezentacji szkół w kategorii chłopców i 9 w kategorii dziewczynek. Rugby staje się „normalną” dyscypliną funkcjonującą w szkole obok takich sportów jak koszykówka, piłka ręczna czy piłka nożna.
4) Dzięki lekcjom pokazowym i ww. rywalizacji międzyszkolnej, większość dzieci w Lublinie widziało lub grało w Rugby Tag, czy też miało kontakt z piłką do rugby, uczestnicząc w grach i zabawach z tagami.
5) Dzięki programowi do wielu miejscowości województwa lubelskiego po raz pierwszy zawitało rugby. Rozgrywane są turnieje gminne (np. w Spiczynie). W 2013 roku (w listopadzie) LOZR zorganizował Halowe Mistrzostwa Szkół Podstawowych w Rugby Tag, w których wzięło udział 14 drużyn .
6) Współpraca na linii Okręgowy Związek - Oficer układa się bardzo dobrze i jako oficer otrzymuję pełne wsparcie we wszystkich działaniach, tak samo w przypadku współpracy z klubem Budowani Lublin. 
7) Należy wspomnieć, że dzięki Ogólnopolskiemu Programowi Rozwoju Rugby nie tylko weszliśmy z dyscypliną do szkół, ale poznaliśmy placówki oświaty, nawiązaliśmy ściślejszą współpracę ze szkołami, ich dyrekcją i nauczycielami. Poznaliśmy środowisko, które przecież jest jednym z najważniejszych w systemie, jaki dzięki ww. działaniom właśnie się tworzy. Dodatkowo poza bezpośrednim pozyskiwaniem zawodników, zyskujemy sympatyków, przyszłych kibiców, zwiększamy społeczną świadomość istnienia rugby i wiedzy na ten temat, czyli tworzymy kulturę naszej dyscypliny, a jest to aspekt nieoceniony w jej rozwoju.
 
Paweł Kachlicki - Pomorskie
 
Największym sukcesem jest zainteresowanie szkół turniejami regionalnymi. Mimo iż odbywają się one najczęściej w weekendy uczniowie wraz z nauczycielami chętnie w nich uczestniczą. Kolejną rzeczą udaną jest zainteresowanie dyscypliną całej Gminy Chojnice i perspektywa włączenia Rugby Tag do programu Igrzysk Szkolnych od następnego roku szkolnego. Dodatkowo dzięki współpracy ze Szkołą Podstawowa w Ogorzelinach UKS Rugby Tur Chojnice wznowił szkolenie w kategorii mini żak oraz żak. Coraz więcej dzieci po lekcjach pokazowych zaczęło pokazywać się w klubach z Rumii czy Pruszcza Gdańskiego w przypadku obydwu ilości wcześniejsze były znikome lub brak całkowity. Dodatkowo poprzez lekcje pokazowe, wychowania fizycznego oraz kontakt z nauczycielami pomogłem w połączeniu szkoła-klub.
Ostatnią ważną rzeczą  jaka się udała to zaistnienie rugby w nowych ośrodkach jak Gmina Luzino czy Gmina Sierakowice.
W samym Gdańsku również młodzież włączona została do rywalizacji szkolnej i tu ważna informacja na prośbę Oficera Krajowego zajmuję się wszystkimi oprócz Gdańska tak żeby inni mogli wykorzystać mój czas  i mogli jak najszybciej wdrożyć system w życie.
 
Łukasz Kościelniak - Małopolskie
 
Zmian jest bowiem wiele: Pierwszą i najważniejszą z nich jest ilość drużyn na Regionalnych Turniejach dzieci i młodzieży zwłaszcza w najniższych kategoriach wiekowych (Turniej w Krakowie 9 drużyn w mini żaku, w Mszanie Dolnej 10). Poza tym ilość turniejów w Małopolsce na wiosnę (4 turnieje Nowy Sącz x 2, Kraków i Mszana Dolna) oraz turnieje na Śląsku (Sosnowiec, Bytom). Jest to efekt ustalenia wspólnego kalendarza, którego byłem koordynatorem, celem zwiększenia ilości turniejów, ilości drużyn podczas turniejów i tym samym poziomu gry i atrakcyjności zawodów. Dodam tutaj, że na jesień odbył się tylko 1 turniej w Krakowie, na którym wystartowała znikoma ilość drużyn. Pierwsze kroki poczyniły również szkoły. Poza Regionalnymi Turniejami Dzieci rywalizowano we współzawodnictwie w szkołach z Gminy Mszana Dolna (listopad 10 szkół w dwóch kategoriach wiekowych; czerwiec Turniej Orlikowej Ligi Rugby Tag). Po roku treningów przy szkole podstawowej w Lubniu powstał UKS, który systematycznie bierze udział w zawodach regionalnych jak i szkolnych. Efektem moich nacisków na kluby w Okręgu był udział 3 klubów (RC Gorce, Juvenia Kraków, Biało-Czarni Nowy Sącz) w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików gdzie wszystkie punktowały. Rok wcześniej w tej imprezie udział wziął tylko klub z Raby Niżnej. Okręgiem jestem ja sam więc ciężko mówić o współpracy. Poza klubem z Nowej Huty, który dostał dofinansowanie na dzieci, a kompletnie nic nie robi współpraca z resztą jest dobra i sami zauważają początki efektów tej pracy. W najniższej kategorii wszystko zaczyna naprawdę fajnie funkcjonować. Czas pokaże jakie będzie miało to przełożenie na żaka a później na młodzika.
 
Zbigniew Jurzysta - Łódzkie
 
W ciągu 9 miesięcy pracy jako oficer rozwoju w ŁOZR przedstawiałem ofertę współpracy i grania w turniejach szkolnych w około 40 szkołach województwa łódzkiego. Szkoły te otrzymały sprzęt sportowy do gry w rugby tag, szkoły które zgłosiły chęć grania w Orlikowej Lidze otrzymały zwiększoną ilość sprzętu (4 piłki i 2 komplety tagów) w celu przeprowadzania treningów ze zwiększoną liczbą dzieci. W tym okresie przeprowadziłem również rozmowy z władzami miast, które odpowiedziały na ofertę gry w ligach szkolnych w rugby tag. Są to Zduńska Wola, Pabianice, Stryków, Głowno i Poddębice. Po tych rozmowach szykuje się nowa forma współpracy od jesieni 2014 roku. Z władzami stolicy regionu czyli Łodzi przeprowadzono rozmowy w ramach, których zainteresowano Wydział Sportu i Szkolny Związek Sportowy rozgrywkami współzawodnictwa szkolnego. Niestety w 2014 roku nie przewidziano funduszy na ten cel wobec tego pozostały tylko turnieje organizowane przez kluby i ŁOZR, natomiast władze województwa pozostawiły możliwość rozgrywania po raz czwarty Orlikowej Ligi Mistrzów.
Co do klubów z województwa łódzkiego to współpraca najlepiej wyglądała podczas naboru do szkół gimnazjalnych oraz w początkowym okresie działań czyli do momentu podpisania umów o współpracy z klubami. Niestety nie otrzymałem od nikogo potwierdzeń, że taka współpraca została usankcjonowana. Tu muszę się powtórzyć. Kluby sprawiają wrażenie jakby nie były zainteresowane dalszym popularyzowaniem i tworzeniem naboru do sekcji. Wystarczyły im działania dające możliwość grania szkołom w ligach oraz 10-15 osobowym naborem. 
 
Śląskie
 
Niestety Okręg nie działa, poszukiwanie przez Polski Związek Rugby Oficera nie przyniosło rezultatu. Dwóch poprzednich zrezygnowało przez sprawy zawodowe. Szkoda tylko że sam Okręg nie bardzo jest tym zainteresowany. A mógłby wyznaczyć człowieka który dalej poprowadzi akcję dobrze rozpoczętą przez Marcina Muchę i Patryka Kołodzieja.
 
Anna Tkaczuk - Mazowieckie
 
a) Najważniejsze rzeczy: Dotarcie do dużej ilości nauczycieli, poprzez udział (prowadzenie bloków tematycznych o rugby) w konferencjach dla nauczycieli wf. Osoby biorące udział w konferencjach, zgłaszają się z prośbami aby wykonać pokazy w szkołach w których uczą. Najważniejsze, że Ci nauczyciele będą brali udział w szkoleniu.
b) Okręg: Nie działa!!!
c) Kluby, ilości szkolących dzieci: Znikoma ilość dzieci uczęszczająca na treningi z powodu odległości jak i wcześniej wspomnianych braku osób do szkolenia w tych kategoriach wiekowych. Od września 2014 - wspólna akcja naborowa do warszawskich klubów!
d) Wakacje: Akcja " Wakacje z rugby w Warszawie" - Terminy: 01-13 lipca, 18-29 sierpnia
 
Dariusz Święs - Dolnośląskie
 
Jak do tej pory same pokazy ze względu na Okręg nowo powstały jak i teren gdzie dzieci nie znają rugby, kilkadziesiąt szkół. Współpraca klubów jest pozytywna, mogę zwłaszcza wskazać na Lubin i Bolesławiec oraz Wrocław. Przedstawiciele uczestniczą w pokazach, typują szkoły do akcji, uzgadniają terminy. W czerwcu pierwsze mini turnieje klas pierwszych Gimnazjum. Przetrzemy się w organizacji i we wrześniu ruszymy na poważniej z turniejami międzyszkolnymi dla szkół które odwiedziłem tak jak jest to w naszych założeniach.
  
Tomasz Kapustka - Wielkopolskie
Brak danych od oficera.
 
Zmiany w rugby najmłodszych OOM Bolesławiec - Dzień 1
Tabela Ekstraligi
01Budo 20111877
02Ogniwo Sopot1875
03Orkan Sochaczew1865
04Edach Budowlani1865
05Lechia Gdańsk1742
06Juvenia Kraków1838
07Arka Gdynia 1725
08Awenta Pogoń1819
09Posnania Poznań1819
10Up Fitness Skra18-72

Wyniki