POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Roczek Jurand RT Szczytno27.03.2020


tygodnik.szczytno.pl - 26.03.2020


Klub Jurand Rugby Team Szczytno kończy właśnie rok. - Spotkanie założycielskie odbyło się dokładnie w pierwszy dzień wiosny ubiegłego roku - mówi Konrad Tomczak, prezes klubu.

Kto był pomysłodawcą Jurand Rugby Team Szczytno?
Pomysł wyszedł ode mnie. Dłuższy czas szukałem jakiegoś sportu dla siebie, bo żadna dyscyplina, którą można było trenować w Szczytnie, jakoś nie bardzo mi pasowała. Rugby zrodziło się przypadkiem w mojej głowie. Wiem, że to dość oryginalny pomysł, jak na nasze warunki. Trudno w to uwierzyć, ale równie przypadkiem poznałem Piotra Rogalskiego, z którym podzieliłem się swoim pomysłem, a on okazał się zawodnikiem Rugby Team Olsztyn (śmiech). Spodobała mu się idea stworzenia takiej drużyny w Szczytnie i zaproponował, że zapozna mnie z prezesem Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Rugby Henrykiem Pachem.

I?
Spotkaliśmy się w grudniu podczas meczu charytatywnego w Olsztynie. Pan Henryk zadeklarował nam pomoc przy tworzeniu klubu i słowa dotrzymał. Klub działa.

Klub to jedno, ale gdzie sprawdzacie swoje umiejętności, gracie w jakiejś lidze?
Aktualnie bierzemy udział tylko w rozgrywkach wojewódzkich. Najbliższe zawody to Wojewódzki Turniej o Mistrzostwo Warmii i Mazur Rugby 7 w Bartoszycach (maj). Potem zagramy w zawodach Ukiel Beach Rugby Cup w Olsztynie (25-26/07/2020). W tym roku będziemy też występować do Polskiego Związku Rugby o licencję dla zawodników.

Kto może do was dołączyć, trenować, macie jakiś przedział wiekowy? Czy kobiety też mogą uprawiać ten sport?
Drużyna liczy siedem osób, 7-osobowa odmiana rugby jest sportem olimpijskim. Przedział wiekowy naszych zawodników jest różny, mamy 16-latków, ale i 40-latków. Kobiet w drużynie niestety nie ma. Ale za to nasze partnerki dzielnie wspierają nas podczas zawodów z trybun (śmiech). Wspierają nasze działania okołoklubowe i angażują się w różnego rodzaju akcje.

A jaki przekrój społeczny reprezentują wasi zawodnicy?
Nie od dziś wiadomo, że sport jest pasją, która łączą. W klubie mamy uczniów, studentów, ale i biznesmenów. Myślę, że miejsce znajdzie się dla każdego. Gorąco zapraszamy na nasze treningi.

No właśnie gdzie trenujecie, w jaki sposób można dołączyć do waszej ekipy?
Dołączyć do nas może każdy, kto ma chęci i zapał. Trenujemy we wtorki i czwartki od godziny 18. miejsce to stadion miejski przy ulicy Śląskiej w Szczytnie. Z takich ciekawostek powiem tylko, że trenuje z nami na przykład Anglik. Pojawił się na naszym pierwszym treningu. Po krótkiej rozmowie okazało się, że mieszka w Szczytnie, że jest byłym żołnierzem oraz trenerem rugby. Wiem, trudno w to uwierzyć, ale takie przypadki naprawdę się zdarzają (śmiech). Zgodził się dzielić z nami swoją wiedzą i trochę nas trenować na ile czas mu pozwoli.

Jakie macie plany na przyszłość?
Pomijając rozwój drużyny, to najbardziej zależy nam, aby w tym roku zaszczepić rugby wśród dzieci. Poszukujemy nauczycieli ze szkół podstawowych w klasach 4, 5, 6 do wprowadzenia w swoich szkołach programu Rugby TAG. To odmiana rugby dedykowana dla dzieci. Bardzo bezpieczna. Nasi zawodnicy mają też licencje trenerskie, dlatego chętnie przeprowadzamy też zajęcia rugby w szkołach. Pierwsze odbyły się w Niepublicznym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Trelkowie. Dzieciom się podobało, więc nawiążemy dłuższą współpracę z tą placówką, wspólnie z dyrektorką chcemy wystąpić również do gminy w sprawie rewitalizacji przyszkolnego boiska, aby dzieciaki miały gdzie grać. Chcemy również udzielać się charytatywnie, w różnych akcjach organizowanych przez miasto czy też gminę, współpracować z innymi stowarzyszeniami.

Jak wyglądają zasady gry w rugby, dużo jest kontuzji? Czy w rugby mogą grać wyłącznie wielcy i silni mężczyźni? Pytam, bo to sport bardzo kontaktowy.
Maksymalnie upraszając najważniejsze w rugby jest to, aby poruszać się do przodu. Piłkę można z kolei podawać wyłącznie do tyłu. Co do kontuzji, to jak w każdym sporcie... zdarzają się (śmiech). Wielkość, siła i moc na pewno pomagają, ale nie jest to regułą. Myślę, że i mniejsi zawodnicy też się odnajdują w rugby. Najważniejsze w rugbistach jest to, że panuje u nas bardzo rodzinna i przyjazna atmosfera. Zawsze możemy na siebie liczyć.

Kto jest we władzach waszego klubu?
Prezes- Konrad Tomczak, sekretarz/skarbnik zarządu- Jakub Tomczak (aktualnie Piotr Rogalski z powodów osobistych musiał zrezygnować z funkcji), członek zarządu- Jakub Kretkiewicz.
Skład Komisji Rewizyjnej: przewodniczący- Grzegorz Górski, zastępca przewodniczącego- Łukasz Kacprzycki, sekretarz komisji- Karol Kacprzycki.

RE: Zawieszenie rozgrywek na nieokreślony czas Super Rugby: Drużyna zawieszonego sezonu
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Polska Ukraina

Rugby Europe Trophy
Siedlce, 10.10.2020

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
  Master Pharm Łódź    
  MKS Ogniwo Sopot    
  Awenta Pogoń Siedlce    
  RzKS Juvenia Kraków    
  OKS Skra Warszawa    
  RC Lechia Gdańsk    
  RC Orkan Sochaczew    
  Edach Budowlani Lublin    
  RC Arka Gdynia    
  RK Sparta Jarocin