POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Rozlosowano grupy RWC 202120.11.2020


W SkyCity Theatre w Auckland, 19 listopada br. odbyło się losowanie grup dziewiątej edycji kobiecego Pucharu Świata w Rugby 2021.
 
W ceremonii losowania uczestniczyli premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern oraz zwycięzcy Pucharów Świata w Rugby Melodie Robinson, dr Farah Palmer i Dan Carter. Globalną publiczność i ponad 400 gości w SkyCity Theatre powitało Ngāti Whātua zgodnie z tradycją Maorysów.
 
Skład wylosowanych grup:
Grupa A: Nowa Zelandia, Australia, Walia, zwycięzca turnieju kwalifikacyjnego
Grupa B: Kanada, USA, zwycięzca eliminacji w Europie, zwycięzca eliminacji w Azji
Grupa C: Anglia, Francja, Południowa Afryka, Fiji
 
Siedem drużyn zakwalifikowało się bezpośrednio do RWC 2021 dzięki zajęciu miejsca w pierwszej siódemce ostatniego turnieju w Irlandii w 2017 roku. Broniąca tytułu mistrzowskiego Nowa Zelandia, wicemistrzowie z Anglii, brązowi medaliści z Francji, przegrani z półfinałow USA, Kanada, Australia i Walia. Południowa Afryka i Fiji zakwalifikowały się wygrywając odpowiednio Puchar Kobiet w Rugby Afryki i Mistrzostwa Oceanii w Rugby Kobiet. Pozostałe trzy miejsca zostaną zajęte przez zwycięzców Mistrzostw Azji i Europy oraz zwycięzcę turnieju kwalifikacyjnego.
 
Premier Jacinda Ardern, przemawiając na losowaniu, powiedziała: Ten mundial to szansa! Okazja do rozwoju gry tutaj, ale także na arenie międzynarodowej, do zaprezentowania naszych elitarnych sportowców i dostarczenia inspiracji dla dziewcząt i chłopców. Szansa na przełamanie dyskryminacji ze względu na płeć w sporcie. I wreszcie okazja do przedłużenia manaakitangi (gościnność, życzliwość, hojność, wsparcie - proces okazywania szacunku, hojności i troski o innych - przyp. red.), z której słynie Nowa Zelandia. Zależy nam na spektakularnym Pucharze Świata w Rugby 2021 i nie możemy się doczekać powitania wszystkich 12 drużyn w Aotearoa Nowa Zelandia.
 
Przewodniczący World Rugby, Sir Bill Beaumont, który nie był obecny, ale jak zwykle przekazał coś inspirującego: Puchar Świata 2021 będzie jednym z największych wydarzeń w rugby. To święto Nowej Zelandii, światowej klasy rugby i kobiet w rugby, które odegra ogromną rolę w zainspirowaniu większej liczby kobiet, dziewcząt i chłopców do gry rugby. Dzisiejszy dzień to ważny krok w kierunku realizacji tych ambicji. To dzień, na który drużyny i kibice czekali z niecierpliwością, moment, w którym turniej naprawdę ożywa, a ostatnie przygotowania zaczynają się na dobre. Rok 2021 będzie złotym rokiem dla kobiet w rugby na Igrzyskach Olimpijskich i Pucharze Świata, wspólnie jesteśmy gotowi przekształcić tę okazję w znaczący i trwały impuls dla gry kobiet i rozwoju rugby.
 
Puchar Świata w Rugby Kobiet 2021 odbędzie się w dniach 18 września - 16 października 2021 roku, a harmonogram meczów zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku.

Tekst i zdjęcie World Rugby

Autumn Nations Cup w Canal+ Rugby, rywalizacja i rozwój
Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 7 33
 02 Master Pharm Łódź 7 22
 03 Awenta Pogoń Siedlce 7 22
 04 RC Lechia Gdańsk 8 20
 05 RC Orkan Sochaczew 8 19
 06 Edach Budowlani Lublin 7 18
 07 OKS Skra Warszawa 7 17
 08 RC Arka Gdynia 7 14
 09 RzKS Juvenia Kraków 7 12
 10 RK Sparta Jarocin 7 0