POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Rugby 7 przed Igrzyskami w Tokyo18.12.2020


Monako zostało wybrane na gospodarza World Rugby Sevens Repechage, ostatniego wydarzenia kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich w Tokio w dniach 19-20 czerwca 2021 roku. Z tej okazji sprawdzamy aktualny stan Rugby 7 na Świecie i przygotowań do Olimpiady.
 
World Rugby 17 grudnia br. potwierdziło, że repasażowy turniej Igrzysk Olimpijskich w Tokio odbędzie się w Monako w dniach 19-20 czerwca 2021, decyzja została potwierdzona przez Komitet Wykonawczy World Rugby. Po potwierdzeniu już 21 z 24 drużyn, które mają rywalizować na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w przyszłym roku. W finałowym turnieju kwalifikacyjnym 12 drużyn kobiet i 12 mężczyzn będzie walczyć o awans dwóch zespołów kobiet i jednego mężczyzn. 
 
Turniej Rugby 7 na Igrzyskach Olimpijskich odbędzie się w dniach 26-31 lipca 2021 roku na stadionie w Tokio. W turnieju kobiet wezmą udział Argentyna, Kolumbia, Francja, Hongkong, Jamajka, Kazachstan, Madagaskar, Meksyk, Papua Nowa Gwinea, Rosja, Samoa i Tunezja. W turnieju mężczyzn zagrają Brazylia, Chile, Chiny, Francja, Hongkong, Irlandia, Jamajka, Meksyk, Samoa, Tonga, Uganda i Zimbabwe. Podczas imprezy w Monako odbędzie się X edycja młodzieżowego festiwalu rugby o nazwie „Sainte Devote Tournament”, w którym udział weźmie 16 drużyn z całego świata. Mistrzostwa Świata w formacie U12 Rugby 7 rozgrywany będzie jest równolegle do turnieju seniorów.
 
Oczekuje się, że Rugby 7 będzie jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń Igrzysk Tokijskich, po niesamowitym sukcesie Pucharu Świata w Rugby 2019 w Japonii, który pobudził wyobraźnię narodu dzięki rekordowej widowni i ogromnej liczbie nowych fanów rugby w całej Japonii i Azji. Włączenie Rugby 7 po raz pierwszy do igrzysk olimpijskich w Rio 2016 wywarło głęboki wpływ na ten sport, przyciągając szacunkowo 30 milionów nowych fanów na całym świecie.
 
Aby zapewnić drużynom jak najlepsze przygotowanie, dzięki wsparciu od Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, World Rugby zainwestuje 4 miliony USD w programy wspierające zakwalifikowane związki oraz pokrycie kosztów organizacji międzyregionalnych turniejów, z których pierwsze odbędą się w Madrycie w Hiszpanii w dniach 20-21 i 27-28 lutego 2021. W wydarzeniu, którego gospodarzem jest Federación Española de Rugby (FER), a wspieranym przez World Rugby, weźmie udział 12 drużyn męskich i 12 żeńskich w dwóch kolejnych weekendach. Turnieje w Madrycie są pierwszą z kilku zaplanowanych na pierwszą połowę 2021 roku akcji, które mają pomóc w rozwoju i przygotowaniu siedmiu drużyn przed Igrzyskami Olimpijskimi. Każdy związek, który zakwalifikował się do Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020, otrzymał 100 000 USD na drużynę w ramach funduszu World Rugby, które ma zostać przeznaczone na obozy szkoleniowe dla Rugby 7, wsparcie zawodów, treningi techniczne i sportowe oraz programy medyczne.
 
Ze względu na obowiązujące obecnie ograniczenia w walce z pandemią Covid-19 oraz pozytywne zmiany w walce z chorobą, które zaczynają pojawiać się na całym świecie, podjęto zbiorową decyzję o przesunięciu pozostałych turniejów HSBC World Rugby Sevens Series 2021. Turnieje mężczyzn w Singapurze i Hong Kong planowane na kwiecień 2021, zostaną przesunięte odpowiednio na 29-30 października i 05-07 listopada 2021. Turniej w Hong Kongu będzie finałem sezonu 2020/2021. Natomiast dwa turnieje World Rugby Sevens Series kobiet, we współpracy z Fédération Française de Rugby (FFR), będą rozegrane w krajowym centrum rugby w Marcoussis w dniach 15-16 i 22-23 maja 2021. Kolejna aktualizacja harmonogramu wydarzeń na HSBC World Rugby Sevens Series 2021 zostanie opublikowana na początku nowego roku, wraz z powrotem do pełnego harmonogramu zawodów przewidzianego na edycję 2021/2022.
 
Zdecydowano również, że seria HSBC World Rugby Sevens Challenger, uruchomiona w lutym 2020 aby przyspieszyć rozwój Rugby 7 na całym świecie i zapewnić ścieżkę do awansu do HSBC World Rugby Sevens Series, odbędzie się ponownie pod koniec 2021 roku. Inauguracyjny tytuł Challenger Series 2020 mężczyzn otrzymała Japonia zajmując pierwsze miejsce w rankingach po zdobyciu złota w Chile i brązu w Urugwaju. Japonia awansowała i dołączy do HSBC World Rugby Sevens Series 2021 jako 16 główna drużyna. Natomiast inauguracyjna impreza Challenger Series kobiet zaplanowana na marzec 2020 w Stellenbosch (Południowa Afryka) nie mogła się odbyć z powodu wybuchu pandemii Covid-19, a zatem edycja 2021 będzie pierwszym kobiecym wydarzeniem HSBC World Rugby Sevens Challenger Series.
 
Prezes World Rugby, Sir Bill Beaumont, powiedział: Igrzyska Olimpijskie stanowią największą okazję do rozwoju Rugby 7 na całym świecie i jesteśmy podekscytowani możliwością oparcia się na niesamowitym sukcesie Pucharu Świata w Rugby 2019 w Japonii. Po ekscytującym wprowadzeniu tego sportu na Igrzyskach Rio 2016 przygotowujemy się aby ponownie stać się gwiazdą Igrzysk Olimpijskich w Tokio, inspirując miliony nowych fanów w Azji i na całym świecie. Nadal ściśle współpracujemy ze wszystkimi organizacjami, związkami i regionami aby zapewnić zawodnikom, trenerom i zespołom najlepsze możliwości przygotowania się do turnieju w Tokio. Obejmuje to wsparcie finansowe w wysokości 4 mln USD na programy Rugby 7 w ramach olimpijskich związków oraz zapewnienie wysokiej wydajności szkoleń i możliwości uczestnictwa w turniejach w pierwszej połowie 2021 roku. Zwracając szczególną uwagę na bieżące, dynamiczne i wyjątkowo trudne okoliczności spowodowane tegoroczną pandemią Covid-19, nadal ciężko pracujemy nad planem awaryjnym HSBC World Rugby Sevens Series 2021 i chcielibyśmy podziękować naszym sponsorom, partnerom, mediom i gospodarzom za ich niezachwiane wsparcie podczas tego bezprecedensowego scenariusza. Z niecierpliwością czekamy na powrót do pełnego HSBC World Rugby Sevens Series 2022, aby popchnąć ten sport do przodu i wykorzystać zwiększone zainteresowanie i świadomość, które zostaną stworzone przez olimpijskie Rugby 7 w 2021 roku.
 
Jonathan Castleman, szef działu Brand & Brand Partnerships HSBC Group, powiedział: Podobnie jak wiele dyscyplin sportowych, Rugby 7 miały trudny rok. Chociaż przed nami prawdopodobnie będą kolejne wyzwania, następne dwanaście miesięcy może być czasem optymizmu i szans dla sportu na każdym poziomie. Z Tokio na horyzoncie i HSBC World Rugby Sevens Series, które mają powrócić, Rugby 7 ponownie zajmie swoje miejsce na szczycie światowego sportu i będzie służyć jako przypomnienie jego zdolności do zbliżenia nas. Pozostajemy zaangażowanym partnerem kibiców, zawodników, trenerów i interesariuszy w sercu tego wspaniałego sportu i jesteśmy gotowi pomóc mu odbudować się silniejsi niż kiedykolwiek w 2021 roku i później.
 
W grudniu br. Międzynarodowy Komitet Olimpijski potwierdził Rugby 7 w programie sportowym Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 2024. Rugby 7 pojawi się również na Igrzyskach Wspólnoty Brytyjskiej w Birmingham 2022. Przyszłość Rugby 7 rysuje się w jasnych barwach, ponieważ gra stale się rozwija, angażując i przyciągając coraz większą publiczność na całym świecie. W 2019 roku, przed pandemią Covid-19, w HSBC World Rugby Sevens Series odnotowano rekordowe dane dotyczące zaangażowania fanów z 64-procentowym wzrostem oglądalności wideo w ujęciu rocznym do 198 milionów, a seria przyciągnęła ponad 749800 uczestników wydarzeń na całym świecie. Trend wzrostowy utrzymał się pod względem oglądalności programów, a Futures Sport & Entertainment odnotowało 20-procentowy wzrost łącznej skumulowanej średniej widowni od początku 2020 roku, z 13,9 mln fanów osiągniętych w porównaniu z 11,7 mln na tym samym etapie w 2019 roku.
 
Stadion Twickenham zmienił nazwę Paolo Bonciani i Rugby Kobiet
Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 8 38
 02 Master Pharm Łódź 9 32
 03 Awenta Pogoń Siedlce 9 32
 04 OKS Skra Warszawa 9 27
 05 RC Lechia Gdańsk 9 20
 06 RC Arka Gdynia 9 19
 07 RC Orkan Sochaczew 9 19
 08 Edach Budowlani Lublin 8 18
 09 RzKS Juvenia Kraków 9 12
 10 RK Sparta Jarocin 9 0