POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Rugby Kobiet , kwiatek na 8 marca08.03.2015

 
Dlaczego kobiety chcą grać w rugby, jeden z najbardziej dynamicznych i widowiskowych sportów kojarzonych z wielkimi facetami? Dlaczego kobiety grające w rugby nie wolą jakiejś bardziej kobiecej dyscypliny? Wraz z życzeniami z okazji Dnia Kobiet publikujemy artykuł o Rugby Kobiet, zamiast kwiatka…
 
Na to pytanie starała się odpowiedzieć jedna z zawodniczek amatorskiej drużyny rugby. Dlaczego rugby? Bo to oryginalny sport, o wiele mniej popularny niż baseball lub koszykówka. Z tego właśnie powodu w rugby grają osoby, które naprawdę kochają ten sport. Rugby nie jest przepustką do wielkiego świata sportu, sławy i milionowych kontraktów. Jednak największy problem tkwi nie w samym wyborze dyscypliny, ale w tym, że to kobieta gra w rugby. Tu pojawia się ciekawy argument: gra rugby jest jedną z niewielu sytuacji,  podczas której społeczeństwo dopuszcza, aby kobiety zachowywały się naprawdę agresywnie fizycznie. Przy czym nie jest to sport pozbawiony elegancji, a jego uprawianie wymaga bardzo dobrego przygotowania fizycznego. Wiotkie dziewczęta na skraju anoreksji po jednym sezonie gry w rugby przekonują się, że ich ciała mogą być wartościowe dzięki temu, co potrafią zrobić ich mięśnie, a nie dzięki temu, że mają mało tłuszczu. Przekonują się, że umięśnione kobiece ciało też może być piękne wbrew powszechnie panującym trendom. Granie w rugby daje kobietom niesamowitą siłę psychiczną, pewność siebie, i poczucie, że potrafią robić to, co społeczeństwo uważa za niemożliwe.    
Kobiece rugby niczym nie różni się od jego męskiego wariantu: obowiązują te same przepisy, takie samo boisko, taki sam sprzęt. Jednak historia kobiet grających w rugby jest zupełnie inna niż męski rozwój tej dyscypliny.
Początki kobiecego rugby sięgają końca XIX wieku. Wtedy był to zjawisko marginalne i kobiety uprawiały te dyscyplinę w sekrecie przed społeczeństwem pełnym uprzedzeń. Dopiero w 1917 roku w Cardiff został rozegrany pierwszy publiczny mecz rugby kobiet - był to mecz charytatywny.
Z lat 20 i 30 zachowało się kilka zdjęć (trzy zamieszczamy poniżej) i nagrań, na których widać kobiety grające w rugby, a przez około 10 lat w Australii funkcjonowała kobieca liga. Rugby kobiet na poważnie zaczęło się rozwijać dopiero w latach 60 głównie za sprawą drużyn uniwersyteckich w Wielkiej Brytanii i Francji. W 1970 roku powstała pierwsza kobieca federacja rugby Association Francaise de Rugby Feminin.  W latach 80 miał miejsce silny rozwój rugby kobiet m.in. w USA, Kanadzie, we Włoszech, Holandii, Szwecji, Japonii. W 1990 roku został rozegrany pierwszy międzynarodowy turniej RugbyFest, a rok później pierwsze mistrzostwa świata. 
Polskie rugby kobiet powoli się rozwija od 2001 roku, w naszym kraju panie rywalizują w odmianie siedmioosobowej. W 2009 roku reportaż Łukasza Ostalskiego o drużynie kobiecego rugby Hool's Girls Arka Gdynia, aktualnych mistrzyniach Polski, uzyskał drugie miejsce w kategorii sport w konkursie fotograficznym Grand Press Photo. W trwających właśnie mistrzostwach Polski rywalizuje 12 drużyn (klubów jest wiecej), a nasze reprezentantki na grają w grupie A Mistrzostw Europy.
 
Tekst AKTYWNI.PL
 
Rozmowa z Jakubem Sekleckim Sparingi przed ligą 2
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Polska Ukraina

Rugby Europe Trophy
Siedlce, 10.10.2020

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
  Master Pharm Łódź    
  MKS Ogniwo Sopot    
  Awenta Pogoń Siedlce    
  RzKS Juvenia Kraków    
  OKS Skra Warszawa    
  RC Lechia Gdańsk    
  RC Orkan Sochaczew    
  Edach Budowlani Lublin    
  RC Arka Gdynia    
  RK Sparta Jarocin