POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Rugby - czysty sport30.09.2015

Ostatnia sobota podczas Pucharu Świata w rugby była dniem walki z dopingiem i podnoszenia świadomości w tym zakresie. Wszystkie drużyny otrzymały specjalne koszulki z napisem "Keep Rugby Clean", w których na rozgrzewkę wybiegły między innymi drużyny Anglii i Walii.

"Keep Rugby Clean" to inicjatywa Światowej Agencji Antydopingowej we współpracy z World Rugby, które prezentuje podejście "zero tolerancji" dla dopingu w rugby. Akcja, w którą zaangażowali się wszyscy zawodnicy występujący w Pucharze Świata ma posłużyć edukacji młodych ludzi, którzy przy wielkich ambicjach, nie raz wybierają drogę "na skróty".

Różowe koszulki można było zobaczyć podczas treningów, konferencji prasowych, spotkań zawodników z dziennikarzami, czy wreszcie przedmeczowych rozgrzewek. Ubrali je wszyscy zawodnicy (620), ale również ich trenerzy i całe zaplecze. - Dzień walki z dopingiem pozwala pokazywać kolejnym generacjom rugbistów, że można osiągnąć światowy poziom bez przyjmowania nielegalnych środków. Zawodnicy występujący w Pucharze Świata to prawdziwe autorytety nie tylko dla swoich młodszych kolegów, ale dla dużej części ludzi na świecie. Dlatego ich zaangażowanie jest niezwykle istotne i cenne - mówił szef World Rugby Bernard Lapasset.

Ambasadorami akcji na co dzień są m.in. Sam Warburton, David Pocock, Bryan Habana i Dan Cole. Z kolei członkiem Światowej Agencji Antydopingowej od jakiegoś czasu jest były kapitan Argentyny Felipe Contepomi. 

Akcja WADA i World Rugby to oczywiście nie tylko koszulki i puste słowa, ale również liczne szkolenia, podczas których zawodnicy rugby na różnych poziomach od amatorskiego po zawodowy i od seniora po juniora dowiadują się jakie zagrożenia wiążą się z przyjmowanie niedozwolonych środków. Prezentowane są filmy pokazujące rugbistów zawieszonych za doping, którzy w ten sposób złamali swoją karierę, ale szeroko omawiany jest również wpływ dopingu na zdrowie i organizm człowieka.

- Edukacja zawodników to jedno, ale by osiągnąć długofalowy sukces musimy przede wszystkim koncentrować się na kolejnych pokoleniach rugbistów. Tylko to zachowa czystość rugby i sprawi, że jeszcze długie lata rywalizacja będzie odbywać się pod znakiem fair play nie tylko na murawie, ale również w szatniach i obiektach, na których drużyny przygotowują się do walki - powiedział generalny dyrektor WADA David Howman.

Tekst: Kajetan Cyganik (RugbyPolska.pl)
Fot. Tomasz Plenkowski (RugbyPolska.pl)

7: Raport z Namibii Otwarcie stadionu Ogniwa
Tabela Ekstraligi
1 Master Pharm Łódź 8 37
2 MKS Ogniwo Sopot 8 30
3 Pogoń Awenta Siedlce 8 30
4 RzKS Juvenia Kraków 8 25
5 OKS Skra Warszawa 8 20
6 RC Lechia Gdańsk 8 17
7 RC Orkan Sochaczew 8 14
8 KS Budowlani Lublin 8 5
9 RC Arka Gdynia 8 1