POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Rugby dla "Rozwoju i Pokoju"08.04.2021


Światowa rodzina sportowców co roku jednoczy się 6 kwietnia pod hasłem "Międzynarodowego Dnia Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju" (International Day of Sport for Development and Peace), aby promować ważną rolę, jaką sport odgrywa we wzmacnianiu społeczności, wspieraniu pokoju i zrozumienia w całym społeczeństwie.
 
Od czasu pierwszego ogłoszenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2013 roku, przy wsparciu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, #IDSDP jest obchodzony 6 kwietnia każdego roku przez wszystkich sportowców od amatorów w lokalnej społeczności po profesjonalne zespoły rywalizujące w międzynarodowych zawodach. To, co ich łączy, to uznanie ważnej transformacyjnej roli, jaką sport odgrywa jako siłę napędową zmian społecznych oraz możliwości i korzyści dla społeczeństwa, gdy jest używany jako narzędzie rozwoju i pokoju.
 
Rugby jest rozpoznawane na całym świecie ze względu na wartości budujące charakter - dyscyplinę, szacunek, uczciwość, pasję i solidarność - podczas gdy fani i gracze wykazali chęć wykorzystania gry, aby oddać swoją społeczność, czy to poprzez wolontariat w lokalnej szkole, czy też club lub zakasać rękawy, aby wesprzeć organizacje charytatywne i organizacje, których sercem jest rugby. Ten wyjątkowy duch rugby był szczególnie istotny w trudnych okolicznościach globalnej pandemii Covid-19, a różne osoby i organizacje z rodziny rugby zostały docenione podczas niedawnych nagród World Rugby Awards.
 
RugbyForDevelopment koncentruje się na wykorzystaniu gry do wzmacniania lokalnych społeczności i wspierania szerszego społeczeństwa. Większość, jeśli nie wszystkie inicjatywy #RugbyForDevelopment odzwierciedlają Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ, wykorzystując przydatność rugby do dostarczania zrównoważonych, wymiernych i opartych na wartościach programów w szerokim zakresie społeczności, z których wiele boryka się z codziennymi wyzwaniami.
 
Podstawowe cele tych programów rozwoju rugby mają wskaźniki wspierające osiągnięcie edukacji, zdrowia, równości płci, różnorodności i integracji, odpowiedzialności za środowisko i celów budowania pokoju. Zgodnie z dynamiką zespołu rugby i silnym poczuciem solidarności, które promuje, monitorowanie wyników i podejście oparte na współpracy okazały się kluczem do sukcesu tych programów i inspiracją dla innych, gdy patrzą na tworzenie własnych inicjatyw w celu rozwiązania konkretnego przyczyna lub wyzwanie społeczne.
 
World Rugby docenia ważną pracę wykonywaną na całym świecie i współpracuje w ramach partnerstwa, zarówno formalnego, jak i nieformalnego, z różnymi interesariuszami, w tym związkami, stowarzyszeniami regionalnymi, gospodarzami turniejów, partnerami handlowymi i dostawcami w ramach szerokiej gamy inicjatyw wykorzystujących RugbyForDevelopment.
 
Z programami odbywającymi się na poziomie wspólnotowym, krajowym, regionalnym i międzynarodowym, z okazji IDSDP 6 kwietnia, poniżej przedstawiono tylko niektóre projekty mające na celu rozwiązanie wspólnych problemów:
Afryka - Bhubesi Pride (edukacja, rozwój obszarów wiejskich, lokalna gospodarka)
Azja - ChildFund Rugby (przywództwo, równość płci, ochrona)
Ameryki - Trust Rugby International (niepełnosprawność, włączenie)
Europa - SOS Kit Aid (solidarność, zrównoważony rozwój środowiska)
Oceania - Get Into Rugby PLUS (edukacja, zapobieganie przemocy)
 
W dniu 29 marca br. zostało uruchomiono Centrum Szkolenia Praktykantów - „Campus 2023”, utworzone przez Francję 2023, uczestniczyli w tym premier Francji Jean Castex i ministrowie Jean-Michel Blanquer (minister edukacji narodowej), Elisabeth Borne (minister pracy) i Roxana Maracineanu (minister sportu). Ogółem 1 500 z 3 000 praktykantów, którzy wezmą udział w programie miało wtedy swój pierwszy dzień aby „oddać swoje ambicje w służbie sportu”.
 
World Rugby współpracuje z wieloma innymi interesariuszami w celu promowania oraz dostarczania zrównoważonego i integracyjnego rugby na potrzeby inicjatyw rozwojowych, w tym między innymi International Olympic Committee, Peace and Sport, International Wheelchair Rugby Federation oraz International Gay Rugby.
 
Prezes World Rugby, Sir Bill Beaumont, powiedział: Rugby to sport dla wszystkich, a ponieważ w co roku obchodzimy „Międzynarodowy Dzień Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju”, siła sportu, która jednoczy i wnosi pozytywne nastawienie do społeczności na całym świecie, nigdy nie była tak istotna niż w wyjątkowych i trudnych sytuacjach wywołanych przez globalną pandemię Covid-19. To była wielka duma, gdy członkowie międzynarodowej rodziny rugby zintensyfikowali działania i wprowadzali w życie wielkie wartości naszej gry, aby pomóc swoim społeczeństwom w potrzebie. World Rugby będzie nadal ściśle współpracować z naszymi regionalnymi stowarzyszeniami i związkami członkowskimi, aby zapewnić dalszy rozwój rugby dla programów rozwojowych i dotarcie do różnorodnych społeczności na całym świecie.
 
Źródło: World Rugby

PLR7: Turniej w Poznaniu odwołany Drugi "Emirates Invitational 7's"
Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 14 63
 02 Master Pharm Łódź 14 55
 03 OKS Skra Warszawa 14 50
 04 Awenta Pogoń Siedlce 14 40
 05 RC Orkan Sochaczew 14 36
 06 RC Lechia Gdańsk 13 30
 07 Edach Budowlani Lublin 13 27
 08 RC Arka Gdynia 14 24
 09 RzKS Juvenia Kraków 14 18
 10 RK Sparta Jarocin 14 0