POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Rugby fajną przygodą - Zobaczcie film !19.01.2016


Zbigniew Jurzysta sporządził sprawozdanie z obozu sportowo kondycyjnego „Rugby na śniegu” zorganizowanego w Łodzi przez Polski Związek Rugby w ramach programu „Upowszechnianie sportu dzieci i młodzieży” (szkoły podstawowe) i „Odchudzanie z jajem – rugbowym oczywiście” (gimnazja). Realizacja możliwa dzięki wsparciu i dofinansowaniu przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w 2015 roku.
 
Termin: 27-30 grudnia 2015 roku
Miejsce zakwaterowania : Hotel ELAN Łódź al. Piłsudskiego 143
Obiekty sportowe: Hala Klubu Sportowego Anilana w Łodzi ul. Sobolowa 1
 
Kadra zgrupowania:
kierownik: Zbigniew Jurzysta – łódzkie
trenerzy: 1. Jakubczak Jakub – śląskie; 2. Pietryk Michał – pomorskie; 3. Jadach Rafał – lubelskie; 4. Berestek Sebastian – lubelskie; 5. Lisiewski Jakub – dolnośląskie; 6. Tondaś Bartosz – wielkopolskie; 7. Przemysław Pietrzak – łódzkie; 8. Dobros Krzysztof – łódzkie.
nauczyciele: 1. Marczewski Adam – śląskie; 2. Grabski Tomasz – małopolskie; 3. Homel Mariusz – małopolskie; 4. Marek Dariusz – dolnośląskie; 5. Jurkowski Paweł – łódzkie; 6. Smoczyński Leszek – wielkopolskie.
 
Liczba uczestników szkoły podstawowe: dziewczęta – 15; chłopcy – 58
Liczba uczestników gimnazja: chłopcy – 34
Liczba uczestników ogółem : 107
 
Urządzenia i sprzęt potrzebny do realizacji treningów zabezpieczył Klub Sportowy Budowlani Łódź: piłki 40 sztuk, tarcze 6 sztuk, wałki 4 sztuki, oznaczniki markery 60 sztuk, oznaczniki koszulki 30 sztuk.
 
Ze względu na wielkość hali sportowej oraz umiejętności i warunki fizyczne zawodników utworzono trzy grupy treningowe: gimnazjaliści – 34 osoby, szkoły podstawowe – 36 i 37 osób.
Podczas treningów realizowano te same cele i założenia dla każdej z grup. Głównym celem było pokazanie dzieciom i młodzieży zasad i przepisów gry w rugby w kontakcie.
 
Treningi:
27.12.2015 – trening 1 - 120 minut – sprawdzenie umiejętności zawodników w posługiwaniu się piłką (podania, chwyty, poruszanie się po boisku). Podział na grupy wg wieku, stażu i umiejętności. Do każdej grupy przydzielono po 5 trenerów: gimnazja – Sebastian Berestek, Rafał Jadach, Michał Pietryk, Leszek Smoczyński, Krzysztof Dobros. I grupa SP – Jakub Jakubczak, Grabski Tomasz, Marek Dariusz, Bartosz Tondaś, Jakub Lisiewski. II grupa SP – Zbigniew Jurzysta, Przemysław Pietrzak, Paweł Jurkowski, Mariusz Homel, Adam Marczewski. 
28.12.2015 – trening 2 - 90 minut – Nowoczesna rozgrzewka w rugby. Gry i zabawy z mocowaniem, w parterze, pady bez piłki, pady z piłkami, ćwiczenia w parach, w trójkach. Wybrane elementy techniki indywidualnej – utrzymanie prawidłowej sylwetki, ćwiczenia posturalne, pozycjonowanie. Przygotowanie do kontaktu.
28.12.2015 – trening 3 – 90 minut – rozgrzewka przygotowująca do nauki szarży. Pady, przewroty, kontakt z podłożem, kontakt z przeciwnikiem z piłkami i bez piłek, pozycjonowanie, prostowanie sylwetki. Nauka szarży w klęku – z tyłu, z boku, poprawne wykonanie chwytu przeciwnika, ułożenie całego ciała, głowy, ramion i nóg po upadku i zatrzymaniu zawodnika.
29.12.2015 – trening 4 – 90 minut – Kontynuacja treningu przygotowującego do nauki szarży. Powtórzenie elementów z poprzedniego treningu. Dołożono element szarży z pozycji stojącej, w truchcie i lekkim biegu. Zawodnik szarżowany z piłką, zwrócenie uwagi na prawidłowe zachowanie podczas upadku – trzymanie piłki, przekazywanie partnerom z drużyny.
30.12.2015 – trening 5 – 90 minut – gra szkolna z wykorzystaniem elementów gry w kontakcie. Do zatrzymania, odłożenia piłki na ziemię, bez walki w przegrupowaniach, kontynuacja gry ręką.
 
W dniu 29 grudnia 2015 roku w godzinach popołudniowych uczestnicy zgrupowania mieli zorganizowaną wycieczkę do Muzeum Fabryki w łódzkiej Manufakturze oraz spacer po łódzkiej promenadzie czyli ulicy Piotrkowskiej.
 
Podczas zgrupowania przeprowadzono również w czasie wolnym od zajęć, rozmowy z młodzieżą gimnazjalną na temat zdrowych nawyków żywieniowych u sportowców.
Natomiast z dziećmi ze szkół podstawowych rozmowy na temat różnic pomiędzy grą w rugby tag, a rugby oraz jak widzą swoją przyszłość w klubach rugby. 
 
Poniżej materiał filmowy Mirosława Jabłońskiego z obozu w Łodzi
 
Wataha oddaje krew Komunikat ze spotkania środowiskowego Rugby 7
Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 7 33
 02 Master Pharm Łódź 7 22
 03 Awenta Pogoń Siedlce 7 22
 04 RC Lechia Gdańsk 8 20
 05 RC Orkan Sochaczew 8 19
 06 Edach Budowlani Lublin 7 18
 07 OKS Skra Warszawa 7 17
 08 RC Arka Gdynia 7 14
 09 RzKS Juvenia Kraków 7 12
 10 RK Sparta Jarocin 7 0