Rugby jako droga do integracji społecznej15.01.2016
TweetLe Tre Rose (Trzy Róże) z Casale Monferrato - pierwsza drużyna złożona prawie w całości z uchodźców, wystartowała w najniższej klasie rozgrywek włoskiego rugby.
Po dwóch miesiącach starań, władze Włoskiej Federacji Rugby wydały zgodę na udział w klasie C, najniższej lidze rozgrywek włoskiego rugby, drużynie złożonej prawie w całości z uchodźców z obszaru Afryki. Zgodnie z przyjętymi na tym poziomie przepisami gry, w skład każdej drużyny może wchodzić tylko jeden obcokrajowiec. W związku ze zgłoszeniem drużyny Le Tre Rose zastosowano możliwość odejścia od tej reguły, mając na względzie korzyści wynikające z aktywności sportowej, jako czynnika polepszenia poziomu integracji społecznej.
Przepis limitujący liczbę zawodników z zagranicy został wprowadzony w celu umożliwienia jak największej liczbie włoskich zawodników rozwój sportowy poprzez uczestnictwo w rozgrywkach ligowych. Zgodnie z przyjętym rozwiązaniem, drużyna Le Tre Rose otrzymała zgodę na grę w lidze, ale bez możliwości ewentualnego awansu do klasy B.
Władze włoskiego rugby za najważniejszy uznały czynnik korzyści społecznych oraz możliwość promocji wartości wynikających ze sportu. Większość zawodników Trzech Róż nie miała wcześniej kontaktu z rugby, a pomoc włoskich graczy wpłynie również na lepszą integracje społeczną uchodźców na poziomie lokalnym.
Źródło: Muszak, rugby.info.pl na podstawie thelocal.it