POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Rugby w Łodzi ma długą tradycję...07.04.2017


Pierwsza drużyna rugby w Łodzi powstała w maju 1925 roku w Łódzkim Klubie Sportowym, jej założycielem i pierwszym trenerem był Czesław Rębowski, lekkoatleta, działacz sportowy i harcerski, widząc w rugby doskonałą dyscyplinę uzupełniającą dla lekkoatletów. 

Wśród najlepszych, a może najbardziej znanych, zawodników obok Rębowskiego wymieniano mistrzów Polski w boksie Tomasza Konarzewskiego (Union Łódź), Jana Gerbicha (Towarzystwo Sportowe Krusche i Ender Pabianice), Erwina Stibbe’a (Union Łódź) oraz taternika Kazimierza Jarocińskiego. Drużyna rozgrywała mecze wewnętrzne, a mecz z Orłem Białym, najlepszą drużyną rugby w przedwojennej Polsce, rozegrany w czerwcu 1926 roku był początkiem rozpadu zespołu, który w końcu roku przestał istnieć. Próby reaktywacji podejmowane w 1928 i 1929 roku nie powiodły się.

Jeszcze krócej istniała drużyna łódzkiego Wojskowego Klubu Sportowego, którą na początku maja 1926 roku założył porucznik Szymański. Działalność zespołu ograniczyła się do treningów i meczów wewnętrznych, przestał istnieć z końcem października.

Pod koniec 1928 roku podjęto kolejne próby utworzenia drużyn rugby, tym razem od razu utworzenia dwóch podjął się Jerzy Sobociński, były zawodnik Orła Białego i trener w Łódzkim Klubie Sportowym. Prowadził on treningi halowe w Polskim Towarzystwie Gimnastycznym Sokół i Robotniczym Klubie Sportowym TUR. W momencie wyjścia z hali na boisko obie drużyny przestały istnieć.

Kolejna drużyna rugby istniała w Łodzi w latach 1936-1937 przy sekcji gier sportowych łódzkiego Klubu Pracowników „Zjednoczone”. Drużynę założył i trenował były lekkoatleta ŁKS Zdzisław Starosta. Sekcja powstała we wrześniu, a jej działalność ograniczyła się do treningów i meczy wewnętrznych. „Zjednoczone” jako drugi po Gimnazjum Kopernika w Bydgoszczy klub w tym okresie zaczął trenować młodzież. Przestała istnieć w połowie 1937 roku zamykając historię przedwojennego rugby w Polsce.

Po reaktywowaniu rugby w Polsce, w 1956 roku powstały w Łodzi dwie drużyny rugby. Leszek Latek, Roman Balcerzak, Zygmunt Wasilewski założyli sekcję z Zrzeszeniu Sportowym Start, trenerem zespołu został Leszek Latek. Natomiast Bogumił Jania założył sekcję w Rudzkim Klubie Sportowym Naprzód Ruda i sam został jej trenerem. Obaj szkoleniowcy byli po kursie prowadzonym na warszawskim AWF-ie przez czeskiego trenera Alfonsa Zedę. Historia obu klubów była bardzo podobna, w 1956 roku brały udział w Lidze Okręgowej, która była jednocześnie eliminacjami do I ligi i rozgrywkach o Puchar „Sportowca”.
Start awansował do I ligi i w 1957 roku grał na tym poziomie rozgrywek, ale po pierwszej rundzie klub zdecydował o wycofaniu drużyny. Na początku 1958 roku nastąpiła reorganizacja ZS Start, który zdecydował o likwidacji sekcji i przekazaniu ich zawodników do innego, chętnego klubu.
Nieco inaczej potoczyły się losy drużyny klubu Naprzód Ruda, po przegranej walce o awans do I ligi klub przestał ją finansować, a zawodnicy z trenerem przeszli do klubu Orion Łódź. Klub w 1957 roku uczestniczył w rozgrywkach Ligi Okręgowej Okręgu Warszawskiego.

W początkach 1957 roku w Łodzi powstały dwie kolejne drużyny rugby, Stefan Koślaga założył zespół w Dziewiarskim Klubie Sportowym (występował jako DKS Łódź), natomiast zespół, który powstał przy klubie Victoria założył i trenował Leopold Małecki. Zespoły rozgrywały pomiędzy sobą mecze towarzyskie, a styczniu 1958 połączyły się z Orionem Łódź. W 1958 roku nie było już tylu drużyn żeby zorganizować rozgrywki Ligi Okręgowej, a na I ligę Orion nie był przygotowany i w połowie roku zlikwidował sekcję rugby.

Więcej szczęścia mieli rugbiści Startu, w początkach 1958 roku Leszek Latek, Zygmunt Wasilewski, Franciszek Konikowski doprowadzili do przejęcia sekcji przez Klub Sportowy Włókniarz. Polski Związek Rugby dokooptował go jako dziewiąty do rozgrywek ligowych. Obok seniorów w klubie utworzono drużynę juniorów, która w 1959 roku wywalczyła Mistrzostwo Polski, a w rok później tytuł wicemistrzowski. Seniorzy w 1959 roku zdobyli brązowe medale I ligi, trenerem wszystkich zespołów był Leszek Latek. 
 W 1962 roku klub przeznaczył wszystkie środki na piłkę nożną, rugbiści grali tylko w rundzie wiosennej sezonu. Sekcję zlikwidowano 16.07.1962 na polecenie zrzeszenia „Włókniarz”. Próba reaktywowania sekcji w 1966 roku nie powiodła się.

W maju 1959 roku powstał w Łodzi Ośrodek Młodzieżowy Rugby, którego trenerem był Leszek Latek z KS Włókniarz. Działał do 1960 roku, został zlikwidowany jako jeden z pierwszych w kraju.

W grudniu 1968 roku Ryszard Wiejski, Stanisław Musiałczyk, Zdzisław Jezierski i Bogdan Pilarczyk założyli sekcję rugby w Klubie Sportowym Budowlani. Początkowo sekcja miała powstać w klubie Metalowiec, ale założyciele otrzymali informację, że właśnie Budowlani widzieli by rugbistów w klubie. O sukcesach i historii KS Budowlani można by było napisać książkę zostawmy więc ten zasłużony klub by napisać o innych klubach rugby w Łodzi. W początkach 2011 spółka Budowlani S.A. przejęła od KS Budowlani zespół ligowy, początkowo w klubie na Górniczej zostały grupy młodzieżowe, ale wkrótce powstał zespół seniorów, który w tym roku awansował do Ekstraligi.

Wracajmy jednak do innych łódzkich klubów rugby. W lipcu 2005 Maciej Sikorski, Zbigniew Grądys, Magdalena Czechowska i Jacek Chrzanowski założyli Brygada Bałuty Rugby Club, który obecnie występuje jako BBRC Łódź. Początkowo BBRC rywalizował w rozgrywkach ligowych Rugby XV i 7, obecnie na poziomie seniorów rywalizuje tylko kobiecy zespół Atomówek, a klub zajmuje się szkoleniem młodzieży

We wrześniu 2007 roku Jacek Teodorczyk założył sekcję rugby w Łódzkim Klubie Sportowym. ŁKS początkowo rozgrywał mecze towarzyskie, a następnie w latach 2009-2012 rywalizował w Lidze Rugby 7 po czym zawiesił działalność.

Gentlemen's Łódź Rugby Club, kolejny łódzki klub powstał w maju 2008 roku z fuzji istniejących od sierpnia 2007 drużyn Bloody Angels Team i Mad Boys Crew. Założycielami byli Grzegorz Araszewski, Tomasz Kapela, Marcin Nowicki i Maciej Szostek. Od 2009 roku do dziś klub rywalizuje w Rugby 7.

Data 01.10.2009 to powstanie drużyny AZS Uniwersytet Medyczny, założycielem był Tomasz Dekert. Drużyna rywalizowała w Lidze Rugby 7 w latach 2010-2012 by w październiku 2012 zawiesić działalność.

Nie można też nie wspomnieć o pierwszym w Polsce klubie Rugby League czyli rugby trzynastoosobowego. Lodz Rugby League Football Club lub po prostu Sroki Łódź powstał 04.06.2011 z inicjatywy Łukasza Łucka, który został też trenerem zespołu. Przez kilka lat rozgrywał tylko mecze towarzyskie z zespołami zagranicznymi, obecnie w Polsce jest już więcej zespołów Rugby League.

Wszelkie osoby mające informacje, zdjęcia lub pamiątki związane z łódzkim (i nie tylko) rugby w latach 1920-1939 i 1945-1966 proszone są o kontakt autorem, tel. 604-353-162, mail rugbus@op.pl

Holandia gotowa do meczu Gdula: Mecze w Polsce mają inny smak
Tabela Ekstraligi
1 Master Pharm Łódź 8 37
2 MKS Ogniwo Sopot 8 30
3 Awenta Pogoń Siedlce 8 30
4 RzKS Juvenia Kraków 8 25
5 OKS Skra Warszawa 8 20
6 RC Lechia Gdańsk 8 17
7 RC Orkan Sochaczew 8 14
8 Edach Budowlani Lublin 8 4
9 RC Arka Gdynia 8 1