Shimogamo: Świątynia Rugby23.03.2022
TweetRugby nie jest w rzeczywistości religią, ale ma co najmniej dwie świątynie*, jedna z nich znajduje się w Kioto w Japonii. Świątynia Shimogamo pochodzi z VI wieku, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest opisana w japońskim micie jako ostatnie miejsce spoczynku Yatagarasu, trójnożnej wrony, która poprowadziła pierwszego japońskiego cesarza do jego miejsca zamieszkania w Yamato.
Phil McGowan - World Rugby Museum
Dziś Shimogamo jest znaczącym sanktuarium Shinto, które zawiera jedną z najbardziej niezwykłych świątyń pomocniczych w całej Japonii, poświęconą Japan Rugby Football Union. Powodem tego boskiego hołdu dla rugby jest wydarzenie, które miało miejsce w 1910 roku. Po utworzeniu w 1899 roku drużyny rugby, Keio University zaczął zachęcać mieszkańców regionu Kansai do gry i nauki się na Uniwersytecie w Kioto. Nie mogąc znaleźć odpowiedniego miejsca na boisko, uczniowie zabrali piłkę do świątyni Shimogamo i zagrali pierwszy mecz rugby, w którym grali Japończycy z całego Kansai. Wiele lat później, na pamiątkę tego wydarzenia, byli uczniowie powrócili i odsłonili pomnik, na którym został zapisał ich czyn. Niedawno mieszkaniec miasta Demi Sakata przeprowadził kampanię mającą na celu przekształcenie jej w stałą pod-świątynię, czyli Sawatashę. Yoshihiro „Demi” Sakata jest dobrze znany w świecie rugby jako skrzydłowy, który w 1968 roku wykonał cztery przyłożenia w meczu z All Blacks U23. W świątyni rugby znajduje się nietradycyjny dzwonek Shinto w kształcie piłki do rugby, a odwiedzający mogą pisać i wieszać życzenia na drewnianych tabliczkach w kształcie piłki do rugby, znanych jako Ema. Świątynia stała się popularna wśród młodych graczy i fanów rugby, wierzą, że przynosi szczęście swojej drużynie.
W 2017 roku świątynia Shimogamo była miejscem oficjalnego losowania Pucharu Świata w Rugby w Japonii 2019. W czasie imprezy sanktuarium było zatłoczone zwiedzającymi. Fani różnych wyznań z całego świata byli mile widziani, a ci, którzy chcą, aby ich drużyny odniosły sukces mogą odwiedzić to wyjątkowe miejsce, przesiąknięte kulturą, mitami i miłością do rugby.
*- Druga to maleńka kaplica Matki Boskiej od rugby (Notre Dame du Rugby) na południu Francji, w miejscowości Larriviere, w Akwitanii.