POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Skuteczny lobbing Polaków. Mistrzostwa odebrane Rosjanom odbędą się u nas!14.06.2022


Skuteczny lobbing Polaków.
Mistrzostwa odebrane Rosjanom odbędą się u nas!
 
Mistrzostwa Europy w siedmioosobowej odmianie rugby, które początkowo miały odbywać się w Rosji, zostaną rozegrane w Krakowie. Choć Polska nie należy do rugbowych potęg to skuteczny lobbing ministra sportu Kamila Bortniczuka i władz Polskiego Związku Rugby sprawił, że będziemy gościć najlepszych zawodników w tej dyscyplinie w naszym kraju. 
 
W dniach 1-3 lipca br., na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie, o prymat na Starym Kontynencie walczyć będzie po dziesięć najlepszych drużyn kobiecych i męskich. Początkowo turnieje mistrzowskiej rangi miały odbywać się w Rosji, jednak po inwazji tego kraju na Ukrainę nowym gospodarzem czempionatu została Polska.

Mocny lobbing Polaków
 
Po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego br. najeźdźcy spotkali się z niemal natychmiastowym potępieniem, a po pierwszym szoku przyszło szybkie otrzeźwienie i pakiet sankcji, w tym również tych sportowych. Kolejne federacje zaczęły wykluczać Rosjan ze swoich szeregów i odbierać im organizację turniejów rangi mistrzowskiej.
 
Rada Dyrektorów Rugby Europe już 1 marca br. podjęła decyzję, że turnieje mistrzostw Europy w rugby 7 nie odbędą się w Rosji. I właśnie wtedy zaczęło się poszukiwanie nowego gospodarza, który mógłby przejąć rywalizację męską i żeńską.
 
Nasz kraj od samego początku bardzo mocno zaangażował się w usuwanie Rosjan na margines sportu i był w awangardzie nakładania sankcji. Przejął siatkarskie mistrzostwa świata, a jak się okazało, również rugbowe mistrzostwa Europy.
 
W lobbing na rzecz tej sprawy włączył się minister sportu Kamil Bortniczuk, od samego początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę stojący na stanowisku, że należy bardzo dotkliwie i konsekwentnie ukarać agresora. Wspierany przez prezesa Polskiego Związku Rugby Dariusza Olszewskiego bardzo chciał, by kolejna wielka impreza, odebrana Rosji, odbyła się w Polsce. 
 
I 5 maja br. oficjalnie ogłosił, że zorganizujemy turnieje mistrzostw Europy! - Cieszę się, że Polsce została powierzona organizacja mistrzostw Europy w Rugby 7, które pierwotnie miały odbyć się w Moskwie. Rosja w wyniku agresji na Ukrainę traci prawo do przeprowadzenia kolejnych międzynarodowych zawodów sportowych. To pokazuje, że bezkompromisowe sankcje w obszarze sportu, o które jako Ministerstwo Sportu i Turystyki apelujemy od początku wojny, są skuteczne, a presja sportowa ma sens - mówi minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.
 
Dwa turnieje, jeden komplet medali
 
Polska miała już wcześniej doświadczenie w organizacji turnieju mężczyzn, ale nasze wicemistrzynie Europy jak dotąd nie miały okazji zaprezentować się przed własną publicznością. A należą do ścisłej europejskiej czołówki i przy nieobecności Rosjanek będą ponownie walczyć o medale.
 
Teraz również i nasza żeńska drużyna, prowadzona przez Janusza Urbanowicza, będzie miała okazję zaprezentować się przed polską publicznością. Turniej u nas zostanie zorganizowany w dniach 1-3 lipca br. na stadionie, na którym swoje ligowe mecze rozgrywa na co dzień piłkarska drużyna Wisły Kraków.
 
Mistrzostwa Europy w Rugby 7 odbywają się na zasadach dwóch turniejów. Pierwszy z nich zostanie rozegrany w Lizbonie, drugi w Krakowie. O medalach zadecydują wyniki łączne z obu imprez. Medale wręczone zostaną w naszym kraju.
 
Wielka szansa na rozwój
 
Rugby 7, czyli odmiana olimpijska, ma dzięki temu wielką szansę na rozwój w naszym kraju. Zeszłoroczny sukces żeńskiej reprezentacji, która ustąpiła tylko Rosjankom i stanęła na drugim stopniu podium mistrzostw Europy, a także jej debiut w prestiżowych rozgrywkach World Seven Series sprawiają, że o dyscyplinie zrobiło się głośno.
 
Teraz odebrany Rosjanom czempionat zostanie rozegrany w Polsce i to na rok przed Igrzyskami Europejskim, gdzie również będziemy oglądać zmagania w rugby siedmioosobowym, co daje dyscyplinie kolejny bodziec do rozwoju. - Polskie rugby jest na fali wznoszącej. Przed rokiem nasze reprezentantki wywalczyły wicemistrzostwo Europy. Osiągnęły tym samym historyczny sukces, który poskutkował zaproszeniem na dwa prestiżowe turnieje z cyklu World Sevens Series. Biało-Czerwone udowodniły tam, że są coraz bliżej światowej czołówki. W kwietniu świętowaliśmy awans naszej męskiej reprezentacji piętnastoosobowej do Rugby Championship. Rozwijamy się również organizacyjnie, co doceniła europejska federacja, powierzając nam organizację finałowego turnieju mistrzostw Europy. To wielki zaszczyt i wyzwanie, by w Krakowie stworzyć niezapomniane wydarzenie - podkreślał Dariusz Olszewski.
 
Biuro Prasowe PZR
 
XII MP Weteranów: Składy drużyn KNK7 U18: Powołanie na Nadzieje Olimpijskie
NAJBLIŻSZY TURNIEJ

WR Sevens Challenge Series - KNK7
Santiago, Chile, 12.08.2022 - 14.08.2022

Kolejność Ekstraligi
 01 RC Orkan Sochaczew 19  
 02 MKS Ogniwo Sopot 19  
 03 Up Fitness Skra Warszawa 18  
 04 RC Lechia Gdańsk 19  
 05 Edach Budowlani Lublin 17  
 06 Master Pharm Łódź 18  
 07 RC Arka Gdynia 18  
 08 RzKS Juvenia Kraków 18  
 09 Awenta Pogoń Siedlce 18  
 10 KS Posnania Poznań 18