POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Stulecie Polskiego Rugby 1921-202123.06.2022

 
Jaki rok należy uznać za początek rugby w Polsce? To z pozoru łatwe pytanie, ale szybko zaczynamy się zastanawiać jakie wydarzenie uznać za ten nasz polski początek. W grę wchodzą trzy, a nawet cztery daty. Pierwsza to rok 1906 i mecze rugby we Lwowie, czyli na ziemiach polskich, ale pod zaborem austriackim. Organizatorem był Iwan Boberski profesor w Ukraińskim Akademickim Gimnazjum, w owalną piłkę grali głównie Ukraińcy, zdarzali się oczywiście Polacy, ale były to nieliczne wyjątki. Druga data to rok 1920 i dwa mecze rugby w Warszawie zorganizowane z kolei przez „Linguarum Schola”, szkołę języków obcych Louisa Amblarda i Francuską Misję Wojskową. Grali żołnierze francuscy i dwóch Brytyjczyków, a więc były to wydarzenia już w wolnej Polsce, ale bez udziału Polaków. Trzecia data to rok 1921 i założenie przez Louisa Amblarda klubu sportowego pod nazwą „Związek Sportowy Orzeł Biały”, który miał prowadzić szkolenie aż w 13 dyscyplinach, a najważniejszą, wiodącą miało być rugby. Na treningi stawili się Francuzi, Brytyjczycy, ale największą grupę stanowili Polacy. I ostatnia czwarta data to rok 1922 i pierwszy oficjalny mecz rugby rozegrany 9 lipca na stadionie lwowskiej Pogoni przez dwie drużyny „Orła Białego”. Można też wspomnieć o Adamie Aleksandrze Sienkiewiczu, siostrzeńcu naszego noblisty, którego zwykle tytułuje się „pierwszym Polakiem grającym w rugby”, w latach 1892-1896 był dwukrotnie mistrzem i wicemistrzem Francji w barwach Racing Club de France Paryż i Olympique Paris. Ale jeden zawodnik to nie jest dobry początek historii Polskiego Rugby… 
 
Książka „Stulecie Polskiego Rugby” godzi dwa najważniejsze wydarzenia uznawane za początek rugby w naszym kraju. Została ukończona w 2021 roku, a więc w sto lat po założenie klubu „Orzeł Biały”, pierwszego klubu rugby w Polsce, a wydana w 2022 roku, w sto lat po rozegraniu przez „Orła Białego” pierwszego oficjalnego meczu we Lwowie. Książka zawiera historię rugby w Polsce w latach 1921-2021 w wersji polskiej i angielskiej, wykazy wszystkich oficjalnych i nieoficjalnych spotkań międzynarodowych rozegranych przez wszystkie reprezentacje Polski XV weteranów, seniorów, młodzieżowców, juniorów, kadetów i młodzików. Miejsca reprezentacji seniorów, młodzieżowców, juniorów, kadetów i młodzików Rugby XV oraz reprezentacji kobiet i mężczyzn Rugby 7 w mistrzostwach, a także turniejach towarzyskich. Wykaz medalistów we wszystkich kategoriach wiekowych, zdobywców pucharów, także medalistów Rugby XIII i Rugby na Wózkach. Jest też historia rozgrywek ligowych sezon po sezonie, gdzie wymienione są drużyny startujące na wszystkich poziomach, a nawet te, które się zgłosiły i nie zagrały. Dodałem wykaz związkowych działaczy, trenerów reprezentacji, kapitanów reprezentacji seniorów oraz rekordzistów pod względem liczby występów i ilości zdobytych punktów. Wszystkie powyższe dane odnoszą się do lat 1921-2021, a kończą sezonem 2020/2021 lub z końcem 2021 roku. Są też dwa wyjątki, dodano udział reprezentacji Polski kobiet w World Rugby Sevens Series oraz sezon 2021/2022 Rugby Europe Trophy zakończony awansem reprezentacji Polski na najwyższy poziom europejskich rozgrywek. Nie mogliśmy lepiej uczcić jubileuszu naszego sportu. Jeszcze jedno, ilość informacji może nieco przytłaczać, ale dzięki temu nie uśniecie przy lekturze.

Metryczka:
Autor: Jacek Wierzbicki
Tytuł: Stulecie Polskiego Rugby 1921-2021/ Centenary of Polish Rugby
Liczba stron: 352
Okładka: Marcin Bareja - Herbatnik Studio
Obróbka zdjęć: Paweł Papliński - Fotoelab.pl; Agnieszka Wrona
Logotypy: Rugby.pl
Projekt typograficzny, skład: Tomasz Smołka - AT ONCE
Korekta: Stanisław Powała-Niedźwiecki
Druk i oprawa: ELPIL Siedlce
Wydawca: Polski Związek Rugby
Cena detaliczna: 60 zł

Książkę będzie można nabyć podczas Mistrzostw Europy Rugby 7 w Krakowie w dniach od 01 do 03 lipca br. Sprzedaż wysyłkowa planowana jest od 15 lipca br.

Czas na pierwszą rundę w Lizbonie Ogniwo kontra Orkan w wielkim finale Ekstraligi
Tabela Ekstraligi
01 Master Pharm Rugby Łódź 4 17
02 Up Fitness Skra Warszawa 4 16
03 Edach Budowlani Lublin 4 16
04 MKS Ogniwo Sopot 4 15
05 RC Lechia Gdańsk 4 15
06 RC Orkan Sochaczew 4 13
07 RC Arka Gdynia 4 5
08 RzKS Juvenia Kraków 4 1
09 Awenta Pogoń Siedlce 4 0
10 KS Posnania Poznań 4 0