POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Stulecie Polskiego Rugby - Część 0129.07.2022


Na zakończenie lipca, w którym obchodziliśmy stulecie pierwszego meczu rugby w Polsce, rozegranego przez Polski klub Orzeł Biały, przedstawiam w trzech częściach (kolejne w sobotę i w niedzielę) jak doszło do tego wydarzenia. Zaczniemy od roku 1920...

Rok 1920
 
Pod koniec 1918 roku Komitet Narodowy Polski w Paryżu, polityczny reprezentant organizowanej Armii Polskiej we Francji, prowadził z władzami francuskimi rozmowy w sprawie skierowania do Polski grupy doradców wojskowych. W ich wyniku Francuska Misja Wojskowa przybyła do Warszawy w połowie 1919 roku, w skład sztabu Misji wchodziło 429 oficerów, a przejściowo grupa specjalistów liczyła nawet ponad 1000 osób.

Odzewem na pojawienie się Francuzów w Stolicy było powstanie Stowarzyszenia Polsko-Francuskiego, powołano je do życia 24 stycznia 1920 roku, a prezesurę objął Henryk Konic, znany adwokat, publicysta i polityk. Wraz Francuską Misją Wojskową i repatriantami dotarli do Polski sympatycy rugby, wśród nich był człowiek, który postanowił rozpowszechnić tę bardzo już popularną dyscyplinę także u nas. Louis Amblard zaciągnął się do armii, ukończył Wyższą Szkołę Oficerską i szkołę atletyczną w Joinville-le-Pont pod Paryżem, dosłużył się stopnia kapitana i został przeniesiony w stan spoczynku. W armii był kierownikiem wydziału sportowego, specjalizował się w rugby i boksie. Kiedy w połowie września 1920 roku Amblard zamieścił w prasie ogłoszenia o naborze do "Linguarum Schola", szkoły języków obcych, trwała jeszcze wojna polsko-rosyjska (pokój w Rydze podpisano 12 października), ale życie w Warszawie powracało do normy.
 
W październiku miały miejsce dwa ważne wydarzenia, 12 października podpisano pokój w Rydze kończący wojnę polsko-rosyjską, a 17 października uroczyście witano w Warszawie generała Henri Niessela, który dzień wcześniej przejął od generała Paula Henrys’a stanowisko szefa misji. Z tej okazji „Linguarum Schola” zorganizowała w Warszawie dwa pokazowe mecze rugby, w których zagrali członkowie Francuskiej Misji Wojskowej. Znalezienie zawodników nie było problemem, rugby było regularnie uprawiane w armii francuskiej, a członkowie misji, w większości oficerowie byli z grą doskonale zaznajomieni. Mecze rozegrano na boisku Agrykoli, pierwszym po wojnie placu sportowym Warszawy gdzie odbywały się liczne mecze piłkarskie. Nie udało się odnaleźć wyników tych spotkań ani informacji o uczestnikach, jednak faktem jest, że pierwszy oficjalny mecz rugby na ziemiach polskich miał miejsce w październiku 1920 roku. Piszę oficjalny, bo jak podaje Tadeusz Chrapowicki - Do Polski gra ta została przywieziona przez Francuzów, głównie członków wojskowej misji francuskiej, którzy z niezwykłym zapałem w wolnych chwilach od zajęć oddawali się zabawie sportowej, najbardziej ulubionej i popularnej w ich kraju. Pierwszy mecz rugby w Warszawie rozegrano prawdopodobnie już w połowie 1919 roku po przybyciu Francuskiej Misji Wojskowej do naszego kraju.
 
Po meczach Louis Amblard zapraszał na treningi, które sam zamierzał prowadzić w niedzielne przedpołudnia, zainteresowanie było małe i podjęło je zaledwie kilku ochotników. W tej sytuacji Amblard zdecydował o przerwaniu treningów i rozpoczął przygotowania do powołania klubu rugby, który miałby większe możliwości dotarcia do potencjalnych zawodników niż on w sam. Współpraca pomiędzy stroną polską i francuską układała się doskonale, w listopadzie generał Henry Niessel zgodził się objąć godność honorowego prezesa Stowarzyszenia Polsko-Francuskiego. CDN
RWC 2023: Ruszył pociąg promocyjny 100-lecie pierwszego meczu na Karcie Pocztowej
Tabela Ekstraligi
01 Master Pharm Rugby Łódź 4 17
02 Up Fitness Skra Warszawa 4 16
03 Edach Budowlani Lublin 4 16
04 MKS Ogniwo Sopot 4 15
05 RC Lechia Gdańsk 4 15
06 RC Orkan Sochaczew 4 13
07 RC Arka Gdynia 4 5
08 RzKS Juvenia Kraków 4 1
09 Awenta Pogoń Siedlce 4 0
10 KS Posnania Poznań 4 0