POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Szkolenie Edukatorów Sędziów 21.10.2014

Relacja Moniki Baniewicz i Kacper Michałkiewicza ze Szwajcarii
 
W dniach 3-5 października mieliśmy okazję wziąć udział w kursie dla edukatorów sędziów (MO Educator Course). Szkolenie odbywało się w Szwajcarii w Narodowym Ośrodku Olimpijskim w mieście Macolin. Ośrodek usytuowany jest na wysokości ponad 2500 mnpm. Zajęcia odbywały się w jego najbardziej oddalonym krańcu o wdzięcznej nazwie „Koniec Świata”. Szkolenie było prowadzone zarówno w formie teoretycznej jak i praktycznej, w obu przypadkach pracowaliśmy wszyscy razem lub podzieleni na grupy z przypisanymi do nich trenerami: Jock Peggie (IRB), Rachel Brown (England), Henry Edwards (Scotland), Sean Mallon (Netherlands), Daniel Mitrea (Romania). Nadzór nad wszystkim sprawował Douglas Langley (IRB/Rugby Europe). 
 
Piątek rozpoczęliśmy od omówienia programu szkolenia, by płynnie przejść do omówienia sposobu w jaki powinien działać Edukator, a następnie do zajęć praktycznych, w czasie których każdy musiał poprowadzić zajęcia na wyznaczony wcześniej temat. Już po pierwszych zajęciach przekonaliśmy się że edukować można na kilka sposobów-tyle sposobów/styli ilu edukatorów.  Podzieleni na grupy omawialiśmy przeprowadzane lekcje, szukaliśmy lepszych rozwiązań, a Trener przydzielił tematy do przygotowania na dzień następny jak również wyznaczył cele i zadania do zrealizowania. Mimo późnej pory zakończenia zajęć mieliśmy bardzo dużo pracy domowej do wykonania. 
 
W sobotę kontynuowaliśmy omawianie pracy edukatora i jego zadań w pracy z podopiecznym. Szczególny nacisk został w tym dniu położony na prowadzenie rozmowy Trener-Sędzia w czasie „treningu” jak i po nim, wyznaczanie celów i sposób ich realizacji. Kolejnym krokiem była praktyka-kolejne zajęcia prowadzone przez nas w podgrupach i omawianie ich z prowadzącym. 
 
Na niedzielę zaplanowano ostatnią już część praktyczną-taki końcowy egzamin-zajęcia prowadzone w parach lub pojedynczo wymagały od nas dużo pracy, szczegółowego zaplanowania części teoretycznej i praktycznej, dobrania odpowiednich ćwiczeń oraz późniejszych ich modyfikacji w celu zrealizowania tematu. Dopiero popołudniu po indywidualnych spotkaniach z naszymi Edukatorami dowiedzieliśmy się czy zaliczyliśmy szkolenie. Oboje zdaliśmy. Mamy dwoje nowych edukatorów. 
 
Nowy statut Związku zatwierdzony przez KRS Udana konsultacja U19 kobiet
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Holandia Polska

Rugby Europe Trophy
Amsterdam, 29.02.2020

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
1 Master Pharm Łódź 8 37
2 MKS Ogniwo Sopot 8 30
3 Pogoń Awenta Siedlce 8 30
4 RzKS Juvenia Kraków 8 25
5 OKS Skra Warszawa 8 20
6 RC Lechia Gdańsk 8 17
7 RC Orkan Sochaczew 8 14
8 KS Budowlani Lublin 8 5
9 RC Arka Gdynia 8 1