POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Toshiro Yoshino gra w lidze w wieku 62 lat16.03.2023


Grając z kolegami z drużyny cztery dekady młodszymi od siebie, 62-letni były reprezentant Japonii w rugby, Toshiro Yoshino, jest przykładem woli i pasji, by przeciwstawić się starzeniu.


Będąc częścią japońskiej drużyny na pierwszy Puchar Świata w Rugby w 1987 roku w Nowej Zelandii i Australii, Yoshino ponownie wybiegł na boisko w październiku zeszłego roku w barwach klubu Waseda z siedzibą w Tokio, w szóstej lidze Top East League Group C.

- Mogę dać z siebie wszystko, ponieważ kocham to jak szalony. Chcę grać tak długo, jak długo moje ciało się porusza - powiedział Yoshino, który grał w Suntory (Tokyo Sungoliath), do 38 roku życia.
Przestał grać w Suntory kiedy firma przeniosła go do Osaki w 1999 roku, ale Yoshino poprosił dziennikarzy, aby nie używali słowa „emerytura”. W Osace grał w klubie rywalizującym lokalnie w regionie Kansai w zachodniej Japonii, a po powrocie do Tokio dołączył do klubu Waseda.

Podczas gdy jego minuty na boisku malały, gdy zbliżał się do czterdziestki i pięćdziesiątki, pomysł zawieszenia butów na kołku nigdy nie pojawił się.
- Fajnie jest po prostu być z kumplami. Ani razu nie pomyślałem o odejściu - powiedział Yoshino, który powrócił, gdy liczba graczy w drużynie malała. 176-centymetrowy, 68-kilogramowy Yoshino, który pojawił jako rezerwowy skrzydłowy, radził sobie bez strachu, pomimo znacznej różnicy wieku między nim, a innymi graczami. Podczas meczu w następnym miesiącu pokazał, że nadal ma szybkość.

Yoshino mówi, że ćwiczenia na siłowni przez godzinę sześć dni w tygodniu oprócz cotygodniowego treningu zespołowego, dbanie o formę to jego norma, podobnie jak „mycie zębów”. Weteran zainspirował się widokiem ikony japońskiego futbolu, Kazuyoshi Miury, który trafił na pierwsze strony gazet po tym, jak w wieku 56 lat przeszedł do Oliveirense w II lidze portugalskiej na początku lutego, uznając jednocześnie różnicę między byciem zawodowcem, a amatorem.

- Myślę, że Kazu-san lubi ten sport, tak jak ja - powiedział Yoshino, widząc pozytywną stronę bycia amatorem. - Profesjonaliści mają kontrakty, podczas gdy ja mogę kontynuować, dopóki się nie poddam - powiedział.
Yoshino, którego znakomita budowa ciała została ostatnio opisana na całej stronie magazynu, wciąż ma gorące pragnienie dalszego doskonalenia się jako gracz rugby. - Chcę być w tym jutro trochę lepszy. Styl gry w rugby zmienia się każdego dnia - zakończył.

Źródło: www.japantimes.co.jp
Zdjęcie: www.xwhos.com

Media japońskie, a po nich inne kraje przedrukowały tekst o Yoshino. W Polsce nie zrobi on zapewne wrażenia, wszak w AZS AWF Warszawa gra Wojciech Szonecki, rocznik 1958, a więc w wieku 65 lat. Jest też inna różnica, „Szonek” grając zwykle jako filar, wychodzi dodatkowo na boisko w pierwszym składzie, gra też całe mecze. Sto lat dla naszego rekordzisty, na boisku oczywiście…

Szczepański: Napędza nas wygrana z Belgią MPK7: Zaproszenie do Rudy Śląskiej - Termin zgłoszeń upływa 17.03.2023
Tabela Ekstraligi
01 Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 10 42
02 MKS Ogniwo Sopot 10 40
03 Edach Budowlani Lublin 10 36
04 RC Orkan Sochaczew 10 35
05 RC Lechia Gdańsk 9 22
06 Up Fitness Skra Warszawa 9 18
07 RzKS Juvenia Kraków 9 12
08 RC Arka Gdynia 9 10
09 Awenta Pogoń Siedlce 10 9
10 KS Posnania Poznań 10 5