U18 i U20: Czechy v Polska 1:203.09.2022

W sobotę, 03 września br. zostały rozegrane trzy spotkania pomiędzy młodzieżowymi reprezentacjami Czech i Polski. Wszystkie odbyły się w Ricany k. Pragi na klubowym stadionie RC Mountfield im. Josefa Kohouta (założyciel rugby w Ricany), a dwa były transmitowane na YouTube Czech Rugby TV.

Jako pierwsze w eliminacjach do Mistrzostw Europy zmierzyły się reprezentacje juniorów U18. Prowadzenie objęli Czesi po karnym w 3 minucie, ale w 7 przyłożenie dało nam prowadzenie 3:5. Cieszyliśmy się nim siedem minut potem był kolejny celny rzut karny, a po nim dwa przyłożenia i podwyższenie ustalające wynik pierwszej odsłony na 18:5. Po zmianie stron gra była wyrównana, obie drużyny zdobyły po przyłożeniu, Czesi wygrali w ten sposób 23:10 i awansowali do finałów Mistrzostw Europy U18, które jeszcze w tym miesiącu zostaną rozegrane w Holandii.

Po juniorach mecz eliminacyjny zagrały reprezentacje U20, starsi koledzy okazali się wyraźnie lepsi od gospodarzy, objęli prowadzenie po karnym w 3 minucie po kwadransie wygrywali 0:10, a do 60 minuty prowadzili już 0:28 gdy pierwsze punkty zdobyli Czesi. Mecz zakończył się wynikiem 12:43, pewną wygraną Polski U20. Mimo porażki na finały Mistrzostw Europy U20 do Portugalii pojedzie także Czeska młodzieżówka. Jest to możliwe gdyż z finałów wycofała się Szwajcaria. Jednak dzięki wygranej z Czechami nasz zespół będzie miał lepsze rozstawienie w finałach.

Na zakończenie towarzyskie spotkanie 2x30 minut rozegrały reprezentacja U23 Czech (nowa kadra stworzona z myślą o grze w Rugby Europe Super Cup) i rezerwy reprezentacji Polski U20 wsparte kilkoma graczami U18. Wynikło nieporozumienie, gospodarze myśleli, że będą grali z Polską B (seniorami), a nie z młodzieżówką. Czesi punktowali tylko w pierwszej odsłonie, którą wygrali 14:10, po przerwie punkty zdobywał jedynie nasz zespół wygrywając ostatecznie 32:14.

Więcej informacji po powrocie naszych drużyn do kraju.

Czechy U18 v Polska U18  23:10 (18:5)
Czechy U20 v Polska U20  12:23 (0:18)
Czechy U23 v Polska U20 B  14:32 (14:10)

Zdjęcia: rugbyunion.cz