POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

United Rugby Championship zamiast PRO1416.06.2021

 
United Rugby Championship rozpoczną się we wrześniu 2021 roku, gdy najlepsze kluby z Południowej Afryki (Cell C Sharks, DHL Stormers, Emirates Lions i Vodacom Bulls) połączą się z Guinness PRO14, aby stworzyć światowej klasy 16 drużynową ligę.
 
United Rugby Championship będą większe, odważniejsze i silniejsze niż ich poprzednicy. Drużyny z pięciu elitarnych narodów rugby - Irlandii, Włoch, Szkocji, Walii i Południowej Afryki przekształcą zawody w ligę superklubów. Poza boiskiem United Rugby Championship będą dążyć do zapewnienia graczom platformy do opowiadania ich historii, tak aby ich osiągnięcia w sporcie i społeczeństwie mogły zainspirować nowe pokolenie rugbowych talentów i kibiców do udowodnienia, że rugby jest grą dla wszystkich. Ta przełomowa umowa pomiędzy SA Rugby i PRO14 Rugby wzmocni ich dotychczasowe partnerstwo i przyczyni się do większego rozwoju gry z korzyścią dla wszystkich 16 drużyn w lidze.
 
Martin Anayi, dyrektor generalny United Rugby Championship, powiedział: Fani zawsze prosili o więcej naszej ligi, a teraz przenosimy ją na nowe wyżyny. W United Rugby Championship zwycięzcy Pucharu Świata, ikony Guinnessa Six Nations i Rugby Championship oraz gwiazdy trasy British & Irish Lions podniosą intensywność w nowym, ekscytującym formacie ligowym. Od początków Ligi Celtyckiej w 2001 roku wizją było wprowadzanie innowacji i ewolucja w celu stworzenia fascynujących zawodów, które będą rzucać wyzwanie naszym graczom i drużynom, aby każdego tygodnia grali jak najlepiej.
 
Jurie Roux, dyrektor generalny SA Rugby, powiedział: Rugby południowoafrykańskie od wielu lat wyobrażało sobie przyszłość zgodną z rugby na półkuli północnej, a to ogłoszenie oznacza nadejście tej wizji. Nasze drużyny zmierzą się z czołowymi klubami z czterech narodów, przesiąkniętymi tradycją i folklorem rugby. Zrobią to bez konieczności przekraczania stref czasowych czy aklimatyzacji, podczas gdy 100 procent meczów rozpocznie się w czasie największej oglądalności w RPA. To przełomowy moment w historii południowoafrykańskiego rugby, otwierający nowe drzwi i zwiastujący nową i ekscytującą erę dla naszego sportu.
 
Podział na grupy regionalne:
Grupa Irlandzka: Connacht, Leinster, Munster, Ulster.
Grupa Walijska: Dragons, Cardiff Rugby, Ospreys, Scarlets.
Grupa Południowoafrykańska: Cell C Sharks, DHL Stormers, Emirates Lions and Vodacom Bulls.
Grupa Włosko-Szkocka: Benetton Rugby Treviso, Edinburgh, Glasgow Warriors, Zebre Rugby Club.
 
Sezon zasadniczy United Rugby Championship będzie trwał 18 rund i będzie się składał z 6 meczów u siebie i na wyjeździe z rywalami z grupy oraz 12 meczów u siebie lub wyjazdowych z pozostałymi zespołami w lidze. Sezon zasadniczy będzie trwał od 24.09.2021 do 22.05.2022.
Jedna tabela ligowa będzie używana do rankingu drużyn, a po 18 rundach osiem najlepszych zakwalifikuje się do play-offów. Drużyny zostaną rozstawione od z numerami od 1 do 8, zostaną rozegrane ćwierćfinały i półfinały, aby wyłonić dwie drużyny, które zakwalifikują się do wielkiego finału. Ćwierćfinały zaplanowano w dniach 03-05.06.2022, półfinały w dniach 10-12.06.2022, a finał w dniach 23-25.06.2021.
Osiem drużyn z United Rugby Championship w każdym sezonie zakwalifikuje się do kolejnego Heineken Champions Cup. Drużyny z RPA będą mogły awansować od sezonu 2022/23, jeśli zajmą miejsca premiowane kwalifikacją.
 
Nowa liga podlega jeszcze zatwierdzeniu przez World Rugby Council.
 
Źródło: www.pro14.rugby
Grafika: www.irishrugby.ie
Pomoc dla zawodnika ROC Poznań GPJ7 i GPK7: Klasyfikacja po 2 turniejach
Tabela Ekstraligi
01 Master Pharm Rugby Łódź 4 17
02 Up Fitness Skra Warszawa 4 16
03 Edach Budowlani Lublin 4 16
04 MKS Ogniwo Sopot 4 15
05 RC Lechia Gdańsk 4 15
06 RC Orkan Sochaczew 4 13
07 RC Arka Gdynia 4 5
08 RzKS Juvenia Kraków 4 1
09 Awenta Pogoń Siedlce 4 0
10 KS Posnania Poznań 4 0