WRWC: Rekordowy dzień otwarcia08.10.2022

W Nowej Zelandii 8 października br. rozpoczął się Puchar Świata Kobiet 2021 w Rugby XV, impreza przełożona z roku ubiegłego ze względu na utrudnienia w międzykontynentalnych podróżach i trudnościach drużyn w przygotowaniach. Rugbowe Święto Kobiet potrwa do 12 listopada br.

Francja i Południowa Afryka dostąpiły zaszczytu gry na stadionie Eden Park w Auckland w meczu otwarcia. Niespodzianki nie było Francuzki po 22 minutach prowadziły 19:0 i takim wynikiem zakończyła się pierwsza połowa. W 50 minucie jedyne jak się okazało punkty dla Południowej Afryki zdobyła Nomawethu Mabenge, ale po niej jeszcze trzy razy przykładały Francuski kończąc mecz zwycięstwem 40:5.
Południowa Afryka v Francja 5:40 (0:19)

Następnym meczem było starcie debiutującej w imprezie drużyny Fidżi z bijącą rekord zwycięstw Anglią. Czerwone Róże dołożyły 26 kolejne zwycięstwo do swojej serii wygrywając 84:19. Pierwsza połowa nie zapowiadała tak wysokiej wygranej, wprawdzie po 32 minutach Angielki „planowo” prowadziły 17:0, ale przed przerwą dwa razy na pole Czerwonych Róż przedarły się debiutantki i pierwsza odsłona zakończyła się optymistycznym wynikiem 24:14. W drugiej połowie już nie było tak miło, Anglia zdobyła 60 punktów, a Fidżi 5.
Fidżi v Anglia 19:84 (14:24)

Rekordowa publiczność (ustanowiono tu nowy rekord frekwencji na meczu rugby kobiet, obecnie wynosi on 47 tysięcy kibiców) w Auckland zamilkła, gdy Bienne Terita (dwukrotnie) i Ivania Wong zameldowały się na polu punktowym Black Ferns, dając Wallaroo prowadzenie 17:0 po trzydziestu minutach meczu Nowa Zelandia v Australia. Czarne Paprocie zmobilizowały się błyskawicznie i jeszcze przed przerwą przez Joanah Ngan-Woo i Portię Woodman zmniejszyły przewagę na 17:12. Po zmianie stron punktowały już tylko obrończynie tytułu, Awhina Tangen-Wainohu i Ruby Tui (dwukrotnie), a Portia Woodman zaliczając kolejne dwa przyłożenia ukończyła hat-tricka w drugiej połowie. Ostatecznie Nowa Zelandia pokonała Australię 41:17 i niespodzianki nie było, Wallaroos nigdy bowiem nie pokonali Black Ferns w 22 poprzednich testach.
Australia v Nowa Zelandia 17:41 (17:12)

Zdjęcia: World Rugby

Kalendarz: Kadra Seniorów Rugby XV Turniej 7 Juniorów i Kadetów dla Juvenii